Polis engelini tanımayan kadınlar: Kadın direnişi kazanacak

  • 13:45 4 Şubat 2019
  • Güncel
DIYARBAKIR - Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in aldığı hapis cezasına ilişkin açıklama yapmak isteyen TJA bileşenleri polis tarafından engellenmek istendi. Engeli tanımayan kadınlar açıklamalarını yaparak "Kadın direnişi kazanacak" dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) bileşenleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'a verilen hapis cezalarına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binası önünde yapmak istediği basın açıklaması polisler tarafından engellendi. Kadınların dışarıda açıklama yapmasına izin vermeyen polisler, kadınların bina içinden çıkmasın engellemek için kapıyı polis ablukasına aldı. Polislerin engeline kadınlar, "Direne direne kazanacağız", "Bijî berxwedana zindana" sloganları atarak tepki gösterdi. 
 
'Verilen cezalar politik bir saldırıdır'
 
Polislerle uzun süre tartışan kadınlar, polisin engeline rağmen önlerinde duran ablukaya karşı binanın kapısında açıklamasını yaptı. Kadınlar adına açıklamayı yapan TJA aktivisti Yüksel Almas, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Ekim 2016 tarihinde tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ve Diyabakır Büyükşehir Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın hukuksuzca yargılandığı davalardan AKP-MHP ittifakının emri ile cezalar verildi. Yaşamlarını kadın özgürlük mücadelesine adayan arkadaşlarımız Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak'a verilen bu cezalar kadın mücadelesine ve kazanımlarına dönük ideolojik ve politik bir saldırıdır" dedi.  
 
'Özgürlük mücadelesi saldırıları her dönem boşa çıkarmıştır'
 
AKP-MHP ittifakının ve yargısının kadın düşmanlığı yaparak, kadın hak mücadelesini tamamen tasfiye etmek ve kadın haklarını gasp etmek için kadın mücadele güçlerine yöneldiğini kaydeden Yüksel, "Kadın siyasetinin önemli temsilcileri olan Sebahat ve Gültan arkadaşlarımıza yönelik bu saldırının nedeni, kadınların özgür topluma inançları ve yürüttükleri mücadelenin başarıya ulaşmasıdır. Kadının yaşamın her alanında söz ve karar hakkının güvencesini sağlayan eş başkanlık sistemi ve kadın partisi olan DBP'nin halkla birlikte yereli yönetme iradesini içerdiği gibi kadınların ve ezilenlerin güçlü sesi olduğu için AKP rejiminin hedefi olmuştur" diye belirtti. 
 
Kadın iradesine ve siyasetine, "Ya mücadelenizden vazgeçersiniz ya da cezaevine gidersiniz" mesajının verilmek istendiğinin altını çizen Yüksel, "Fakat unuttukları bir şey var. Özgürlük mücadelesi ve kadın kurtuluş tarihi bu tür saldırıları her dönemde boşa çıkarmıştır" diye ekledi. 
 
'Kendi başarımızı yaratacağız'
 
Yüksel, son olarak da  Leyla Güven, Sebahat Tuncel ve Selma Irmak'ın direnişleri ile savaş politikalarını diyalog ve müzakereye tercih eden devletin zulmünü teşhir ettiğini belirterek, "Bizler kadın mücadelesini büyüterek, kadın direnişini derinleştirerek onları başarısız kılacağız ve kendi başarımızı yaratacağız. Kadın hareketi olarak Sebahat ve Gültan arkadaşlarımızın onurlu direnişini selamlıyor, kadın direnişi mutlaka kazanacak diyoruz. Kadın hareketi olarak Leyla, Sebahat, Selma ve Gültan arkadaşlarımızın onurlu direnişini selamlıyoruz. Bu saldırı ve tehditlerle bizleri mücadelemizden alıkoymaya çalışanlara tekrardan hatırlatıyoruz, mutlaka ama mutlaka kadın düşmanı politikalar yenilecek, 12 Eylül faşizmine diz çökmeyen kadın direnişi ve iradesi kazanacak diyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Açıklamanın ardından kadınlar "Jin, jiyan, azadî", "Leyla Güven onurumuzdur" ve "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları attı. Kadınların slogan atmasına karşı ise polisler anons aracından seslenerek "Devam ederseniz müdahale ederiz" anonsu yaptı. Anonsa karşı kadınlar, "Direne direne kazanacağız" sloganı atarak eylemi sonlandırdı.