Barış Anneleri 3 Şubat mitingine çağırdı: Kimse evinde oturmasın

  • 09:06 2 Şubat 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Leyla Güven öncülüğünde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla 3 Şubat'ta Bakırköy'de düzenlenecek mitinge çağrı yaparak, “Evimizde ağlamayalım sokakta ses çıkaralım” dedi. 
 
Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı ve tüm cezaevlerine yayılan açlık grevlerine İstanbul’da düzenleyecekleri mitingle ses verecek. Barış Anneleri İstanbul Meclisi, "Emek, barış, adalet için buluşuyoruz" sloganıyla 3 Şubat Pazar günü saat 13.00'da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısında bulundu.
 
‘Mitinge katılıp tutsakların sesi olmalıyız’ 
 
Açlık grevinde olanların sesine ses olmak için herkesi mitinge katılmaya çağıran Barış Anneleri Meclisi üyesi Güler Buğday, mitingin açlık grevine ve taleplere dikkat çekmek için önemli olduğunu vurguladı. Açlık grevinde olanların yaşamlarını ortaya koyarak, zulme karşı büyük bir direniş gösterdiğini ifade eden Güler, “Bu nedenle miting çok önemli. Bütün Kürtlere ve Türkiye’de yaşayan herkese sesleniyorum. Cezaevlerinin sesine ses olsunlar. Zulme karşı çıksınlar. Mitinge katılsınlar. Bu zulme karşı durursak belki tecridi kırarız, açlık grevleri de biter” dedi.
 
‘Evimizde ağlamayalım sokakta ses çıkaralım’ 
 
Seslerini duyurmak için mitingin bir fırsat olduğunu ifade eden Bedia Özgök de, “Bu ses daha fazla yayılmalı. Evimizde oturup açlık grevindeki insanlar için üzülüyoruz. Ağlıyoruz. Ama yarın öbür gün onlara bir şey olduğunda, zamanı geri çeviremeyiz. Geri dönüşü yok. Ağlamayalım. Elimizden geleni yapalım. Mitinge katılalım. Çıkalım sokaklara. Sesimizi duyuralım. Belki olabilecek kötü şeylerin önünü alırız” ifadelerini kullandı.
 
‘Kimse haberim yok demesin’ 
 
Sabiha Bozan ise, Kürtlerin, demokrasi ve barıştan yana olan herkesin sesini daha fazla yükseltmesi gerektiğini belirterek, şu çağrıyı yaptı: “Bir anne olarak kendisine ‘insanım’ diyen herkesi bu mitinge çağırıyorum. Kimse demesin siyasi parti evime gelmedi beni çağırmadı. Bugün herkesin evinde televizyon var, internet var. Mitingin nerede ne zaman olacağını biliyoruz. Açlık grevinde olan insanlar için tecride karşı sesimizi yükseltelim. Ölümlerin önüne geçelim. Bütün annelere ve demokratlara sesleniyorum. Ölümlerin önüne geçelim. Açlık grevinde olan insanlarımız yaşamlarını yitirmesinler, dirensinler.  Hükümet’in en kısa sürede cevap vermesi için herkes ses çıkarsın.”