Nuran İmir: Kayyımları sürpriz kutularıyla Ankara'ya göndereceğiz

  • 09:02 4 Şubat 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kayyım atanan belediyelerin yaptığı çalımalar ile batı illerinden farkı kalmadığı iddiasını değerlendiren HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, "Gasp ettiğin, çalıp çırpmasına onay verdiğin kayyımlarının Sayıştay raporları ile yolsuzlukları tespit edildi. 31 Mart'ta kayyımlara büyük sürpriz yapacağız ve sürpriz kutuları ile birlikte Ankara'ya göndereceğiz" dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala partilerin bölgelerde seçim çalışması devam ederken, seçim sonuçları en çok merak edilen yerler ise kayyım atanan belediyeler. Özellikle kayyım atanan bölgelerde ortaya çıkan "hayali seçmen" kayıtları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri tarafından tespit edilerek kamuoyu ile paylaşıldı.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise kayyım atadığı belediyelerin batı illerinden bir farkı kalmadığını öne sürerek, kentlerde kayyımların "iyi" işler başardığını iddia etti. Çatışmalardan sonra yaşanan yıkımla binlerce insanın göç ettiği Şırnak'a da atfen yapılan bu açıklamaya tepki gösteren HDP Şırnak Milletvekilli Nuran İmir, Botan halkının kayyımlara öfkesinin büyük olduğunu söyledi.
 
'Projelerimiz ile halkın gözü boyamaya çalışılıyor'
 
Kayyımların halkın tarihi belleğini yok saydığını ifade eden Nuran, kayyımların asıl amacının bölgede hiçbir zaman hizmet olmadığının altını çizdi. Nuran, kayyımı da "kayyım darbesi" olarak nitelediklerini kaydederek, "Özellikle Kürt kentlerinde yüzde 90'lara varan oy oranları ile seçilmiş yerel yönetimlerin hedef olarak seçilmiş olması gösteriyor ki; AKP genel başkanı kazanamayacağını bildiği bu kentlerimiz de sandığa giden iradelere saygı duymayıp hukuksuzca el koyma yöntemi ile yönetebileceğini sanmaktadır. Mevcut kayyım adı altında gasp ettiği belediyelerimiz de görülüyor ki, yönetimlerimiz tarafından yarım kalmış ya da politik sebebe bağlayarak engellenmiş projelerimizi halkın gözünü boyama taktikleri ile hayata geçirebilme telaşına girmiştir" diye konuştu.
 
'Kayyımın ardından belediyeler yolsuzluk ve borçlarla gündeme geldi'
 
Kayyımdan bu yana Şırnak belediyelerinin her gün bir yolsuzluk ve borçlandırma ile gündeme geldiğine de dikkat çeken Nuran, "Şırnak ilçe ve beldelerinde sözde yapılan caddelerin ömrü bile iki ay sürmüyor. Halk yollardaki çukurlardan işlerine, okullarına, evlerine ulaşmakta bile büyük zorluk çekiyor. 3 yıl önce yakıp yıktığı kenti yeniden 'inşa' adı altında TOKİ'lere boğdular. Alt yapısız konutları hala halka teslim etmedikleri gibi utanmadan birde seçim malzemesi yapma derdindeki bu zihniyetin neler yaptığını ya da yapacağını Şırnak halkı çok iyi biliyor. Erdoğan'ın dediği değişim buysa eğer bu değişimin cevabı sandıkta verilecektir. Halk vereceği cevapla kabul edip etmeyeceğini gösterecektir" dedi. 
 
'Bu açıklamalar ile Erdoğan kendi söylemini bir kez daha çürüttü'
 
Halkın üç yıl boyunca yapılan zulmün de baskıların da hesabını 31 Mart'ta soracağını belirten Nuran, halkın kayyım zihniyetine verecek oyunun olmadığını söyledi.  Nuran, şunları ifade etti: "Kayyımlar atayarak tank ve topla il, ilçelerimizi delik deşik eden AKP-MHP'ye Botan halkının vereceği bir oyu yoktur. Erdoğan son konuşması ile yargının kendisine bağlı olduğunu bir kez daha dile getirdi. Kendi söylemini bir kez daha çürüttü. 'Ben istedim ben gasp ettim' itirafını Türkiye halkları bir kez daha duymuş oldu. Gasp ettiğin, çalıp çırpmasına onay verdiğin kayyımlarının Sayıştay raporları ile yolsuzlukları tespit edildi. 31 Mart'ta kayyımlara büyük sürpriz yapacağız ve sürpriz kutuları ile birlikte Ankara'ya göndereceğiz."