HDP'li Gülsüm Ağaoğlu: Duruşumuz net eşbaşkanlıktan vazgeçmeyeceğiz

  • 09:02 2 Şubat 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu, her seçimde olduğu gibi bu seçimde de kadın temsilliyetinin vazgeçilmez politikaları olduğunu belirterek, “Eşbaşkanlık sisteminden hiçbir zaman geri adım atmayacağız, duruşumuz nettir” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 31 Mart yerel seçimlerinde de taviz vermeyeceği en önemli konuların başında eşbaşkanlık sistemi geliyor. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Gülsüm Ağaoğlu, yerel demokrasinin olmazsa olmazının kadın eşitlikçi çizgiyle toplumun örgütlenmesini sağlayacak eşbaşkanlık sistemi olduğunu vurguladı.   
 
Belediyelerde eşbaşkanlık sisteminin ilk defa Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) döneminde hayat bulduğunu ve bunun için büyük mücadele verildiğinin altını çizen Gülsüm, “Eşbaşkanlık sistemi, kadının sözünün ve taleplerinin görünür olmasını esas alan, bu anlamıyla kadın temsilliyetini esas alan bir sistem. Erkeklerle eşit hak ve söz sahibi olmaya dayanan ve bunun gerisini kabul etmeyen bir yönetim biçimi. Asli olarak kadının her alanda olması, politikaya dair kadının görünürlüğünü esas alması üzerine kurulan bir sistemdir” dedi. 
 
‘AKP eşbaşkanlık sistemini hedef aldı’
 
Eşbaşkanlık sisteminden sonra yerellerde kadın temsilliyetinin daha görünür kılındığını ve kadınların her alanda kendilerini var ettiğine dikkat çeken Gülsüm, “Seçimlerden sonra yapılan siyasi operasyonlarla birlikte AKP, ilk defa kadın kazanımlarına ve resmi belediyelerde olan eşbaşkanlık sistemine saldırarak, kadınları hedef almaya başladı. Kadınların bütün mücadelelerini pratiğe geçirdiğini bildiği için sesini, sözünü ve taleplerini görünür kılmaktan ziyade kadınları eve, çocuk doğurmaya teslim etme gibi bir politika uyguladı.  Bu da AKP’nin en büyük politika manevralarından biriydi. Buna karşı bir alternatif olarak düşündüğü için kadın kazanımlarını ve çalışmalarını hedef almaya başladı” diye konuştu.  
 
‘Kadınlar eşit temsilliyeten asla vazgeçemeyecek’
 
HDP olarak her seçimde olduğu gibi bu seçimde de eşbaşkanlık ve kadın temsilliyetinin vazgeçilmez politikalarından olacağının altını çizen Gülsüm, gasp edilen kadın kazanımlarına ve tutuklanan kadın eşbaşkanlara rağmen kadınların mücadele etmekten vazgeçmediğini vurguladı. Gülsüm, “Bölgelerde yapılan seçim çalışmalarında önceliğimiz kadın adaylarımızın olması ve siyasetin bütün alanlarında kadınların görünürlüğü olmasaydı.  Seçimlerin olduğu birçok bölgede kadın adaylar daha fazla ön planda oldu. Kadınlar hangi kazanımlarına saldırılsa saldırılsın, mücadelenin en ön saflarından geri durmayacak” ifadelerini kullandı.
 
‘Duruşumuz nettir’
 
AKP iktidarının kadın düşmanlığı ve kadına yönelik söylemlerine karşı politika üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Gülsüm, şöyle devam etti: “Eşbaşkanlık sistemi her dönemde ihtiyaç olan bir sistemdir. Bugün bu çıkarılan yasalar, verilen önergelerde kadınların dik duruşu Meclis’te söz söylemelerinin en büyük başarısı, eşbaşkanlık ve kadın temsilliyetinin bütün alanlarda yaşam bulmasıdır. Eşbaşkanlık sisteminden hiçbir zaman geri adım atmayacağız, duruşumuz nettir.”