Bakırköy mitinginde onbinler tek yürek: İmralı tecridi yıkılacak

  • 17:42 3 Şubat 2019
  • Güncel
İSTANBUL -  Tecride karşı Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda düzenlenen miting sona erdi. Tecride karşı tek yürek olan on binler "İmralı tecridi yıkılacak, özgür Önderlik ile özgür yarınlarda buluşulacak" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü'nün, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek ve tecride karşı 88 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile tutsaklara destek amacıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda düzenlediği miting sona erdi. "Emek, barış, adalet için buluşuyoruz" sloganıyla gerçekleştirilen mitingde son olarak Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları sahne aldı. 
 
Mitingin sona ermesinin ardından kitle dağılırken, slogan attığı gerekçesi ile en az 11 kişi arama noktalarında gözaltına alındı. 
 
Kitlenin alana sığmadığı mitingde öne çıkanlar ise şunlar oldu: 
 
* Miting öncesi alana çıkan tüm yollar polislerce bariyerlerle kapatıldı. Mitingin yapıldığı Bakırköy Özgürlük Meydanı'na çıkan tek cadde olan İncirli Caddesi'nin etrafı da bariyerlerle kapatılıp, çevresine onlarca TOMA ve
zırhlı araç konuşlandırıldı. Mitinge katılanlar arama noktalarında uzun süre bekletildi. 
 
* Arama noktalarında yurttaşlar, sloganlar eşliğinde alana girdi. Bir yurttaşın "Vur vur PKK vur" sloganları dikkat çekti.
 
* Alana ilk girişten, mitingin sonuna kadar "Bê Serok jiyan nabe", "Leyla Güven onurumuzdur", "Bijî berxwedana zindanan" sloganları bir an olsun dinmedi. 
 
* Mitinge her kesimden katılımlar oldu. Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri alanda pankartları ile yer aldı. 
 
* Bir çocuğun elinde "Teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür" dövizi ile kitlenin en önünde yer alması herkesin dikkatini çekti. 
 
* Tutuklu siyasetçilerin fotoğrafları da alanda yerini aldı. Fotoğraflar bir süre sonra platformun önüne konuldu. 
 
* Alanda, "Tecridi kır, faşizmi parçala" ve "Barışa tecrit uygulanamaz" pankartları gençler tarafından taşındı. Alanda gençlerin çoğunluğu dikkat çekti. 
 
* "Leyla Güven haklıdır. Mutlak tecrit kaldırılmalıdır" pankart ve dövizleri ile alanın her tarafından karşılaşmak mümkün oldu.
 
* Miting alanının yetersiz kalması üzerine kitle İncirli Caddesi'nde toplanmaya başlandı. Miting alanına giremeyenler için yer açılması için sık sık anonslar yapıldı. 
 
* Genç kadınlarda "Özgür yaşam özgür kadınla mümkündür" pankartı açtı. 
 
* Mitinge Balıkesir, Bursa, Edirne, Kocaeli gibi çevre kentlerden de katılımlar oldu. 
 
* Alanda yapılan konuşmalarda Türkiye'nin tüm sorunlarının kaynağında İmralı tecridi yattığı, Türkiye'nin demokrasisi ve barışı için İmralı tecridinin bir an önce kaldırılması vurgusu yapıldı. 
 
* 88 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven ilk defa bir mitingde halka seslendi. Bir kaç dakikalık Leyla'nın konuşması sırasında alan sessizliğe büründü. 
 
* Sanatçıların seslendirdiği ezgilerde de Leyla Güven'in direnişi yer aldı. Tüm ezgilerde Leyla Güven'in direnişine vurgu yapıldı. 
 
* Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde 50 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsaklar da mitinge kısa bir mesaj gönderdi. Mesajda, "Direnişimiz mutlaka kazanacak" denildi. 
 
* Diyarbakır'dan sonra İstanbul'da on binlerin katıldığı mitingde hükümete, "İmralı tecridi yıkılacak, özgür Önderlik ile özgür yarınlarda buluşulacak" mesajı verildi.