Hatun Tuğluk'un cenazesine saldıranların görüntülerinin olduğu DVD kırıkmış!

  • 12:06 31 Ocak 2019
  • Hukuk
ANKARA - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesine saldıranların yargılandığı duruşmada mahkemeye verilen ve içinde saldırı görüntüsünün yer aldığı DVD'lerin kırık olduğu ortaya çıktı.   
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un 14 Eylül 2017 tarihinde Ankara'daki cenaze törenine saldırı düzenleyen sanıkların yargılanmasına devam edildi. Gölbaşı 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen 9'uncu duruşmaya mezarlığa  ırkçı saldırıda bulunan 19 sanık ve avukatlar hazır bulunurken, dava kapsamında tutuklu yargılan 3 kişi ilk duruşmada tahliye edilmişti.  
 
'Cenazeyi buraya gömemezsiniz diyorlardı'
 
Mahkeme tanık İsa Kaya'nın konuşmasıyla başladı.  Hatun Tuğluk'un cenazesi geldiği zaman babası ile evde olduğunu söyleyen İsa, dışarıdan gelen seslerden kaynaklı evden çıktığını ve  seslere doğru  gittiğini belirtti. İsa, " Seslerin mezarlıktan geldiğini duyduğum zaman mezarlığa doğru yürüdüm.  Ortam kalabalıktı. Kalabalığa orada bulunan güvenlik güçleri dağıtmaya çalışıyordu.  Kalabalık çoğalınca Vali ve Sayın Bakanımız Süleyman Soylu gelip oradaki durumu düzeltmeye çalıştılar.  Hatta bakanımız böyle olmaz, gidip cenazenizi defnedebilirsiniz dediler.  Sürekli 'bu cenazeyi buraya gömemessiniz' diyorlardı.  Kimlerin dediğini hatırlamıyorum. Cenazeyi götürdükten sonra kalabalıkta dağıldı" dedi.  
 
'Cenazeye saldıranların içerisinde silahlı olanda vardı'
 
İkinci tanık olan ve o gün cenaze törenini takip etmek için orada bulunan Mezopotamya Ajansı (MA)muhabiri Salman Güzelyüz ,  saldırı anını şöyle anlattı: "Mezarlığa gittiğimiz zaman mezarlığın içerisinde bir beyaz cip vardı. İlk başta cenazeye yardım için geldiklerini düşünüyorduk.  İlk etapta saldırganlar beş dört kişiydi.  Cenaze geldiği zaman orada bulunan kalabalık, ' Bu cenazeyi gömdürtmeyeceğiz, buraya Ermeni gömemezsiniz ' gibi söylemlerde bulundular. Cenaze için gelen HDP'li vekillerde kalabalığı sakinleştiremedi.  Üzerinden birkaç dakika geçmeden kalabalık çoğalmaya başladı.  Kalabalık çoğalmasına rağmen güvenlik güçleri ortada yoktu.  Olaylar şiddetlenince güvenlik güçleri geldi ama kalabalık dağılmadı. Grupların içerisinde ellerinde silah olanlarda vardı. Cenaze gidene kadar da kalabalık dağılmamıştı." 
 
Görüntülerin yer aldığı DVD kırıkmış!
 
Tanıkların ifadelerinden sonra mahkeme heyeti, sanıkların görüntülerinin yer aldığı DVD'nin kırık olmasından kaynaklı, görüntülerin ham hallerinin emniyette olup olmadığının sordurulup  mahkemeye bildirilmesine ve katılan avukatların beyanlarının hazır edilmesine karar verdi.  
Duruşma  5 Mart'a ertelendi.