Leyla Güven: Yolumuz ne kadar meşakkatli olursa olsun kazanacağız

  • 11:59 31 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK’de başlatılan nöbete 85 gündür açlık grevini sürdüren Leyla Güven telekonferans yöntemiyle katıldı. Leyla yolları ne kadar meşakkatli olursa olsun kazanacakları mesajını verdi.   
 
Demokatik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi eylemi 85’inci gününe girerken HDP’li vekiller DTK binasında nöbet eylemi başlattı. Başlatılan nöbet eylemine Leyla Güven telekonferans yöntemi ile katıldı. 
 
‘Direnişin verdiği bir moral ve güzellik’
 
Leyla, cezaevinde olduğu dönemde kendisine gelen mesajları aldığını belirterek, “İçerde de ilk verdiğiniz mesajları okuyordum haberim vardı. Hepinizin gösterdiği çaba benim için çok anlamlıydı. Sizleri iyi görüyorum güzel görünüyorsunuz” dedi. Leyla’ya karşılık olarak HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın, “Sen daha güzel görünüyorsun” demesi üzerine Leyla, “Benimki de direnişin verdiği bir moral ve güzellik olsa gerek. Keşke diyorum cezaevinde devam etseydim bu greve. Orda çok daha iyiydim açıkçası ama olsun sorun değil bizim için mekanın bir önemi yok. İçerdeyken Meclis TV’den sizleri izliyorduk. Diğerleri yok sayıyor zaten. Arada çok az da olsa da Fatih Portakal veriyordu ama şimdi görüyoruz ki oda vermiyor. Sizler faşizm ortamında ‘kral çıplak’ diyerek mücadele yürütüyorsunuz. Yürüttüğünüz mücadele ve çalışma direk halkın içinden gelen ve halka dokunan bir çalışmadır. Seçim dönemi üzerinden ne kadar vakit geçti bilmiyorum ama her birinize ayrı ayrı başarı dileklerimi iletiyorum. Bu yol ne kadar meşakkatli olursa olsun kazanacağız” diye seslendi.
 
‘Her türlü bedeli göze alarak direnişi yaymaya çalışıyoruz’
 
Ardından konuşan Tülay, “Bize umut veren konuşman için çok teşekkür ediyoruz. Seni Kuzey İrlanda'nın İngiliz emperyalistleri tarafından fiili olarak işgal edilip, baskı ve terörün artmasına karşı mücadele eden ve kısa adıyla İRA olarak bilinen ve açlık grevi eylemi ile tanınan İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun tutuklu üyesi Bobby Sands’e benzetiyorum. Senin başlattığın direnişi anlatmaya çalışıyoruz. Bir kıvılcım, birçok şeyin kırılmasına sebep olabilir. Direnişini çok kıymetli buluyoruz. Başlatmış olduğun direniş ve talebin çok haklıdır. Bizler şunu bilmeni isteriz ki binlerce kız kardeşin olarak faşizm koşulları altında her türlü bedeli göze alarak direnişini yaymaya çalışıyoruz. Direnişini selamlıyoruz. Seni çok seviyoruz” diye konuştu.
 
‘Dayanışmaya değil davamıza geldik’
 
Daha sonra konuşan HDP’li vekil Rıdvan Turan, ise dayanışmaya değil kendi davalarına  geldiklerine dikkat çekti. Rıdvan, “Şer güçlere karşı tecrit siyasetine karşı yükselttiğin bayrak her yerde görülüyor. Mücadele edenler mutlaka ama mutlaka kazanacak. Yakmış olduğun kıvılcım bizler için çok anlamlı. Devrimci görevini yerine getirdiğini düşünüyorum. Seni çok seviyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘HDP ve HDK halklara verilmiş armağandır’
 
Son olarak Leyla ise, “Sizlerin orada bulunup nöbeti tutmanız çok değerlidir. Yıllarca yan yana durmaya ve bir araya gelmeye çalıştık. Şu an yan yanayız. Sayın Öcalan’ın çok değer verdiği bir tutumdur. HDP ve HDK fikriyatı çok değerli ve halklarımıza armağan edilmiş en büyük hediyedir. Tam demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan mümkündür. Bir ilk adım oldu yaklaşık 300’e yakın arkadaşımız cezaevinde açlık grevi eylemi ile bunu başlattı” dedi.
 
‘12 Eylül’ü aratmayan uygulamalar ile karşı karşıyayız’
 
Cezaevi koşullarının 12 Eylül Kenan Evren darbesi dönemi uygulamalarını aratmadığına dikkat çeken Leyla, “Gerçekten 12 Eylül dönemini aratmayan cezaevi uygulamaları ile karşı karşıyayız. Elazığ, Patnos başta olmak üzere açlık grevine giren arkadaşlar, tek kişilik odalara alınıyor. Tuz ve şeker dışından bir şey verilmiyor. Ona rağmen 45 günü geride bıraktılar. Beni dışarıya çıkartarak direnişi parçalamak istediler. Biz bu yola çıktık, geride kalanlar onurlu yaşamaya devam edecektir. Herkese selam ve sevgilerimi iletiyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.