Özalp adayı Dilan Öğrenci: Sokaklarda kadının rengi olacak

  • 09:15 5 Şubat 2019
  • Siyaset
VAN - HDP Özalp Belediye Eşbaşkan adayı Dilan Öğrenci, özellikle kadın ve gençlere yönelik projeleri hayata geçireceklerini belirterek, “Gasp edilmiş belediyemizi geri alacağız” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), eşbaşkan adaylarının belirlemesi ardından 31 Mart yerel seçimleri için çalışmalarını yoğunlaştırdı. HDP adayların ilk hedefi ise, Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelere atanan kayyımları göndermek. Van’ın Özalp ilçesinde eşbaşkan adayı gösterilen Dilan Öğrenci de gasp edilen belediyeleri alacaklarını ifade etti. 25 yaşında genç adaylardan olan Dilan, ilçe için önemli projeleri hayata geçirmek istiyor. 
 
Özalp’in Aksorguç köyünden olan Dilan, lise eğitimini Van’da tamamladı. Lise döneminde kadınlara halk oyunları eğitimleri veren Dilan, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Turizm Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.  Mardin’de siyaset çalışmalarında yer alan Dilan, Kızıltepe ilçesinde HDP'nin yerel seçim çalışmalarında yer aldı. 
 
‘HDP renklerinin içinde yer almak istiyorum’ 
 
HDP'nin kadın ve gençlerin partisi olduğunu, milyonlarca kadının sesi olması nedeniyle aday olduğunu ifade eden Dilan, “Bununla birlikte kadınların öncülüğünün olması gerektiğini düşünüyorum. Sokakta, evde, her alanda HDP bütün kimlikleri içinde barındıran bir partidir. Ben de bu renklerin içinde yer almak, bu mücadeleye omuz vermek istiyorum” dedi. 
 
‘Kadınlar ve gençler HDP’de yer almalı’ 
 
Bu yüzden özellikle kadınların HDP’ye oy vermesi gerektiğinin altını çizen Dilan, “Bizler, Rojava’da DAİŞ’i bozguna uğratan kadınların devamıyız. Bizler de onların mücadelesini yürütmek zorundayız. Bundan ötürü bütün kadınları mücadeleye çağırıyorum. Erkek zihniyetini ancak birlikte el ele vererek yıkabiliriz. Bunun için kadınların HDP'de yer almasını istiyorum. Kadınlarla el ele verip öncelikle Özalp'ın erkek egemen zihniyetini hep birlikte yıkacağız daha sonra Özalp sokaklarında kadının rengi olacak" dedi.
 
'Belediye çalışmaları halkla birlikte olacak' 
 
Kadınlar için hem istihdam hem de eğitim projelerini hayata geçireceğini aktaran Dilan, şöyle devam etti: “Öncelikle bir kadın akademisi doğrultusunda projelerim var. Kadının sokakta, evde, her alanda belediyede kendi rengi ile kendi zihniyetiyle olmasını istiyorum ve bu eksende çalışmalar yürüteceğim. Gençler için de gençlik merkezleri kurmak, sinema gibi kültür sanat alanları oluşturmak istiyorum. Tabi bunları tek başıma değil halkla birlikte kadınlar ve gençlerle birlikte hayata geçireceğiz. Gasp edilen belediyeyi geri alacağız.”