Açlık grevindeki tutsakların yakınları: Talepler bir an önce kabul edilsin

  • 13:51 4 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevinde olan tutsakların yakınlarının İHD Diyarbakır Şube binasında yaptığı açıklamada, taleplerin bir an önce kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve cezaevlerindeki 281 tutuklunun süresiz-dönüşümsüz açlık grevine ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına tutsak yakınları katılırken, Tutuklu Yakınları Derneği (TUAY-DER) Eşbaşkanı Abdulmenaf Kur basın metnini okudu. Metinde tutsak aileleri olarak kamuoyuna yakınlarının başlattığı açlık grevi eylemlerinin taleplerini sahiplenme çağrısında bulundu.
 
‘Sağlık durumları gittikçe kötüye gidiyor’
 
Açıklamanın devamında, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrite dikkat çekilerek, “Türkiye’de darbe sistematiği ve derin güçlerin ortaya çıkışı ile beraber tüm demokratik haklar askıya alınmış, gayri hukuki uygulamalarla sistematik işkence olarak nitelendirdiğimiz tecrit uygulamalarına gidilmiştir. DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Sayın Leyla Güven’in tüm bu faşizan anti demokratik uygulamalara karşı Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde başlattığı açlık grevi 89’uncu günündedir. Sağlık durumu her gün kötüye gitmektedir. Aynı zamanda Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde 24 tutsak yakınımız süresiz dönüşümsüz açlık grevindedir. Süren açlık grevleri her gün yaygınlaşmaktadır” ifadelerine yer verildi.
 
‘Görüşmeler bir an önce sağlanmalı’
 
Açıklamada Hewler'de Nasır Yağız, Avrupa’da ise demokratik kesimlerin öncülük ettiği açlık grevlerinin de sürdüğüne vurgu yapıldı. Siyasi partiler, Sivil Toplum Kuruluşları, demokrasi ve hukuka inanan tüm kesimlerin tepkilerini ortaya koyması gerektiği açıklamada yer alırken, "Cezaevlerinden yükselen sese ses olmalı" denildi. 
 
Açıklamada son olarak, “Geç olmadan herkesi harekete geçirmeye çağırıyor. Geri dönüşü olmayan sonuçların olmasını istemiyoruz. Bu tüm toplumun vicdani ve ahlaki sorumluluğudur. Bu anlamıyla bir an önce açlık grevindeki tutsakların ve bizlerin de talebi olan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve izolasyon politikalarına son verilmeli, aile avukat görüşleri sağlanmalı barış ortamının koşulları oluşturulması yönünde adımlar atılmalıdır” sözlerine yer verildi.