'Kimliksizleştirilen belediyeleri yeniden alma zamanıdır'

  • 09:06 3 Şubat 2019
  • Siyaset
HAKKARİ - HDP Şemdinli Belediye Eşbaşkan adayı Felem Aker, kayyımların Kürt kentlerine tekçi ve militarist zihniyeti hayata geçirmek için atandığını belirterek, "Halk belediyeleri, devletin savaş kurumları haline getirildi. İnsanlar belediyeye gitmekten korkar olmuşlar. Kimliksizleştirilen, iradesizleştirilen ve aynı zamanda tekleştirilen belediyeleri alma zamanıdır" dedi. 
 
Yerel seçimlere yaklaşılırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3 büyükşehir belediyesi başta olmak üzere 20 il ve bağlı ilçelerde göstereceği eşbaşkan adaylarını açıkladı. Buna göre Van Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 3’ü il olmak üzere 41 merkezde doğrudan kadın kotası uygulanacak.
 
Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Belediye Eşbaşkan adayları olarak Sami Beşer ve Felem Aker belirlendi. 
 
'Kayyımlar belediyeleri işgal etti'
 
2005 yılından bu yana siyasi parti çalışmaları içerisinde yer alan Felem, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile HDP bünyesinde farklı görevler üstlendi. 2009 yılında belediye meclis üyeliği yapan Felem, daha sonra partinin kadın çalışmalarında görev aldı. Kürt kentlerinde atanan kayyımlardan sonra belediyelerin kimliksizleştirildiğini belirten Felem, "Tarihten bugüne Kürtlere savaş ve acıdan başka bir şey verilmedi ama halkın güçlü bir iradesi ile belediyeleri kazandık. Demokratik koşullarda halk tarafından seçilmişler tutuklandı ve halkın belediyelerine kayyımlar atandı. Belediyeler işgal edildi. Kayyımlar Kürt illerinde kendi zihniyetlerini şekillendirdiler" dedi. 
 
'Kayyımların amacı tekleştirmekti' 
 
Kürt kentlerinde "hizmet" adı altında militarist ve tekçi uygulamaların dayatıldığını vurgulayan Felem, kayyımların temel amacının da bu olduğunu ifade etti. "Biz Şemdinli'ye gelene kadar bu ilçenin halkı olmamamıza rağmen güvenlik aramasından geçiyoruz. İlçeye kayyım atandıktan sonra bu daha çok sıklaştı ve en üst seviyeye getirildi" diyen Felem, kayyım ile beraber ilçenin “özel güvenlik bölgesi”ne dönüştürüldüğünü söyledi. İnsanların belediyeye gidemediğini ve gidenlerin GBT'den geçirildiğini kaydeden Felem, "Halk belediyeleri, devletin savaş kurumları haline getirildi. İnsanlar belediyeye gitmekten korkar oldular. Bizim temel amacımız 31 Mart'tan sonra ilçeyi eski kimliğine kavuşturmaktır. Kimliksizleştirilen, iradesizleştirilen ve aynı zamanda tekleştirilen belediyeleri alma zamanıdır" ifadelerini kullandı. 
 
'Belediyeleri yeniden toplumsallaştıracağız'
 
Felem, 31 Mart'taki yerel seçimlerin çok önemli olduğunu ve halkın mutlaka sandıklara sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Şemdinli'de 90'lı yılların politikaları hala devam ediyor. Kayyım ile beraber ilçede 90'lar resmileşti. Kadınlar ve gençler üzerinde ciddi baskılar var. Bundan dolayı 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimler referandum kadar anlamlı ve önemlidir. Halkın kurumu olan belediyeler karakollara dönüştürüldü. Halk belediyelere giremiyor, girdikleri gibi GBT'den geçiyorlar. Bu 'tek bayrak, tek dil' düşüncesinin pratikleşmiş halidir. Kayyımın ilk hizmeti kadın kurumlarını ve Kürt kurumlarını kapatmak oldu. Bölge halkı kayyımdan rahatsız. Bizler, tekleştirilen ve kimliksizleştirilen belediyeleri tekrardan toplumsallaştıracağız. Kürt halkı 31 Mart'ta diline ve iradesine sahip çıkacaktır. Bütün kadınlara ve gençlere çağrımdır; 31 Mart'ta sandıklara, oylarınıza ve belediyelerinize sahip çıkın. Halkın iradesi çelikten demirdir hiçbir güç onu deviremeyecektir."