Genç Kadın Meclisi’nden konferansa çağrı: Zindanlardaki direniş ruhuyla buluşalım

  • 09:07 1 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP Genç Kadın Meclisi üyeleri, "Özgür yaşam özgür kadınla mümkündür" şiarıyla gerçekleştirecekleri konferansa çağrı yaparak, "Zindanlardaki direniş ruhuyla kadın konferansında buluşalım" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genç Kadın Meclisi, "Özgür yaşam özgür kadınla mümkündür" şiarıyla 17 Şubat’ta Diyarbakır’da buluşuyor. HDP Diyarbakır İl Örgütü binasında bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek konferansa, Türkiye ve bölge kentlerinden katılım sağlanacak.
 
Konferansta, genç kadın kimliği, özellikleri ve bu özelliklerin kadın özgürlük mücadelesi başta olmak üzere bölgede yaşanan sorunların kendi cephelerinden nasıl güçlü bir öncülük ile sahiplenilmesi gerektiği üzerine tartışmalar yürütülecek. Ayrıca, HDP Genç Kadın Meclisi olarak örgütlenme sorunları ve bunlara karşı çözüm yolları tartışılacak. Tüm tartışmaların ana ekseninde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile birlikte cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine ilişkin eylem ve etkinlik takvimi belirlenecek.
 
'Genç kadınların örgütlenmesini engellemek istiyorlar'
 
Genç Kadın Meclisi üyesi Canan Oruğ, Kürt halkının zorlu bir süreçten geçtiğini ifade ederek, özellikle 2015 yılından bu yana binlerce gencin tutuklandığını belirtti. Baskılara karşı örgütlülüğün öneminin altını çizen Canan, kadınların ev, okul, sokak ve iş yeri başta olmak üzere yaşamın her alanında yan yana durması gerektiğini söyledi. Canan, “Gücümüzü ortaya koymalıyız. Kadınlar yüz yıllardır erkekler tarafından ve erkek aklıyla yönetilen devletler tarafından katlediliyor, sömürülüyor, savaşlarda ilk hedef oluyor. Şuan cezaevlerinde yüzlerce öğrenci var ve bunların yarısı genç kadınlardan oluşuyor. Özellikle toplumun öncüsü olan gençlerin ve özelde de genç kadınların örgütlenmesini engellemek ve topluma temas etmesini engellemek istiyorlar" ifadelerini kullandı. 
 
'Bilinçlenecek ve örgütleneceğiz'
 
İktidarların bilinçsiz bir toplum istediğini ve Türkiye’de de bunun yaratılmak istendiğini dile getiren Canan, “Hakkını aramayan, haksızlığa boyun eğen, diz çöken, dilini, kültürünü tanımayan, kendi varlığının değerini bilmeyen ve bir amaç uğruna mücadele etmeyen bir toplum şüphesiz ki iktidarların işini kolaylaştıracaktır. Bundandır ki en çok Kürt halkı katlediliyor, zindanlara atılıyor. Biz de genç kadınlar olarak tüm bu asimilasyon politikalarına karşı yok etme, imha etme politikalarına karşı bilinçlenecek ve örgütleneceğiz. Bugün zindanlardan yükselen direniş ruhuyla genç kadın konferansında buluşacağız" diye belirtti. 
 
‘Özgür yaşam özgür kadınla mümkün’
 
Genç Kadın Meclisi üyesi Dilan Orak da, gençlere yönelik bilinçli bir baskı politikası yürütüldüğünü dile getirerek, şunları söyledi: "Henüz 2 ay önce tüm il ve ilçelerden gelen genç arkadaşlarımızın katılımıyla bir kongre gerçekleştirdik. Bu kongrede gençliğin talebi net bir şekilde ortaya konulmuştu. Asimilasyona karşı dilimizi, kültürümüzü ve tarihimizi koruyacağız, sahip çıkacağız. Önümüze koyduğumuz genç kadın konferansında da bu kararlılığımızda netliğimizi ortaya koyacağız. Tüm baskı ve yıldırma politikalarına karşı biz özellikle genç kadınlar olarak alanlarda olacağız. Tüm antidemokratik saldırılara karşı tüm demokratik haklarımızı kullanacağız. Konferansımızda Leyla Güven şahsında başlayan açlık grevlerini selamlayacak ve iradelerine sahip çıkacağız. Şiarımızda da belirttiğimiz gibi, özgür yaşam ancak özgür kadınla mümkündür. Özgürleşeceğiz, örgütleneceğiz."