Saliha Aydeniz: Binlerce Leyla, Gültan ve Sebahat var, gücünüz bize yetmez

  • 12:33 3 Şubat 2019
  • Güncel
DIYARBAKIR - DBP'nin 5'inci Olağan Kongresi'nde konuşan HDP'li Saliha Aydeniz, "Binlerce Leyla, binlerce Gültan, binlerce Sebahat var ve sizin gücünüz bize yetmez" diyerek direneceklerinin altını çizdi. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)  ‘Aydınlanan Toplumla Özgür Geleceğe’ şiarı ile Demirok Tesisleri'nde 5'inci Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. Kongrenin gerçekleştiği salona "Leyla Güven haklıdır, tecrit son bulmalıdır", "Açlık grevi eyleminizi selamlıyoruz", "Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz" ve "Tecrit insanlık suçudur, siyasi tutsaklara özgürlük" pankartları asıldı. Kongreye, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve Divan üyeleri, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri Remziye Tosun, Saliha Aydeniz, Musa Farisoğulları, Barış Anneleri Meclisi, HDP Diyarbakır İl Örgütü, HDP'nin Diyarbakır Büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkan adayları, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Demokratik İslam Kongresi (DİK)  ve çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
'Direnişimizle baskıları yıkacağız'
 
Saygı duruşunun ardından konuşan HDP'li Saliha Aydeniz, tarihi bir süreçten geçtiklerini belirterek, bu kongrenin anlamlı ve önemli olduğunu söyledi. Her zaman alanlarda olacaklarını ifade eden Saliha, "Büyük kazanımlara sahip olacağız. Bu da ancak mücadelemizle mümkün olur. Arkadaşlarımız tecridin kalkması için bedenlerini açlığa yatırdılar. Buradan tüm zindanlara ve İmralı'ya selam olsun. Örgütlülüğümüz ve direnişimizle baskıları yıkacağız. Halkımız iktidarın tüm baskı, katliam ve yıkımlarına karşı dimdik ayaktaydı. Halkımızın korkmasını, sindirilmesini istediler ama halkımız tek adım geri atmadı. Kürt halkı, Kürdistan halkları, demokrasi isteyenler bu kirli savaş politikaları karşısında direnmeyi seçti ve direniyor. İktidarlıklarını artık yürütemiyorlar ve bunu da bize saldırarak örtbas etmeye çalışıyorlar. Bu ülkenin yöneticileri olarak değil bir çetenin başı gibi konuşuyorlar ve tehditler saçıyorlar" ifadelerine yer verdi.
 
Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'e verilen cezanın kadının gücünden korkmanın sonucu olduğunu dile getiren Saliha, "Binlerce Leyla, binlerce Gültan, binlerce Sebahat var ve sizin gücünüz bize yetmez. Saraya haddini biz kadınlar bildireceğiz. Kuşkusuz biz kazanacağız, zafer bizim olacak. Direnmektir yaşamaktır, direneceğiz" dedi. 
 
'Bu halkın tehditlere karnı tok'
 
Doğadan kadından ve direnişten yana olduklarını belirten HDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Hülya Alökmen Uyanık, "Bir yanda halkın iradesini gasp edenler, bir yanda iradesine sahip çıkan halk olacak, bir yanda kadın kazanımlarına saldıranlar bir yanda kadın özgürlük mücadelesini yürütenler, bir yanda bir ormanı yok edenler bir yanda bir fidan için direnenler olarak bu seçimde ve kuşkusuz biz doğadan, kadından, direnişten yanayız. Gültan ve Sebahat yoldaşlarımıza ceza vererek bize gözdağı veriyorlar. 'Direnirseniz sizi de alırız' demek istiyorlar ama biz birer Gültan, Sebahat olup alanlarda olacağız. Biz kadınlarla beraber yeniden yaşam alanlarımızı inşa edeceğiz. AKP'nin adayları arasında tek bir kadın aday yok. Çok iyi bilsinler ki Amed'i kadın düşmanlarına teslim etmeyeceğiz. Kadının, çocuğun olmadığı bir kent, doğa katliamları, tek din, tek dili kabul etmeyeceğiz. Zorbaların devri bitmiştir artık. Bu halkın tehditlere karnı tok. Demokrasiden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. 31 Mart kayyımların sonu olacak ve ne olursa olsun son muhteşem olacak. Leyla Güven'in ve tüm tutsakların eylemini selamlıyorum. Kongrenin başarılı geçmesini diliyorum" sözlerine yer verdi. 
 
‘O salonda devlet yargılandı’
 
DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan da tüm saldırıların halkın direnişi ile boşa çıkarılacağına dikkat çekerek, "Gültan Kisanak yargılanmadı, o salonda mahkeme heyeti yargılandı, mahkemenin başkanı yargılandı, devlet yargılandı. Gültan Kışanak onları yargıladı" diyerek 31 Mart'ta yapılacak seçimler için de "Halkın iradesine kayyım atayanlara bu halk dersini verecek ve o kayyımlar 31 Mart'ta arkasına bile bakmadan Ankara'ya dönecekler" dedi. Mehmet, "Tecrit her zaman bizim önceliğimizdir ve bu tecrit kalkmadığı sürece Kürt sorunu çözüme kavuşamaz. Açlık grevlerini sahiplenerek, seslerini duyurmalıyız" ifadelerini kullandı. 
 
Konuşmaların ardından DBP'nin hazırladığı sinevizyon izlendi. Sinevizyonun ardından kongre, yeni yönetimin seçimi için delegelerin oy kullanımı ile devam ediyor.