Hakkında 4 ayda 8 fezleke hazırlandı: Meclis’in değil halkın vekiliyiz

  • 09:05 3 Şubat 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Hakkında 4 ayda 8 fezleke hazırlanan HDP’li Remziye Tosun, halkın iradesiyle seçildiğini ve kendi nezdinde bu fezlekelerin hiçbir hükmünün olmadığını belirterek, "Halkın cenazelerine de katılacağız, sosyal medyada ve alanlarda hukuksuzluklara ve haksızlıklara karşı ses de çıkaracağız. Biz Meclis’in değil, halkın vekiliyiz” dedi. 
 
Meclis 27'nci Yasama Dönemi Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelerle gündemde. Son hazırlanan fezlekelerle beraber 159’u 16 kadın vekile ait olmak üzere 257 fezleke hazırlandı. Dokunulmazlıkların kaldırılması talebiyle hazırlanan fezlekelerde, cenazelere katılma ve sosyal medya paylaşımları gerekçe olarak sunuldu. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında 4 ayda 8 fezleke hazırlanarak,  katıldığı cenaze törenleri ve sosyal medya paylaşımları suç sayıldı.
 
Hazırlanan 8 fezlekeden 6’sı şu şekilde:
 
Remziye’nin 18 Ağustos 2018 tarihinde #CPTactForOcalan hashtag’i ile “Sayın Öcalan bu topraklarda toplumsal barışın teminatıdır. CPT’nin kendi sözleşmesinden doğan yükümlülükleri derhal yerine getirmesi ve Sayın Öcalan’ı ziyaret etmesi gerekmektedir” paylaşımı “Suçu ve suçluyu övmek” olarak ele alındı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunuldu.
 
25 Temmuz 2018 tarihinde de Dersim’de hava saldırısında yaşamını yitiren ve Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde cenazesi defnedilen HPG’li Fuat Akkaya’nın cenaze törenine katılması, 17 Temmuz 2018’de Gümüşhane’de askeri operasyonda yaşamını yitiren HPG’li Mehmet Yakışır’ın cenaze töreni ve taziyesine katıldığı gerekçesi ile “Örgüt Propagandası Yapmak” iddiasıyla hakkında fezleke hazırlandı.
 
8 Eylül 2018’de İran’da idam edilen Ramin Hossein Panahi’ne ilişkin #KatilİranRejimi, #RaminHosseinPanahi hashtag’ları ile “Katilsiniz, Kürt halkının, Kürt annelerinin laneti sizi yeryüzünden sonsuza dek silip atacak” paylaşımı ve 15 Ağustos 2018 tarihinde HDP il binasında yapılan bir açıklamaya katılması gerekçeleriyle “Örgüt Propagandası Yapmak” iddiasıyla fezleke hazırlandı.
 
Bir diğer fezleke ise ,9 Ekim 2018 tarihinde, gece yapılan operasyonla yaklaşık 180 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin Ofis AZC Plaza önünde yapılan açıklamaya katılması ve orada bulunması nedeniyle “Örgüt Propagandası Yapmak” iddiasıyla hazırlandı.
 
‘Biz Meclis’in değiliz, halkın vekiliyiz’
 
Hakkında hazırlanan fezlekeleri “faşizm” olarak değerlendiren Remziye, kendi nezdinde bu fezlekelerin hiçbir hükmünün olmadığını söyledi. Halkın iradesiyle seçilmiş bir milletvekili olduğuna vurgu yapan Remziye, halkın oylarıyla Meclis’e gittiğini söyledi. Remziye, "Biz bu halkın cenazelerine de katılacağız, sosyal medyada ve alanlarda hukuksuzluklara ve haksızlıklara karşı ses de çıkaracağız. Bu fezlekeler ile boyun eğmemizi bekliyorlar ama boyun eğmeyeceğiz. Bu fezlekelerle bizi yolumuzdan edemezler. Biz Meclis’in vekili değiliz, halkın vekiliyiz, halkın iradesiyiz, halkın Meclis’teki sesiyiz” diye konuştu.
 
‘Zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır’
 
Kendilerine oy veren halkın yanında olacaklarının altını çizen Remziye, şöyle devam etti: “Dokunulmazlıkları kaldırabilirler, tutuklayabilirlerki yapmadıkları şey değil. Ama bize asla geri adım artıramayacaklar. Bu ülkede herkes her şeyi söyleyebiliyor, herkes her şeyi yapabiliyor ama söz konusu Kürt halkı olunca, muhalifler olunca faşizm tüm saldırı yöntemleri ile devreye giriyor. Zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır ve biz dilsiz şeytanlardan olmayacağız. Dokunulmazlıklarımızı kaldırsalar dahi bu iradeyi ve bağlılığı kıramayacaklar."