‘Karşı çıktıkları, direndikleri için kadınlara saldırıyorlar’

  • 09:22 2 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Şırnak merkezli kadın siyasetçilere yönelik gerçekleştirilen operasyona tepki gösteren HDP’li kadınlar, “En çok mücadele eden, karşı çıkan ve direnenler kadınlardır ve bu yüzden kadınlara saldırıyorlar. Tehdit ve gözaltılarla korkutmak istiyorlar ama kadın öncülüğünde devam eden bir mücadele var ve kadınlar öncülüğünde bu mücadele büyümeye devam edecek” dedi. 
 
Şırnak merkezli 7 ilde 29 Ocak günü gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Kutlu ve 8 aylık hamile kadınların da bulunduğu 22 kişi gözaltına alınmıştı. Sorgularında kadın çalışmaları sorulan kadınların tamamı, emniyet ve savcılık işlemleri ardından serbest bırakıldı.
 
31 Mart yerel seçimleri öncesi kadın siyasetçilere yönelik gerçekleştirilen operasyona tepkiler devam ederken, HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ve HDP Sur Belediye Eşbaşkan adayı Filiz Buluttekin, gözaltıları “kadın iradesine yönelik saldırı” olarak değerlendirdi. 
 
‘Kadınlardan korktuklarının göstergesidir’
 
HDP’li vekil Dersim Dağ, seçime giderken kadınların gözaltına alınmasının manidar olduğunu belirterek, "Kadınlara bu şekilde yönelmesi aslında kadınlardan korktuklarının bir göstergesidir. Kayyımlar ilk geldiğinde kadın kurumlarına ve kadın kazanımlarına saldırmıştır ve aslında kayyım kadın kazanımlarına atanmıştır. Kayyımlara karşı en çok mücadele eden, karşı çıkan ve direnenler aslında kadınlardır ve bu yüzden kadınlara saldırıyorlar. Arkadaşlarımız tehditlerle ve gözaltılarla korkutulmak isteniyor ama kadın öncülüğünde devam eden bir mücadele var ve kadınlar öncülüğünde bu mücadele büyümeye devam edecek. Gözaltı ve baskılara karşı kadınlar, HDP çatısı altında mücadelelerini yürütüyorlar" dedi. 
 
'Kadın öncülüğünde süren bir mücadele var'
 
AKP-MHP ittifakının ilk günden bu yana kadınlara karşı politika yürüttüğüne işaret eden HDP Sur Belediye Eşbaşkan adayı Filiz Bulttekin de, kadınların dört duvar arasına hapsedilerek ve toplumdan uzaklaştırılarak pasifize edilmek istendiğini vurguladı. Şırnak merkezli hayata geçirilen operasyonun asıl amacının seçim çalışmalarını sabote etmek olduğunun altını çizen Filiz, “Ne yaparlarsa yapsınlar biz kadınlar olarak çalışmalarımızdan geri adım atmayacağız. Kadın öncülüğünde devam eden bir mücadele var, dünyanın gündemine girmiş bir mücadeledir ve AKP faşizminin karşısında da bu mücadeleden asla bir adım geri atmayacağız. Geçmişten bu yana gelen tüm kazanımlarımızı fazlasıyla elde edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
‘Hesabı sandıklarda sorulacaktır’
 
Öz yönetimlerin ilan edildiği yerlerde özel bir politika yürütüldüğünün altını çizen Filiz, şöyle dedi: "Kürdistan'da yürütülen özel bir politikadır bu. Kadınların iradesinin gasp edilmeye çalışılmasının halidir bu. Arkadaşlarımız gözaltına alınarak halka da gözdağı verilmeye çalışılıyor. Halka 'bakın adaylarınızı, çalışanlarınızı aldık, sizi de alırız' mesajıdır. Bu bir algı operasyonudur ama biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Halkımız her şeyin farkında, halkımız politik bir halktır ve asla bu oyunlara gelmeyecektir. Halkımız atanan kayyımların ve yıkılan kentlerin hesabını sandıklarda soracaktır."