Arin Mirkan 5’inci yaş gününü cezaevinde kutladı

  • 09:02 3 Şubat 2019
  • Güncel
BAYBURT - Sosyal medya paylaşımı nedeniyle iki kızıyla cezaevine gönderilen Vesile Yüksel, 1 yıl 10 aylık cezası 15 Ocak’ta sona ermesine rağmen tahliye edilmedi. Hakkında açılan soruşturmalardan dolayı 8 ay daha ceza verilen Vesile’nin 3 yaşındayken cezaevine giren kızı Arin Mirkan, 5’inci yaşını cezaevinde karşıladı.
 
Mardin'de 2017 yılının Şubat ayında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda "örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece "PKK bir terör örgütü müdür?" sorusuna verdiği "Hayır" cevabından sonra tutuklanan Vesile Yüksel’e 1 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti. Cezası onandıktan sonra kızları 3 yaşındaki Arin Mirkan ve 5 yaşındaki Avesta ile cezaevine gönderilen Vesile, 15 Ocak’ta cezası bitmesine rağmen hakkında açılan iki soruşturmadan dolayı tahliye edilmiyor.
 
Hakkında iki ayrı soruşturma açılmış!
 
Hakkında açılan bir soruşturmadan 8 ay ceza alan başka bir davasının da devam ettiği öğrenilen Vesile'nin Temmuz ayına kadar cezaevinde tutulacağı öğrenildi. Bunların yanı sıra Vesile'nin bir ay iletişim cezası da aldığı gelen bilgiler arasında bulunuyor. Annesiyle birlikte 3 yaşında cezaevine giren Arin Mirkan’ın geçtiğimiz günlerde 5’inci yaş gününün kutlandığı öğrenildi. 
 
Avesta üzüntüden yemek yiyemiyor!
 
Cezası onaylandıktan sonra Mardin Cezaevi’nden Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Vesile, orada tutulduğu süre boyunca birden çok saldırıya maruz kalmış ve kızları da bu durumdan etkilenmişti. Geçtiğimiz aylarda cezaevinde 7 yaşına basan Avesta, prosedür gereği “okula gidecek” denilerek annesi ve kardeşi Arin’in yanından alınarak babasının yanına gönderildi. Evine döndükten sonra sürekli annesini ve kız kardeşini soran Avesta’nın, yaşadıkları karşısında okula gitmeyi istemediği kaydedildi. Bir haftadır Vesile’ye verilen iletişim cezası nedeniyle annesinin sesini duyamayan Avesta'nın, üzüntüden yemek yiyemediği ve sürekli, " Neden annemle konuşamıyorum" dediği belirtildi.