Bakırköy alanından Süleyman Soylu'ya: Bu eylemler tecridi yenecek

  • 16:11 3 Şubat 2019
  • Güncel
İSTANBUL - On binlerin alana sığmadığı Bakırköy'deki mitinge konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Tecrit umurumuzda değil" sözlerine ithafen "Senin umurunda mı değil mi bilmeyiz ama senin gibi diyenlerin bugün emaresi okunmuyor. Leyla Güven'in direnişi barış içindir. Siz kan üzerine siyaset yapıyorsunuz. Leyla Güven ve arkadaşları Kürt sorununun çözümünü istiyorlar. Çözümden başka yol yok. Bu eylemler tecridi yenecek" dedi. 
 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek ve tecride karşı 88 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile tutsaklara destek amacıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda yaptığı mitinge on binlerce kişi katıldı. Alana sığmayan yurttaşların caddelere taştığı miting saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından platformdan tutuklu bulunan siyasetçilerin isimleri teker teker okundu. Her okunan siyasetçinin ismine ise on binler tek ağızdan "Onurumuzdur" diyerek cevap verdi. 
 
'Bu sese kulak verin'
 
HDP'li vekiller ve siyasi parti temsilcilerinin halkı selamlaması ile devam mitingde HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli halka seslendi. Leyla Güven'in eylemini selamlayan Sezai, açlık grevindeki tutsaklara, siyasetçilere ve aktivistlere de selamlarını iletti. Yetkililere açlık grevi direnişlerinin talepleri için çağrıda bulunan Sezai,  "Gasp edilen haktır, hukuktur. Bu sese bir an önce ses verin. Aile görüşleri ve avukat görüşleri bir an önce yapılsın. Bu tecrit devam edene kadar bu direnişi büyüteceğiz. Bu tecrit Türkiye'ye uygulanıyor. Kadınlara, işçilere tecrit uygulanıyor.  Bizim bir sevdamız var, bir fikrimiz var. Bizi yan yana getiren bu sevdamız, bu fikrimizdir. Bizim sevdamız demokratik cumhuriyet, demokratik ulustur. Bu fikriyatı bu gün büyüttük ve Türkiye'nin her tarafına yaydık. Selam olsun bu fikrin sahibine, selam olsun İmralı'ya, selam olsun Sayın Öcalan'a. İşte o nedenle tecridi kıracağız" dedi. 
 
'Yarım bıraktığımız işi tamamlayacağız'
 
Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'e verilen hapis cezasına da değinen Sezai, kararı tanımadıklarını vurguladı. Sezai konuşmasında yerel seçimlere de dikkat çekerek, "Sadece belediyeleri almakla kalmayacağız. Batı da AKP-MHP iktidarını gerileteceğiz. Doğa talanına son vermek için mücadele edeceğiz. Yerellerde iktidara gelmek, tecride son vermek demek. Bir başka Türkiye'yi hep birlikte var etmek demek. Bu ülkeyi kurtarmak için 31 Mart çok önemlidir. Her şeyi tekleştiren bu zihniyete karşı tüm farklılıklarımızla buradayız demektir. Biz bu mücadeleye herkesi çağırıyoruz. Gelin hep birlikte demokrasiye ulaşalım. Nasıl ki 16 Nisan'da başardık, 24 Haziran'da da yarım bıraktığımız işi bu defa tamamlayacağız" şeklinde konuştu. 
 
Sezai, konuşmasını Nazım Hikmet Ran'ın "Dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla bu güzelim memlekette hürriyet…" dizeleri ile sonlandırdı.
 
Sezai'nin konuşmasının ardından HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir konuştu. 
 
Açlık grevindeki selamlayarak konuşmasına başlayan Dirayet, Türkiye ve Avrupa'da eylemde olanların tek amacının İmralı tecridinin kaldırılması olduğunu dile getirdi. Tecrit söz konusu olduğunda iktidarın kendi hukukunu ayaklar altına aldığını belirten Dirayet, "İmralı'daki uygulamalar hiçbir yerde yok. Bu tecride karşı Leyla Güven'in sesi dünyanın dört bir yanında yankılanıyor" dedi. 
 
'Tecrit tüm halklar üzerinde devam ediyor'
 
İmralı'da 2015 yılında başlayan ağırlaştırılmış tecridin tüm halklar üzerinde devam ettiğini dile getiren Dirayet, "AKP-MHP iktidarı farklı bir sesin çıkmasını istemiyor. Tek adam rejimini kurumsallaştırmak için bugün İmralı tecridini yürütüyorlar. Sayın Öcalan Kürt halkının özgürlüğü için büyük bir mücadele veriyor. İktidar ne olursa olsun Kürtlerin hakkı olmasın diyor. 'IŞİD'in, Nusra'nın hakkı var ama Kürtlerin hakkını kabul etmiyoruz' diyorlar. Ama şunu unutuyorlar Kürtler yüz yıl önceki Kürtler değil artık" şeklinde konuştu.  
 
'Çözümden başka yol yok'
 
Leyla Güven ve cezaevlerindeki direnişe karşı AKP-MHP iktidarının kulaklarını kapadığını vurgulayan Dirayet, devamla şunları belirtti: "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 'Tecrit umurumuzda değil' diyor. Senin umurunda mı değil mi bilmeyiz ama senin gibi diyenlerin bugün emaresi okunmuyor. Leyla Güven'in direnişi barış içindir. Siz kan üzerine siyaset yapıyorsunuz. Leyla Güven ve arkadaşları bedenlerini açlığa yatırarak, kendileri için hiç bir şey istemeyerek, Kürt sorununun çözümünü istiyorlar. Çözümden başka yol yok. Bu eylemler tecridi yenecek. Bizler Leyla Güven ve cezaevlerinin sesini yükseltmek zorundayız. Zulüm ne kadar artarsa ona karşı direniş o kadar büyür." 
 
Dirayet, konuşmasını halkın "Bê Serok jiyan nabe" sloganları eşliğinde sonlandırdı. 
 
Tutsaklardan mesaj
 
Ardından ise Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde 50 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan kadın tutsakların mesajı okundu. Kadınlar, mesajlarında "Rojava'da halkların özgürlük mücadelesinde ve enternasyonalist devrimciliği canları pahasına edinenlerin içerde, dışarda AKP-MHP blokuna karşı ezilenlerin direnişi zindandaki yoldaşların öncülüğünde büyüyerek, zafere, barışa, tecridi kırmaya yürüyor. Bu direnişi mutlaka kazanacağız" ifadeleri yer aldı. 
 
Okunan mesajın ardından Mezopotamya Kültür Merkezi(MKM) sanatçılarının seslendirdiği ezgiler eşliğinde kitle dakikalarca halay çekti. 
 
'Özgürlüğün anahtarı İmralı'da'
 
Daha sonra söz alan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu, Pir Sultan Abdal'ın "Dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan" sözlerini hatırlatarak, Leyle Güven ve cezaevlerinde bulunan diğer tutukluların da eyleminin de dönülmez bir yol olduğunu söyledi. Açlık grevindekilerin verdiği mesajın iyi okunması gerektiğine dikkat çeken Sedat, "Yol uzun ve geri dönülmez bir yoldur. Hepimiz direnişimizle bu yolun açıcısı olmalıyız. Direnişimizle bu tecridi kırmamız lazım. Başaracağız, inanıyoruz. Barışın, demokrasinin, özgürlüğün anahtarı İmralı'da" diye konuştu.
 
Sedat'ın konuşmasının ardından MKM sanatçısı Arhat sahne aldı. Seslendirilen ezgiler eşliğinde halk halaya durdu.  
 
Leyla Güven'den mitinge mesaj
 
Ardından Leyla Güven miting alanına canlı bağlanarak halka seslendi. Kısa konuşan Leyla, "Öncelikle hepinizi Amed zindanının direniş ruhu ile selamlıyorum. İyiki varsınız. Yaşasın halkların kardeşliği" dedi. 
 
Miting, müzik dinletisi ile devam ediyor.