Vekillerin nöbet eylemi başladı: Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır

  • 11:00 31 Ocak 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP'li vekiller, tecridin kaldırılması talebiyle 85 gündür açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven ve ardından başlayan tutsaklara destek olmak amacıyla nöbet eylemi başlattı. Vekiller, "Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır" dedi.    
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 85. gününde devam ediyor.  HDP milletvekilleri de partinin genel merkezi tarafından çıkarılan program kapsamında, DTK binasında tecride karşı ve açlık grevi eylemlerine destek olmak amacıyla nöbet eylemi başlattı.
 
Hergün 2 veki nöbette olacak
 
Her gün iki HDP'li vekilin üstleneceği nöbet eyleminin startı, HDP'li vekiller Dersim Dağ, Saliha Aydeniz, Semra Güzel, Rıdvan Turan, Musa Farisoğulları ve Tülay Hatimoğulları ile HDP'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Selçuk Mızraklı'nın katılımıyla verildi. Nöbet eylemi yapılan basın açıklaması ile başladı.
 
Dersim Dağ: Leyla Güven'e destek nöbeti
 
Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Leyla Güven'in 85 gündür tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi eylemini sürdürdüğünü ifade ederek, nöbet eyleminin Leyla'ya destek olmak amacıyla başlattıklarını söyledi. 
 
'Hukuk çifte standart uygulanıyor bu ülkede'
 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise, Leyla'nın Kürt halkının iradesi olduğunu belirterek, "Benzer konumda başka bir milletvekili vardı ve hukuk Türkiye'de tek taraflı kullanılarak, Leyla Güven tutuklu yargılandı. Enis Berberoğlu çok daha erken bir vakitte serbest bırakıldı. Türkiye'de hukuk çifte standart haline uygulanıyor. Söz konusu demokratik güçler olduğunda hukukun nasıl işlediğine tanıklık ediyoruz" dedi. 
 
'Tecrit insan hakları ihlalinin alasıdır' 
 
Leyla'nın açlık grevi eylemini bireysel talepleri için başlatmadığına işaret eden Tülay şöyle konuştu:  "Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle eylemini sürdürüyor. Tecrit insan hakları ihlalinin alasıdır. Leyla Güven, Kürt halkının önderi olan Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için bedenini açlığa yatırmıştır. Tecrit insanlık suçudur. Türkiye'de sınıf mücadelesi yürütenlere, kadın ve gençlik mücadelesi yürüten her kesime dönük tecrit ile karşı karşıyayız. AKP'nin MHP ile el ele vererek, derinleştirmeye çalıştığı faşizme karşı kırılmayı hedeflemiştir. Leyla Güven'in açlık grevi eyleminin haklı olduğunu ve yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz. Açlık grevinin yayılması, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu kırmayı da hedeflemektedir. Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır." 
 
'Tecrit siyaseti sona ermelidir'
 
HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan da Abdullah Öcalan'ın avukatları ve ailesi ile görüştürülmemesinin insanlık dışı uygulama olduğunu dile getirerek, "Kardeşi ile görüştü ancak avukatları ile düzenli olarak görüşmesi, barış ve insanlık mücadelesi açısından ön açıcı olacaktır. Bu talep bütün toplumun talebi olarak görülmelidir. Bu eylem 10 gün boyunca devam edecektir. Kritik bir aşamaya gelen açlık grevlerini değerlendirdiğimizde, devletin sessizliğini göz önünde bulundurduğumuzda, bir an evvel ülkeyi yönetenlerin sorumluluk alması gerekiyor. Siyasi sorumlular 90'ıncı güne gelen açlık grevlerine sessiz kalanlar olacaktır" dedi. 
 
Hükümete "Tecrit siyaseti sona ermelidir" diyerek uyarıda bulunan Rıdvan, tecridin sonlandırılması için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguladı. 
 
Açıklama ardından vekillerin nöbet eylemi başladı. Öte yandan önümüzdeki saatlerde Leyla Güven'in telekonferans yolu ile nöbet eylemine katılması bekleniyor.