Bismil'de adaylara binlerce araç eşlik etti: Kayyım gidecek, huzur gelecek

  • 18:01 3 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP'nin Bismil Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adaylarını halk binlerce araçlık konvoy ile karşıladı. İlçede adeta bayram havası oluşurken, 7'den 70'e herkes "Kayyım gidecek, huzur gelecek" sloganları ile adayları selamladı.  Adaylar daha sonra Bismil halkının selamlarını Leyla Güven'e evinin önünde iletti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, Bismil ilçesinde belediye eşbaşkan adayları Gülşen Özer ve Orhan Ayaz ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen ile Adnan Selçuk Mızraklı'yı halka tanıttı. Aday tanıtımına HDP Diyarbakır Milletvekilleri Dersim Dağ, Saliha Aydeniz, İmam Taşçıer de katıldı. Diyarbakır'dan seçim otobüsü ile Bismil'e doğru yola çıkan HDP'lileri, Diyarbakır-Bismil 3 yol ayrımında yüzlerce araçlık konvoy karşıladı. Bismil'e bağlı olan köyler yol üstünde adayları ellerinde sarı, kırmızı, yeşil ve HDP flamaları ile karşıladı. Bismil yolu boyunca yol üzerinde konvoya araçlar dahil oldu. 
 
Binlerce araçlık konvoy
 
Bismil girişine varıldığında ise binlerce araçlık konvoy oluşurken, yurttaşlar evlerinin balkonlarından, iş yerlerinden, oturdukları kafe ve kahvelerden yola çıkarak adayları büyük bir coşku ile selamladı. Kadınlar evlerinin balkonlarından ve pencerelerinden zılgıtlar çekerek ve zafer işaretleri yaparak konvoya destek verdi. 7'den 70'e herkes sokakta zılgıt, alkış ve sloganlar eşliğinde konvoy ile beraber yürürken, gençler de motosiklet ve bisikletleri ile otobüsün önünden konvoya eşlik etti.  
 
Evlerden sokaklara: Kayyım gidecek, huzur gelecek
 
Bismil'de yarım saat süren konvoyun ardından Diyarbakır caddesinde araçlardan inerek, HDP Bismil ilçe binasına kadar binlerce kişi ile beraber yürüyüş gerçekleştirildi. HDP flamaları ve alkışlarla yapılan yürüyüşte sık sık "Bismil ya me ye/Bismil bizimdir", "Amed ya me ye/Amed bizimdir" sloganları atıldı. İlçe binasının önüne gelen kitleyi burada da yüzlerce kişi "HDP halktır, halk burada" sloganları ile karşıladı. Gençlerin ve kadınların sayısının çokluğu dikkat çekerken, "Kayyım gidecek, huzur gelecek" sloganları da sık sık duyuldu. 
 
Halk yasağı deldi
 
Bismil ilçe Emniyet Müdürlüğünün, "Aday tanıtımınız mitinge dönüşür" gerekçesi ile aday tanıtımının açık alanda yapılmasını yasaklamasına rağmen adayların ve Bismil halkının iradesiyle tanıtım açık alanda yapıldı. Vekillerin girişimi ve ısrarlarıyla adaylar halka seçim otobüsü üzerinden seslendi. Emniyet müdürlüğünün yasağına Bismil halkı da alandaki coşkusu ve kararlılığı ile cevap oldu. 
 
Özellikle Leyla Güven'in ve cezaevlerinde 50 gündür direnen 290 tutsağın açlık grevi eylemi sık sık sloganlarla selamlandı. Alana gençlerin getirdiği davul ve zurna ile halaylar çekilirken, halay çekme sırasında gençler "Bijî Serok Apo" ve "Bê Serok jiyan nabe" sloganları attı. HDP Bismil ilçe Eşbaşkanlarının halkı selamlamasının ardından Belediye Eşbaşkan Adayı Gülşen Özer, Leyla Güven'in ve tutsakların açlık grevi eylemini selamlayarak, "Burada bu coşkuyu, bu mutluluğu bize yaşatan Bismil halkına teşekkür ediyorum. Bismil halkı çoktan kararını vermiş, kayyımları 31 Mart'ta gönderecek" diyerek konuşmasını bitirdi. 
 
'Biz halkız, yeminliyiz, kazanacağız'
 
Büyükşehir Belediyesi Adayı Hülya Alökmen de halkı selamlayarak, katılımlarından dolayı teşekkür etti. Ardından Büyükşehir Belediyesi Adayı Selçuk Mızraklı da söz alarak, Qazi Muhammed'in, "Her halkın, milletin başarı sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. Birliğini sağlamayan, uyumu olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir" sözünü hatırlattı. Selçuk, "Gün birlik günüdür. Ben burada bir halk ittifakı görüyorum. Biz halkız, yeminliyiz, kazanacağız" dedi. Selçuk'un bu sözlerine yurttaşlar "Direne direne kazanacağız" sloganları ile yanıt verdi. Bismil halkına teşekkür eden Selçuk, "Bugün Bismil halkı caddelerinden sokaklarına, evlerinden iş yerlerine kadar yüreklerindeki sevgiyi ve kararlılığı hissettirdiler. Bismil'e bu güzel karşılaması ve coşkusu için binlerce kez teşekkür ediyor, Bismil halkının kararlılığını selamlıyorum. Bismil halkı bugün bu alanda vermesi gereken cevabı verdi" diye ifade etti. 
 
Selçuk'un konuşmasının ardından aday tanıtımı sonlanırken, gençler davul ve zurna eşliğinde bir süre halay çekti. Adayların içinde olduğu seçim otobüsünü ilçeden çıkıncaya kadar halk tarafından selamlanmaya devam etti. 
 
Leyla'ya Bismil halkının selamları iletildi
 
Ardından Diyarbakır'a gelen adaylar, Bismil halkının selamlarını iletmek üzere Leyla Güven'in evinin bulunduğu Bağcılar mahallesine giderek Leyla Güven'i zafer işaretleri ile selamladı. Seçim otobüsünden "Sana Bismil halkının selamlarını getirdik, direnişini selamlıyorlar" diye seslenilirken, Leyla'da evinin balkonundan seçim otobüsünü zafer işareti yaparak selamladı.