Ercişli Kadınlar: Tecrit kalkmadıkça Kürt halkı direnişine devam eder

  • 09:07 4 Şubat 2019
  • Güncel
VAN - Açlık grevine 89’uncu gününde devam eden Leyla Güven'in eylemine destek veren Ercişli kadınlar, tecrit kaldırılmadığı sürece Kürt halkının rahat bir nefes almayacağını, direnişin sonuna kadar süreceğini vurguladı. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 89’uncu gününde. Tutuklu bulunduğu cezaevinde açlık grevine başlayan Leyla, 25 Ocak’ta tahliye edildikten sonra eyleme evinde devam ediyor. Leyla'nın eylemine destek vermek amacıyla halk sokaklarda sesini yükseltirken, Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan kadınlar da tecridin kaldırılması çağrısı yaptı.
 
‘Tecrit kırılmadıkça eylemler devam edecek’ 
 
Halkın açlık grevlerine daha fazla duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade eden Derya Kanpolat,  Meclisin suskunluğuna da tepki gösterdi. Tecrit kırılmadan açlık grevlerinin son bulmayacağının altını çizen Derya, “Hala bu ülkede vicdanlı insanlar varsa tecride karşı tepki göstermeli.  Açlık grevleri ölümle sonuçlanırsa ülke daha büyük bir kaosa sürüklenir. Halkla birlik olursa, sokaklarda Leyla'nın sesine ses olursa bu tecrit kırılır” dedi. 
 
'Tecrit 15 dakikalık bir görüşmeyle sonlandırılamaz'
 
Tecridin kaldırılmasının sadece Leyla Güven, tutsaklar ya da Kürt halkının sorumluluğu olmadığını, tüm siyasi partilerin ve tüm toplumsal kesimlerin sorumluluğu olduğunu ifade eden Filiz İşler, “Başta Abdullah Öcalan ve tüm Kürt halkı üzerinde olan tecridi kınıyorum. Daha ne kadar sürecek açlık grevleri, tecrit daha ne kadar devam ettirilecek” diye sordu. 
 
Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması halinde Kürt halkının bir nebze de olsa rahat bir nefes alacağını söyleyen Ayfer Seyahat ise “Tecrit 15 dakikalık bir görüşmeyle sonlandırılamaz" sözlerini kullandı.
 
'Kürt mücadelesi ve kadın mücadelesi devam edecektir'
 
Şafirnaz Tendi ise Leyla'nın aynı zamanda çocukların geleceği için bu direnişi gerçekleştirdiğini belirterek, “Kürt mücadelesi ve kadın mücadelesi devam edecektir. Leyla'nın eylemi tüm dünyaya yayıldı. Farklı ülkelerde kadınlar ve gençler de bu eyleme destek veriyor çünkü Leyla haklıdır, tecridin son bulması gerekiyor" diye konuştu.