İstanbul mitingi için son hazırlıklar: Kararlılık mitingi olacak

  • 09:05 1 Şubat 2019
  • Güncel
İSTANBUL- HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, 3 Şubat’ta Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge çağrı yaparak, “Miting, büyük bir abluka içinde kalan toplumsal kesimlerin ve demokrasi güçlerinin sesi olmak açısından önemli” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı ve cezaevlerine yayılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla 3 Şubat'ta Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda miting düzenleyecek. HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, İstanbullulara mitinge katılım çağrısında bulundu. 
 
‘Kararlılığımızı gösterme mitingi’
 
İstanbul mitinginin demokrasi güçleri, hak gaspına uğramış emekçileri, gençleri, kadınları, adalet arayışı içinde olanların ve tecride karşı özgürlük mücadelesi verenlerin taleplerini yansıtacağını belirten Esengül, “Mümkün olduğunca bu süreçte sokağa çıkamayan bütün kitleleri, demokrasi güçlerini Özgürlük Meydanı’na taşımayı hedefliyoruz. Açlık grevine girenlerin taleplerinin haykırıldığı ve hayata geçirilmesi mücadelesini sürdürme kararlılığımızı gösterdiğimiz bir miting yapma hedefindeyiz” dedi. 
 
‘İstanbul mitingi tüm demokrasi güçleri açısından önemli’
 
Mitingin muhalefet eden en ufak sesin dahi sokağa yansıyamadığı bu dönemde büyük bir abluka içinde kalan toplumsal kesimlerin sesi olmak ve kitlesel olarak karşı duruşu yansıtmak açısından önemli olduğunu vurgulayan Esengül, “Bir bütün muhalefetin sokaklarda gelişecek eylemliliklerine ilişkin büyük bir engelleme ve baskı var. Emek alanında çok ciddi hak kayıpları var. İşçilerin ve emekçilerin alın teri üzerinden büyük rant elde eden iktidar ve iktidar çevresindeki sermayenin emekçi taleplerinin karşısında duvar ördüğü bir dönemdeyiz. Aynı zamanda gençlik üzerinde yine çok büyük bir tecrit var. Kadınlar yıllarca verdikleri eşitlik mücadelesinde büyük bir direniş sergilemiş olmasına rağmen elde ettikleri haklarının gaspı söz konusu. Dolayısıyla tüm bu demokrasi güçlerinin mücadeledeki sesinin alanlara aktarılması açısından Özgürlük Meydanı’ndaki miting son derece önemli” diye belirtti. 
 
‘Büyük bir çalışma seferberliği başlattık’
 
Bir aydır yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını ve tertip komitesi ile birlikte mitingin yasal başvurusunu yaptıklarını kaydeden Esengül, daha sonra da saha çalışmalarına başladıklarını aktardı. Esengül, “Miting bildirileri basıldı. Bildiriler, hafta başı itibariyle mahalle mahalle dağıtılarak, çağrı yapıldı. Etkili bir miting olması hedefindeyiz. Önümüzde bir haftalık bir zaman dilimi var. Gece gündüz, ev ev, sokak sokak, HDP milletvekilleriyle, yöneticileriyle ve şimdiye kadar yan yana omuz omuza mücadele ettiğimiz ittifak güçleriyle, yüzbinlerce insanı alana akıtmak üzere büyük bir çalışma seferberliği başlattık” ifadelerini kullandı.  
 
‘Tüm halkımızı bekliyoruz’
 
Son olarak mitinge katılım çağrısı yapan Esengül, şunları ekledi: “AKP-MHP ortaklığıyla kalıcılaştırılmaya ve sistematik hale getirilmeye çalışılan faşizmin karşısında büyük bir güç birliği oluşturma ve faşizmin inşasını engellemek, özellikle de bedenlerini açlık grevine yatırmış olan cezaevindeki mahpus yoldaşlarımızın başlattığı direnişi desteklemek adına tüm halkımızı 3 Şubat saat 13.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’na bekliyoruz.”