Bakırköy mitingi başladı: On binler alana sığmadı

  • 14:29 3 Şubat 2019
  • Güncel
İSTANBUL -   İmralı tecridini protesto etmek ve açlık grevindeki tutsaklara ses vermek için Bakırköy'de düzenlenen mitingde alan hınca hınç doldu. Alana sığmayan on binler caddelere taştı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek ve tecride karşı 88 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ile tutsaklara destek amacıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yaptığı mitinge binlerce kişi katıldı. "Emek, barış, adalet için buluşuyoruz"şiarıyla yapılan mitingde İmralı tecridine karşı "Tecrit karanlığı yarılacak! Özgürlük meşalesi yakılacak! Devrime giden direnişle halklar kazanacak!” sesi yükseltiliyor. 
 
‘Leyla Güven onurumuzdur’
 
HDP bayrakları ile donatılan miting alanına gelen yurttaşlar, arama noktalarında beklediği sırada halaya durdu. Arama noktalarından geçen gençler, "Tecridi kır! Faşizmi parçala!" pankartı açarak, "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Bijî berxwedana zindanan", "Leyla Güven onurumuzdur", "Jin, jiyan azadî", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları atarak alana doğru yürüyüşe geçti. Başka bir grupta “Halklar tecridi kıracak! Emek ve barış mücadelemiz kazanacak! Tecridi kıralım faşizmi yıkalım” pankartları açarak sloganlar eşliğinde alana doğru yürüdü. 
 
Mücadele Birliği “Kürt Türk kardeş”ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarıyla arama noktalarına giriş yaptı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ise “Bijî Berxwadana Kobanê” sloganları ile alana doğru yürüyüşe geçti. 
 
Tecride karşı ortak ses
 
“Bê Serok jiyan nabe” sloganları ile alana giriş yapanlar miting alanında halaya durdu. Kadın, çocuk, yaşlı herkesin bir araya geldiği mitingde İmralı tecridine karşı sloganlar bir an olsun dinmiyor. 
 
“İmralı tecridi yıkılacak, özgür Önderlik ile özgür yarınlarda buluşulacak” diyen İstanbullular Bakırköy Özgürlük Meydanı’nı doldururken, alana sığmayan kitle caddelere taştı. Halkın alana sığmaması üzerine platformdan sık sık uyarılar yapılması dikkat çekti. 
 
Halay ve sloganların eksik olmadığı mitingde tutsak siyasetçilerin fotoğrafları taşındı. Coşku ve İmralı tecridine karşı öfke yüksek sesle dinlendiriliyor.
 
‘Bizi dar meydanlara değil, en görkemli alanlara çağırın’
 
Alanda bulunan iki yurttaşın aralarında konuşurken "Her ne kadar baskı olsa da biz her zaman alanlardayız. Bizi dar meydanlara değil, en görkemli alanlara çağırın” demesi ise dikkat çekti. 
 
Leyla Güven mitingde seslenecek 
 
“Faşizme karşı direnelim özgürlüğü kazanalım” dev pankartının açıldığı miting, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ile başladı. HDP’li onlarca milletvekilinin katıldığı mitingde çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin konuşması ile devam edecek mitingde, HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu’nu da halka hitap edecek. Ardından 88 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven mitinge canlı bağlanacak.