Siirt’te ‘hayali seçmen’ itirazına yanıt: Evler boş ama kira sözleşmeleri var

  • 09:18 2 Şubat 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - 31 Mart öncesi usulsüzlüklerin en fazla yaşandığı Siirt’te, HDP’nin tespitlerine göre boş ev ve binalarda şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 17 hayali seçmen tespit edildi. HDP’li Meral Danış Beştaş, yaptıkları itirazlara İl Seçim Kurulu’nun “Şuanda boş olabilir ama kira sözleşmeleri var ara ara gelip oturuyorlar” yanıtı verdiğini aktardı.
 
Her seçim döneminde gündeme gelen usulsüzlükler, 31 Mart seçimleri öncesi seçmen listelerinin askıya çıkmasıyla peş peşe kamuoyuna yansıdı. Bölgede birçok kentte hayali seçmenler ortaya çıkarken,  özellikle Siirt’te tek bir evde 727 kişinin seçmen olduğu ortaya çıktı. Hayali seçmenlere ilişkin birçok yerde itirazlarını gerçekleştiren Halkların Demokratik Partisi (HDP), usulsüzlüklere ilişkin çalışmalarına devam ediyor. 
 
HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, genelde bölgede özelde ise Siirt’te ortaya çıkan hayali seçmenlere ilişkin yaptıkları itirazları ve kendilerine verilen yanıtları değerlendirdi. 
 
İtiraza ‘harabe ev’ savunması
 
HDP’nin Siirt merkez ve Konacık köyünde ortaya çıkan 40 hayali seçmene ilişkin yaptığı itiraza İlçe Seçim Kurulu tarafından verilen cevapta, bir kısım seçmenin mevsimlik işçi olarak köye geçici geldikleri, harabe olduğu halde sadece belirli dönemlerde evlerin kullanıldığı belirtildi. Cevapta, ayrıca bu durumun seçime yönelik usulsüzlük teşkil etmediği de kaydedildi. 
 
Tek bir evde yüzlerce seçmen
 
HDP’nin tespit ettiği usulsüzlüklere göre,  bir evde 446, başka bir evde 672, devamında diğer evlerde 727, 134 ve 112 kişinin kaldığı ortaya çıktı. Bunlara ilişkin yapılan itirazlara ise İlçe Seçim Kurulu; evlerin jandarma, komando kışlaları, Özel Harekat Müdürlüğü’ne bağlı binalar ve erkek öğrenci yurdu olarak kullanıldığını tespit edildiğini aktardı. 
 
İnşaat halindeki binalarda seçmen kaydı yapıldı
 
Tespit edilen usulsüzlüklerden biri de inşaat halindeki binalarda yaşandı. Bu binalarda çok fazla seçmen kaydının yapılmasına karşı HDP’nin yaptığı itiraza, “İnşaat halindeki binaların 15 gün içinde hazır olacağı ve seçmen kaydı yapılan kişilerin kira sözleşmelerinin mevcut olduğu” şeklinde bir cevap verildi.  
 
HDP, seçmen kaydı yapılan kişilerin kira sözleşmelerinin mevcut olduğu gibi ciddiyetsiz gerekçelerin ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) tutumunun seçimlerde yaşanacak hileler açısından önemli ipuçları verdiğini vurguladı.
 
‘Ahırlarda, boş evlerde sahte seçmen kayıtları’
 
Özellikle Siirt genelinde yapılan usulsüzlüklere dikkat çeken HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 31 Mart seçimleri öncesi hilelerin ve oyunların erken başladığına dikkat çekti. Hileli seçmen oylarını erkenden fark ettiklerini ve bunu kamuoyuyla paylaştıklarını ifade eden Meral, “Geçen seçimlerde ne kadar büyük yolsuzlukların ve hilelerin yapıldığını sadece biz değil, bütün Türkiye kamuoyu biliyor. Şimdi seçmen listeleri üzerinde bunları birkaç başlığa ayırmak lazım. Bunlardan bir tanesi sahte seçmen dediğimiz aslında ikamet etmediği halde seçmen kaydırmaları. Bu durum çok ciddi. Tabi bunların altında boş binalar, ahırlar ikametin olmadığı bölgelerde çok sayıda seçmen olduğu sabit zaten. Listelerde bunlar maddi olarak bazı yerlerde gösterildi. Bunların önemli bir bölümü kolluk gücü oluşturuyor.  Uzman çavuşlardan polis ve askerlere kadar birçok farklı bölgelerden kaydırmalar var” dedi.  
 
‘Usulsüzlükler YSK’nin genelgesine dayandırılıyor’
 
Birçok yerde seçmenlerin kayıtlarının silindiğini aktaran Meral, ikameti sabit olup seçimlerde bulunduğu adresten ayrılmayan binlerce insanın bu şekilde kayıtlar üzerinden silindiğini belirtti. Meral, yapılan itirazlara ilişkin şu bilgiyi paylaştı: “Bunları da tespit edip ilgili itirazlarımızı yaptık. Kayıtlarını yeniden yapmak için çağrılarda bulunmuştuk. Bunun özellikle YSK’nin ve İçişleri Bakanlık Müdürlükleri eliyle aslında bir iş birliğinin olduğunu görüyoruz. Siirt’e dair yaptığımız itirazların önemli boyutları ret edildi. Reddedilmesinin gerekçesi ise bir adreste 700 seçmen olması bunları reddetmiyorlar. Diyorlar ki;  ‘YSK genelgesine göre bunlar o tarihte buraya görevlendirilmiş, bunlar kolluk güçleridir, bunların kayıtları yapılmış.’ Bunları da YSK’nin genelgesine dayandırıyorlar. Doğru YSK böyle bir genelge yayınlamış ama aynı YSK cezaevinde tutuklu bulunan insanlar için orada ikamet etmediği sebebiyle oy kullanılmasını önlemiş. Bir yandan tutuklu ve hükümleri engelleyen YSK diğer yandan özellikle Kürt illerinde 10 binlerce seçmen kaydırılmasını kendince yasa dışı ve hukuk dışı olan meseleyi yasallaştırmış.”
 
'Binalar boş olabilir ama ara ara geliyorlar'
 
En fazla yaptıkları itirazların başında bölge il ve ilçelerine seçmen olarak kaydırılan kolluk güçleri olduğunu vurgulayan Meral, “Kolluk gücü bütün illere yığılmış. Seçmenlerin silindiğini ve bunların tahkik edilmesini söyledik buna İl Seçim Kurulu tahkiki başlamış ama YSK müdahale edip ‘durdurun’ demiş. Boş bir evde 230 seçmen var.  Diyorlar ki; ‘Şuanda boş olabilir ama kira sözleşmeleri var ara ara gelip oturuyorlar.’ Karşımızda ciddi bir mesele var. YSK, bakanlık ve iktidarın bu seçimde hayali seçmenlere oy kullandırtmak ya da kullanılmış gibi göstermek gibi bir amaçları var. Biz yeniden il seçim kurullarına itirazlarımızı yapacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Usulsüzlükleri teşhir etmeye devam edeceğiz’
 
Meral, son olarak yapılan usulsüzlüklerin peşini bırakmayacaklarını vurgulayarak, gasp edilen belediyeleri yeniden alacaklarını kaydetti. Meral, şöyle dedi: “Çalışmalarımız devam ediyor. Seçim hukukuna ve seçmen kayıtlarına dair daha süreç bitmedi, seçim işleri komisyonumuz ve bizler hem itirazlarımıza hem de teşhire devam edeceğiz.”