Erciş adayı: Diba Keskin'in projelerini tamamlayacağız

  • 09:02 1 Şubat 2019
  • Siyaset
VAN - Gürpınar Belediye Eşbaşkanı olarak seçilen ancak kayyım atandıktan sonra görevine son verilen Yıldız Çetin, projelerini bu kez Erciş için hayata geçirecek. 31 Mart seçimleri kapsamında HDP Erciş Belediye Eşbaşkan adayı olarak belirlenen Yıldız, tutuklu bulunan Erciş Belediye Eşbaşkanı Diba Ermiş Keskin’in projelerini tamamlayacağını ifade etti. 
 
Van’ın Erciş ilçesinde 2014 yerel seçimlerinde halkın büyük desteğiyle Belediye Eşbaşkanı seçilen Diba Ermiş Keskin, kadın eksenli belediyecilik projeleriyle ilçe halkının gönlünde büyük bir yer edindi. Ancak Ekim 2015’te gözaltına alınıp tutuklanan Diba, diğer eşbaşkan Abdurrahman Çağan ve 38 siyasetçiyle birlikte yargılandı. Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Diba’ya “Özyönetim ilanına katıldığı” gerekçesiyle "Örgüte üye olmak", "Örgüt propagandası yapmak" ve "Suç işlemek için alenen tahrik" iddialarıyla ayrı ayrı 13 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Diba, Sincan Cezaevi’nde tutsak bulunuyor. Belediye’ye ise ilçe kaymakamı kayyım olarak atandı. 
 
3 Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Mart yerel seçimleri kapsamında Belediye Eşbaşkan adayı olarak Yıldız Çetin’i gösterdi. Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Gürpınar İlçe Belediye Eşbaşkanı iken yerine kayyım atanan Yıldız da, Diba gibi tutuklanarak cezaevi gönderildi. Tahliye edildikten sonra siyasete devam eden Yıldız, Diba’nın projelerini tamamlamayı hedefliyor. 
 
Hakkari, Muş, Bitlis, Ağrı ve Van'da görev üstlendi
 
Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı Otlu köyünde dünyaya gelen Yıldız, ilk ve ortaöğrenimini burada tamamladı. 7 kardeşli bir ailede büyüyen Yıldız, Bitlis Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümünü kazandı. 5 yıl okuduktan sonra 1995 yılında evlenerek Van'a gelen Yıldız, 6 yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde çalıştı. Daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Ala Köy Sağlık Ocağı’nda çalışan Yıldız, “Tekrar diyaliz hemşireliği için Yüzüncü Yıl Üniversite'sine geri döndüm. Ondan sonra bölge danışman hemşireliği yaptım. Hakkari, Muş, Bitlis, Ağrı, Van ilerinde çalıştım" dedi. 
 
Hemşirelikten belediye başkanlığına
 
2009 yerel seçimlerinde kadın kotasıyla belediye meclis üyesi seçilen Yıldız, 5 yıl boyunca çalışma yürüttü. 2014 yerel seçimlerinde ise DBP Gürpınar Belediye Eşbaşkanı olarak görev yapan Yıldız’ın yerine kayyım atandı. Yıldız, daha önce tek bir kadının yer almadığı belediyede 3 yıllık eşbaşkanlık sürecinde yüzlerce kadına istihdam alanları açarken, her alanda kadının rengini ortaya koydu. 
 
'Bedeli ne olursa olsun sonuna kadar götüreceğiz'
 
Şubat 2016 tarihinde kayyım atanmasıyla gözaltına alınarak tutuklanan Yıldız, 7 ay cezaevinde kaldıktan sonra ise tekrar siyasi faaliyetlerini sürdürdü. "Bizim için belediye binaları ölçü değil" diyen Yıldız, "Bedeli ne olursa olsun bizler her koşulda çalışmalarımızı sürdürdük. DBP il yöneticisi olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Partim tarafından Erciş Belediye Eşbaşkanı adaylığına belirlendim. Ben de arkadaşlarıma bu sözü veriyorum. 2009'da nasıl başardıysak, 2019'da da başaracağız. Bedeli her ne olursa olsun neyle karşılaşırsak, karşılaşalım mücadelemizi sonuna kadar götüreceğiz. Belki bir tutuklama furyasıyla yine karşı karşıya gelebiliriz. Kayyımlarla tekrar karşı karşıya gelebiliriz. Bu da bize bireysel mağduriyetler yaratacaktır. Ama bunun hiç bir önemi yok. Bu toplumun kazanımlarına asla ihanet etmeyeceğiz ve sonuna kadar koruyacağız. Bu mücadelenin kazanımlarla taçlanacağının inancındayız. Bedeli ne olursa olsun mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz" diye konuştu.
 
Siyasette yer alan ilk kadın
 
Ailesinde siyasette yer alan ilk kadın olan Yıldız, “Ailemde bir ilki yaratım. Ailem tutucu bir ailedir. Feodal değil ama herhangi bir siyasi parti içinde yer alan bir aile değil. Mücadelede yer almamda bana en büyük katkısı olan eşimdir. Eşim her zaman desteğini bana sundu" ifadelerini kullandı. 
 
'Ötekileştirilen kadın iradeleşti'
 
HDP'nin bölgede kadın temsiliyetinin önünü açtığını ve kadın iradesini açığa çıkardığını ifade eden Yıldız, "Kadını ötekileştiren, önemsemeyen, hiçbir hakkı tanınmayan, iradesini beyan etmesine izin verilmeyen bir sistemdeyiz. Ama bu HDP'nin ortaya koyduğu mücadeleyle bugün şekilde aşılıyor. Burada iş biz kadınlara düşüyor. Biz kadınlar bu öncü role, bu misyona soyunmalı ve öncülük etmeliyiz” dedi. 
 
‘Yargı kadın eşbaşkanlara ayrı muamelede bulundu
 
Tutuklanan kadın eşbaşkanların yargı sürecinde de daha farklı bir muamele ile karşılaştığına vurgu yapan Yıldız, şöyle dedi: "Eşbaşkanlık sistemi devlet yasasında hiçbir geçerliliği olmamasına rağmen her iki başkanı eşit tutarak kadına daha ağır suçlamalarla yaklaştılar. Burada kadın gücünden korkan, kadın gücünün ileriki bir aşamaya gelmemesi için her türlü baskıyı gösteren bir sistemden geçtik. Erciş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin'i yargılayan mahkeme bir hukuksuzluğa imza attı. Erciş halkı Diba şahsında, Diba Erciş halkı şahsında cezalandırıldı." 
 
'Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz'
 
 Son olarak Diba'nın yarıda bıraktığı projelerini tamamlamak üzere belirlendiğini belirten Yıldız, "Diba arkadaşın yarıda bıraktığı çalışmalarını tamamlayacağız. Erciş kadının iradesine kelepçe vuranlara karşı biz kadınlar sonuna kadar mücadele edeceğiz. En büyük projemiz ise kayyımları kentlerden silmek ve halkla birlikte yönetmek. Halkla bir arada, kadınlarla bir arada hem kendimizi hem de kentimizi yöneteceğiz" dedi.