Sokağın nabzı: Kentimizde kadın belediye başkanı istiyoruz

  • 09:16 2 Şubat 2019
  • Siyaset
Safiye Alağaş
 
İSTANBUL - Belediye başkan adaylarını tanıtan siyasi partiler büyükşehirlerde erkek aday gösterirken, HDP dışındaki diğer partilerde kadın aday oranının düşüklüğü dikkat çekiyor. Kadınlar, “Kadın adayların azlığı vahim bir durum. Artık siyasette eşit temsiliyet sağlanmalı. Neden kadın olmasın?” diye sordu. 
 
31 Mart yerel yönetim seçimlerine yaklaşılırken, sokağın gündeminde de seçimler, ekonomik kriz ile ülkede süren savaş ve kaos durumu bulunuyor. Siyasi partiler adaylarını tanıtıp çalışmalarına başlarken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) dışında kalan partilerde kadın aday oranının düşüklüğü yine dikkat çekiyor. Büyükşehirlerde yine erkek adaylar gösterilirken, biz de Türkiye’nin en büyük kenti kolan İstanbul’da halkın nasıl bir belediye başkanı istediğini ve kadın belediye başkanı konusunda neler düşündüklerini sorduk. 
 
‘Kadınlar sorunları daha iyi anlıyor’ 
 
Yaşadığı şehirde kadın belediye başkanı olmasını istediğini belirten Emine Yalçın, “Sonuçta hemcinsimiz. Kadınlar sorunlarımızı daha çok anlıyor. Bu dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kadın olsaydı çok memnun olurduk. Erkek egemen bir ülkede yaşıyoruz. Keşke kadınlar olsaydı. Kendi mahallemizde kadın muhtar adayımız var. Onu destekleyeceğiz. İnşallah seçilir. Kadınların sorunlarına dair çalışma yapan erkek belediye başkanları da var ama tabi kadınlar seçilmiş olsa daha çok ilgilenip sorunlarımızı çözer bilirler” dedi.
 
‘Cinsel saldırılara karşı duyarlılık gösteren bir başkan olsun’ 
 
Üniversite öğrencisi olan Rumeysa Çelik, gençlere hitap eden bir belediye başkanın olmasını istediğini ifade ederek, “Tabi ki kadın başkan olsun isterim. Kadın kadının halinden daha iyi anlar. Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz saldırıları gerçekleşiyor. En büyük sorunumuz bu ve yeni belediye başkanının bu konuda duyarlı olmasına isterim. Tabi bir de İstanbul’daki trafik sorununa bir çözüm bulmasını umuyoruz” diye vurguladı.
 
‘Neden kadın olmasın?’ 
 
Kadınların işlerini daha ciddiyetle yaptığını dile getiren Sena Kaya, “Belediye başkanının bir kadın olmasını çok isterim. İnşallah ileride ben de olabilirim. Siyasete geçersem ki geçmeyi düşünüyorum belki olurum. Ama İstanbul Belediye Başkanlığını kaldırabilir miyim bilmiyorum. Olursa çok güzel olur. Neden olmasın? Bundan sonra İstanbul Belediye Başkanı neden kadın olmasın?” diye sordu. 
 
‘Tapu sorununu çözmelerini istiyoruz’
 
İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde oturan Saliha Bir, ilçede özellikle tapu sorunu olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Binalarda tapusunu alamayanlar var. Yıllardır orada oturmalarına rağmen çok ciddi para istiyorlar. Sultanbeyli ilçesinde çok ciddi bir sıkıntı bu. Ben belediye başkanının daha genç ve dinamik olmasını isterim. Tabi tecrübe de önemli. Elbette ki kadın olmasını isterim. Çünkü kadınlar daha ayrıntılı düşünüyorlar. Bu konuda daha güzel hizmetler verebileceklerini düşünüyorum.”
 
‘Yerel yönetimlerde kadın temsiliyeti yeterli değil’
 
Ankara’da yaşayan ve soyadını vermek istemeyen Derya da, yol çalışmalarının sürekli seçim dönemine denk getirilmesinden şikayetçi. Kadın belediye başkanı olmasını isteyen Derya, “Kadınları temsil eden birilerinin olması güzel bir şey. Kadınların bu kadar kendilerini geliştirdiği bir dönemde siyasette de rol almaları çok sevindirici olur diye düşünüyorum. Yerel yönetimlerde kadın temsiliyeti şuan yeterli değil. Çok minimal olduğunu biliyorum. Yine yeni seçimlerde adaylar çok az diye biliyorum. Buda vahim bir durum. Erkeklerin bu noktada biraz geri plana gidip kadınların önünü açması gerekiyor. Eşit davranmak adına siyasi partilerin her iki cinse de eşit roller biçmesi gerekiyor” dedi. 
 
‘Belediyelerdeki kadın sayısı arttırılmalı’
 
Niğde’de yaşayan Hülya Kılıç ise , İstanbul’a gelişinin zorluklarını anlatarak, yaşadığı kentte havaalanı istediğini belirtti. Bir kadın başkanın sorunlara daha iyi çözüm olacağını kaydeden Hülya, “Bizi daha iyi anlayacağını düşündüğüm için kadın olsun isterim. Belki onunla işbirliği yapabiliriz. Birlikte çalışabiliriz. Daha rahat iletişim kurarız. Belediyelerde kadınlar var ama az. Yeterli değil. Daha da arttırılabilir”