Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan yeni mücadele hattı mesajı!

  • 10:00 4 Şubat 2019
  • Güncel
Safiye Alağaş
 
İSTANBUL - Leyla Güven ve cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine dün Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan ses veren on binler, kararlılığı ve net duruşuyla Hükümet’e mücadele mesajı verirken, tüm demokratik kitle örgütlerine de tecride karşı başlayan açlık grevlerinin mücadelede yeni bir kapı-hat olduğu ve bu mücadele hattını sahiplenme mesajı verdi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve bugün 89’uncu gününe giren açlık grevi eylemi yayılırken, 10 binler bu sese İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan ses verdi. Günler öncesinden hazırlıkları başlatılan İstanbul Mitingi’nin nasıl geçeceği hem öncülüğünü yürüten Halkların Demokratik Partisi (HDP) hem de iktidar tarafından merak konusuydu. Yaratılan korku iklimi nedeniyle oluşan sessizlik kafalarda kimi soru işaretleri ile birlikte kaygı da yaratırken, yanıt ise yine 3 Şubat’ta toplum gerçeğinden geldi. 
 
Belirsizlikler mitingi takip eden basın mensuplarında da hakim olduğu gözleniyor. Derken mitingin başlamasıyla birlikte Bakırköy alanı dolmakla kalmıyor adeta güç gösterisine dönüşen alan sokaklara ve hatta kaldırımlara taşıyor. Alana yakın noktalarda kurulan arama noktalarına yığılan kitle, adeta polis barikatlarını yıkarak alana ulaşıyor. Emniyetin, bariyer, TOMA, akrep, çevik kuvvet ve atlı polisi oluşturmak istediği atmosferin esamesi dahi okunmuyor yüzlerde. 
 
Halk, Bakırköy alanından mesajını verdi
 
Halkın açlık grevlerini sahiplenme ve tecride karşı takındığı net duruş, oluşturulmak istenilen atmosferi sakinliğe bırakıyor. Dün gerçekleştirilen mitingde halkın kararlı duruşundan çekinen polis, sakinliği elden bırakmamaya karar veriyor. Yoğunlukta gençlerin ilgi gösterdiği, 7’den 70’e alana akan halk tecride karşı yek vücut olurken, arama noktasında gösterdiği direnişle üzerini aratmadan alana giren bir kadın ise biat politikalarına cevap oluyor adeta. Küçük bir ayrıntı gibi görünse de aslında direnişin sahiplenmenin en önemli ayrıntılarından biri oluyor. Kitlede heyecan uyandıran en önemli ayrıntı ise Leyla Güven’in görüntülü mesajı. Miting başladıktan sonra geçilen Leyla Güven’in halka sesleneceği anonsu ile kitlenin heyecanlı bekleyişine sahne oluyor Bakırköy Özgürlük Meydanı. 
 
Mitingin sonlarına doğru alandan ayrılmak isteyen birine arkadaşının “Gitmeyelim Leyla Güven’in mesajı verilecek, onu dinleyip öyle gidelim” derken, Leyla’ın mesajı yayınlandığında ise kitle pür dikkat kesiliyor. Sağlık sorunlarından dolayı Leyla kısa bir konuşma gerçekleştirirken, kitlenin Leyla’yı daha uzun süre dinlemek istediği bundan dolayı bir burukluğa neden olduğu gözleniyor. Mitingden çıkarılacak en iyi mesaj ise halkların mücadele zemininde yeni kapılar aradığı. 
 
Yeni mücadele hattı mesajı 
 
Kitlenin alandan verdiği bir diğer mesaj da HDP ve demokratik kitle örgütlerine yüklediği sorumluluk. Tecride karşı başlayan açlık grevlerini mücadelede yeni bir kapı-hat olarak gördüğünü ve bu mücadele hattını sahiplendiğini tüm kamuoyuna veriyor. Bu mücadele hattını demokratik kitle örgütlerinin açması gerektiği mesajını veriyor. Halk, iktidarın toplumda yarattığı korku iklimine rağmen dinmeyen bir direniş halinde olduğunu bir kez daha gösterirken, yaratılan atmosferin aksine iktidarın yarattığı korku iklimi sarmalında olunmadığını da gösteriyor. 
 
10 binlerin katıldığı mitingde öne çıkanlar ise şu şekilde: 
 
* Miting öncesi alana çıkan tüm yollar polislerce bariyerlerle kapatıldı. Mitingin yapıldığı Bakırköy Özgürlük Meydanı'na çıkan tek cadde olan İncirli Caddesi’nin etrafı da bariyerlerle kapatılıp, çevresine onlarca TOMA ve zırhlı araç konuşlandırıldı. Mitinge katılanlar arama noktalarında uzun süre bekletildi. 
 
* Arama noktalarından alana giren yurttaşlar, sloganlar eşliğinde alana girerken, bir yurttaşın "Vur vur PKK vur" sloganı dikkat çekti. 
 
* Alana ilk girişten, mitingin sonuna kadar "Bê Serok jiyan nabe", "Leyla Güven onurumuzdur", "Bijî berxwedana zindanan" sloganları bir an olsun dinmedi. 
 
* Mitinge her kesimden katılımlar oldu. Siyasi parti ve sivil toplum örgütleri alanda pankartları ile yer aldı. 
 
* Bir çocuğun elindeki "teslimiyet ihanete, direniş zafere götürür" dövizi kitlenin en önünde yer aldı. 
 
* Tutuklu siyasetçilerin fotoğrafları da alanda yerini aldı. Fotoğraflar bir süre sonra platformun önüne konuldu. 
 
* Alanda, "Tecridi kır, faşizmi parçala" ve "Barışa tecrit uygulanamaz" pankartları gençler tarafından taşındı. Alanda ki gençlerin katılımı dikkat çekti. 
 
* "Leyla Güven haklıdır. Mutlak tecrit kaldırılmalıdır" pankart ve dövizleri ile alanın her tarafından karşılaşmak mümkün oldu.  
 
* Miting alanının yetersiz kalması üzerine kitle İncirli Caddesi'nde toplanmaya başlandı. Miting alanına giremeyenler için yer açılması için sık sık anonslar yapılıd. 
 
* Genç kadınlar, "özgür yaşam özgür kadınla mümkündür" pankartı ile mitingde yer aldı. 
 
* Mitinge Balıkesir, Bursa, Edirne, Kocaeli gibi çevre kentlerden katılımlar oldu. 
 
* 89 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven ilk defa bir mitingde halka seslendi. Leyla’nın kısa süreli konuşması sırasında alan sessizliğe büründü.
 
* Sanatçılar da seslendirdiği ezgilerde Leyle Güven ve cezaevlerinin direnişine vurgu yaptı.
 
* Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde 51 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsaklar da mesajlarıyla mitingde yer aldı.
 
* Diyarbakır'dan sonra İstanbul'da 10 binlerin katıldığı mitingde, Hükümet’e, İmralı tecridinin bir gün mutlaka kaldırılacağı mesajı verildi.