‘Tecrit bu ülkeye zarar veriyor, sessizlik ortak olmaktır’

  • 09:03 1 Şubat 2019
  • Güncel
HAKKARİ - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'in tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemine destek çağrısı yapan kadınlar, “Leyla Güven’in eylemi insanlığa çağrıdır. Tecrit bu ülkeye zarar veriyor. Sesine ses olalım” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 8 Kasım 2018 tarihinden bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi, tahliyesinin ardından evinde devam ediyor. Farklı cezaevlerinde 51’i kadın 281 tutsağın başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi de sürüyor. 
 
Hakkarili kadınlar, toplumun tecride karşı daha fazla ses çıkarması gerektiğini belirterek, sessiz geçen her günün tecride ve ölüme göz yumakla eş değerde olduğunu söyledi. 
 
‘Leyla Güven’in sesine ses olalım, sessizlik öldürür’
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yüksekova İlçe Eşbaşkanı Öznur Evin, eylemlere sessiz kalmanın ölümlere ortak olmak anlamına geldiğini ifade ederek, “Türk medyası açlık grevlerini görmüyor ve üç maymunu oynuyor. Leyla Güven’in eylemine karşı Hükümet’in sessizliğini bozması gerekmektedir. Devlet somut adım atmamaktadır. Gün geçtikçe Leyla Güven başta olmak üzere açlık grevinde olan bütün tutsakların durumu kritik bir aşamaya geldi. Hakkarili kadınlar başta olmak üzere bütün kadınlara çağrımızdır Leyla Güven’in sesine ses olalım, sessizlik öldürür” dedi.  
 
 ‘Leyla Güven’in eylemi insanlığa çağrıdır’
 
Nezahat Kaya da, Leyla Güven’in eylemini selamlayarak, şöyle konuştu: “Leyla Güven şahsında bedenini açlığa yatırmış bütün arkadaşları selamlıyorum ve iradeleri önünde saygıyla eğiliyorum. İnsan hakları ile insandır. Yaşama hakkı bütün canlıların temel hakkıdır. İnsanlar bir amaç uğruna bedenlerini açlığa yatırdı ancak buna karşı sağır, dilsizi oynuyorlarsa bu insan vicdanının soyutlanmasıdır. Türkiye’de bulunan bütün sivil toplum örgütleri, dünyadaki insan hakları savunucuları ile İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Avrupa Parlamentosu ve Birleşmiş Milletler (BM) daha fazla sessiz kalmamalı. Leyla Güven’in eylemi insanlığa çağrıdır. Tecrit bu ülkeye zarar veriyor. Leyla Güven’in eylemine destek vererek amacına ulaştırılması gerekir. Sesine ses olalım.” 
 
‘Yüreğimizi Leyla Güven’in cesareti ile kuşatmalıyız’
 
Halime Süre ise, Leyla Güven’in bedenini gelecek özgür günler için açlığa yatırdığını vurgulayarak, “Milletvekilimiz Leyla Güven özgür ve umutlu günler için bedenini açlığa yatırdı. Sessizlik ölümlere ortak olmaktır. Ölümlere, tecride ortak olmayın. Leyla’nın direngen sesine ses olun ve yüreklerimizi Leyla Güven’in cesareti ile kuşatalım. Leyla Güven’e destek tecridi kırmak ve barışa yürümektir. Sessizliği öldürün, Leyla Güven’in sesine ses olalım” ifadelerini kullandı.