Öğretim üyesinin cinsel tacizi 'FETÖ' ile aklama çabası!

  • 09:13 4 Şubat 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Sedat K. hakkında bir öğrenciye "cinsel taciz" ve "hakaret" suçlamasıyla iddianame hazırlandığı ortaya çıktı. Sanık Sedat K., kendini aklamak adına öğrenciyi "FETÖ" ile suçladı. 
 
Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği bölümünde öğretim görevlisi olan Sedat K. hakkında bölüm öğrencisi N.O.'ya cinsel taciz ve hakarette bulunmaktan iddianame hazırlandığı ortaya çıktı. Halen görevde olan ve hakkında "cinsel taciz" ve "hakaret" suçlarından iddianame hazırlanan Sedat K., 30 Ocak günü hakim karşısına çıktı. Diyarbakır 11. Asliye Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada sanık Sedat K. de hazır bulundu. 
 
Sanıktan ilginç savunma
 
Duruşmada savunma yapan Sedat K., kendini aklamak adına ilginç bahanelere sığındı. N.O.'nun derslerde başarısız olduğunu ve notlarının düşük olduğunu iddia eden Sedat K., N.O.'yu "FETÖ" üyesi olmakla suçlarken, ayrıca sosyal medya paylaşımları ile "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ettiği suçlamasıyla N.O. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
 
Sanık Sedat K.'nin avukatı ise, savunmasını bu duruşmada değil bir sonraki duruşmada yapacağını kaydetti.
 
'Sanık kendini aklamak için FETÖ iftirası yapıyor'
 
N.O.'nun avukatı, "Notları düşük olduğundan dolayı hiçbir öğrenci gidip öğretmene yönelik cinsel taciz iddialarında bulunmaz. Sanığın savunmasını incelediğimiz zaman devletin hassas olduğu bir konu olan "FETÖ" noktasında yapılan savunmadır. Huzurda olan sanık öğrenci ile birlikte diğer öğrencilerin de fotoğraflarını alarak bilişim suçlarına suç duyurusunda bulunulmuş. BTK'nin cevabı doğrultusunda whatsapp yazışmalarına tabi ki de bakılamaz ancak whatsapp arşivinin araştırılmasını istiyoruz. Bir kişinin dini, görüşü ya da sosyal medyada yazdıkları bu konumuzla bağdaştırılamaz" dedi.
 
'Sanığın söyledikleri dosya kapsamında değil'
 
N.O.'nun bir diğer avukatı, tanıkların olduğunu ve gönderdiği mesajlarda sanık Sedat K.'nin numarasının göründüğünü, delilleri ise bir sonraki duruşmada sunacaklarını aktardı. Ayrıca avukat, hiç kimsenin siyasi görüş veya inancından dolayı yargılanamayacağını ifade ederek, sanık Sedat K.'nin söylediği şeylerin dosya kapsamında olmadığını vurguladı.
 
'Dersleri iyi olmayan biri nasıl ERASMUS'a gider'
 
Başka avukat ise, dersleri iyi olmayan bir öğrencinin yurt dışı eğitimine yani ERASMUS'a nasıl gidebileceğini sordu? Avukat, "Sanık cinsel suçu işlerken öğretmen olarak nüfuzunu kullandığından ağırlaştırıcı sebep olduğunu belirtmek ve müvekkilimizin beyanı alınması gerekiyorsa dosyaya adres sunabiliriz. Almanya'da istinabe yoluyla dinlenmesi gerekebilir" savunmasını yaptı.
 
Ardından tekrar söz verilen sanık Sedat K., iddialarda diretti. 
 
Mahkeme ise bir sonraki duruşmada müştekinin ve tanıkların dinlenmesine, telefon görüşmelerinin yapılıp yapılmadığına dair HTS kayıtlarının tespitini isteyerek bir sonraki duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.