Güçlükonak’ta ‘tek adam’ sistemine karşı eşbaşkanlık!

  • 09:14 2 Şubat 2019
  • Siyaset
Medine Mamedoğlu
 
ŞIRNAK - 1989 yılından bu yana AKP’ye yakınlığı ile bilinen Bahattin Aktuğ tarafından yönetilen Güçlükonak Belediyesi için gösterilen eşbaşkan adayı  Zilan Ecevit, “Bunun değişmesi için yola çıktık. Önceliğimiz kadınlar olacak” dedi. 
 
31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere az bir süre kala partilerin adayları belirlenirken, Şırnak’ın Güçlükonak İlçe Belediye adaylarından biri de Zilan Ecevit. Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Eşbaşkan adayı olarak gösterilen Zilan, ilçedeki eril sisteme karşı yola çıktı.
 
6 dönemdir AKP’ye yakınlığı ile bilinen Bahattin Aktuğ tarafından “Hilafet” sistemini andırmayacak bir şekilde yönetilen ilçede, HDP geçtiğimiz yer seçimleri çok az bir farkla kaybetti. Bu seçimde çok iddialı olduklarını ifade eden Zilan, Güçlükonak ilçesini yıllardır devam eden bu politikadan kurtarmak için yola çıktıklarını vurguladı. 
 
Annesinin unutulmayan bakışları ve gerçekler!
 
Yurtsever bir ailenin çocuğu olan Zilan, çok küçük yaşlarda adını bile hatırlayamadığı köyünden korucu baskısı nedeniyle ailesi ile göç etmek zorunda kaldı. Cizre merkeze yerleşen Zilan, birlikte çarşıya çıktığı annesinin asker ve polislere olan bakışından sonra gerçeklerle yüzleştiğini dile getirdi. Annesinin bakışlarını yıllar sonra da hatırlayan Zilan, annesine sorduğu sorularla geçmişi ve yaşananları öğrendi.
 
Zilan, “Bu zülüm ve baskılar, çok daha önce köyden göç etmemizle başladı. Kendi köyümüzden göç ettikten sonra Cizre’ye geldik. Henüz 5 yaşında iken birlikte çarşıya çıktığım annem, polis ve askerleri gördüğünde hem tedirgin oluyor hem de onlara öfkeyle bakıyordu. O zamanlar zihnimde soru işaretleri oluşuyordu. O zamanlar bunların neden yaşandığını bilmiyordum. Fakat yaşım ilerledikçe bu soruları tekrar tekrar anneme sordum. O sorudan sonra annem, halkımın geçmişini ve yaşadıklarını anlattı. Annem, köyden göç ettirilmeden önce köy meydanında ailesi ile birlikte gördüğü işkenceyi unutamadığı için her polis ya da asker gördüğünde aynı travmayı yaşıyor. O gün bugündür annemin anlattıkları bir an olsun aklımdan çıkmadı” diye belirtti. 
 
İlçe 1989 yılından bu yana aynı kişi tarafından yönetiliyor
 
Annesinden duyduklarından sonra parti çalışmalarına atılmak istediğini ifade eden Zilan, ilk parti çalışmalarına İzmir’de başladığını kaydetti. Orada da çeşitli baskılara maruz kalan Zilan, okulu bitirdikten sonra geldiği memleketi Cizre’de daha aktif olarak kadın çalışmalarında yer aldı. Yapılacak yerel seçimlerde de Güçlükonak için aday olarak gösterilen Zilan, 1989 yılından bu yana aynı kişinin ilçede belediye başkanlığını yaptığına dikkat çekerek, bunun artık değişmesi gerektiğinin altını çizdi.  
 
‘İlçede erkek egemenliği hakim’
 
İlçede yapılamayan hizmetlerin en çok kadınları etkilediğini ve kadınların baskı altına alındığını belirten Zilan, Güçlükonak’ın 30 yıldır aynı sistem ile yönetildiğini vurguladı. Halk için özellikle de kadınlar için herhangi bir çalışma ve alternatifin olmadığını söyleyen Zilan, şöyle dedi: “İlçede alternatif iş ya da kurum yok. Kadınlar ilçede baskı altında, ilçeye kadın eli değmediğinden sadece erkek egemenliği mevcut. Bu yüzden ilçedeki kadınları gerçekten siyasi, toplumsal ve ekonomik anlamda hem geliştirmek hem yardımcı olmak hem de destek olmak amacıyla çalışmalar yapacağız. Bunlarda bizim önceliğimiz olacak.” 
 
‘Kadınları kazandıracağız’
 
Ziraat Mühendisi olan Zilan, Güçlükonak’ın tarımsal arazileri ve zeytinleri ile ünlü olduğunu ve kadınları ekonomiye kazandıracaklarını ifade ederek, “İlçede aktif olarak en çok kadın çalışmalarında yer almayı düşünüyoruz. Mesela kadın kurumu açmak önceliğimiz olacak. Kadınlara her alanda destek olmak amacıyla elimizden ne geliyorsa yapacağız. Ben ziraat mühendisiyim. İlçede tarımsal faaliyetler çok kullanılıyor. Kadınlarla orada bulunan doğayı ve doğal ürünleri daha iyi kullanmak istiyorum. Kadınlarla birlikte seralar açacağız, orada yetişen zeytinleri ekonomiye kazandıracağız. Kadınlara emekleri üzerinden ekonomik olarak destek de vereceğiz” diye vurguladı.