Ferit Köşk yurttaşlarından sitem: Kayyım mahalle sınırımıza dahi yaklaşmasın!

  • 09:16 5 Şubat 2019
  • Siyaset
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır merkezde bulunan ve kayyım tarafından elektrik, eğitim, ulaşım gibi hizmetlerden yoksun bırakılan Ferit Köşek mahallesi sakinleri, 31 Mart yerel seçimlerini hatırlatarak “Kayyım mahalle sınırımıza dahi yaklaşmasın” diye tepki gösterdi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 11 Temmuz 2017 tarih ve 8972 sayılı yazısı üzerine 17 Temmuz 2017 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı 3 bin 246 nüfuslu Ferit Köşk mahallesini “riskli alan” ilan etmişti. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un ek 1’inci maddesi uyarınca alınan karar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 18 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
 
Kararla birlikte elektrik, eğitim ve ulaşım gibi belediye hizmetlerinden mahrum edilen Ferit Köşk mahallesi sakinleri, Bakanlar Kurulu’nun “Afet Riski” gerekçesiyle verilen yıkım kararını anımsatarak belediyenin duyarsızlığının bilinçli olduğuna dikkat çekti. 31 Mart yerel seçim öncesi partilerin halk ziyaretlerine de değinen mahalle sakinleri, tepkilerini “Kayyım mahalle sınırlarımıza dahi yaklaşmasın” sözleriyle dile getirdi.
 
‘Belediye halkın taleplerini önemsemiyor’
 
Mahalle sakinlerinden Zeynep Malçok, askeri kışlanın koruma duvarlarının hemen bitişiğinde kurulan tandırlarının kaya düşmesi yıkıldığını ve belediyeye defalarca söylenmesine rağmen herhangi bir önlemin alınmadığını kaydetti. Belediye’nin mahalle sakinlerine yönelik bu tutumunun bilinçli olduğunu vurgulayan Zeynep, “Afet Riski” gerekçesiyle verilen yıkım kararını hatırlattı. Zeynep, “Mahallemizde ne bir fırın, ne bir market var. Tek geçim kaynağımız yıkılan tandırlarımız. Tandırlarımız yıkıldığından bu yana ekmek pişiremiyoruz. Belediyeye defalarca bu konuyla ilgili önlem almasını istedik ama herhangi bir önlem alınmadı. Tandırımız yıkıldıktan sonra da belediyeye gidip ilgilenmesi gerektiğini söyledik yine de gelip ilgilenen olmadı. Bırakın önlem almayı ‘kaya düşmesi sonucu yaralanan var mıdır?’ diye soran dahi olmadı” diye belirtti. 
 
‘Yok artık’ dedirten duyarsızlık!
 
Kaya düşmesi öncesi önlem talebi ile başvurdukları belediyeden herhangi bir geri dönüş alamadıklarını belirten Sertem Malçok, tandır yıkıldıktan sonra ise belediyenin bu duyarsız tutumuna devam ettiğine dikkat çekti. Tandır yıkımından sonra belediye tarafından önleyici bir girişim beklerken, duyarsız ve bir o kadar da anlamsız teklifle karşılaştıklarını kaydeden Sertem, belediyenin kendilerine “Tandır için ne gerekli ise siz alın, biz kurarız” dediğini söyledi. 
 
Güvenli olmayan bir alanda tandırın yeniden kurulmasının tedbir olmayacağını belirten Sertem, “Biz tandırın parasında değiliz. Kayyım bize ‘gerekli olan neyse siz alın biz kuralım’ diyor. Bizler tandır yapmasını da kurmasını da biliyoruz. Biz sadece kayalardan korunmak için önlem istedik” ifadelerini kullandı.
 
‘Belediyenin halktan halkın da belediyeden haberi yok’
 
Mahallelerinin yalnızca seçim zamanlarında hatırlandığının altını çizen Halime Malçok, mahallenin yokluk içinde olduğunu, belediyenin ise bu duruma duyarsız kaldığına dikkat çekti. Belediye ve halk arasında ciddi kopuşların yaşandığını ifade eden Halime, belediye ve halk arasındaki bu sorunu ise “Belediyenin halktan, halkın belediyeden haberi yok artık” sözleriyle dile getirdi.
 
‘3 bin 246 nüfuslu mahallede okul yok’
 
Ferit Köşk mahallesinin şehir merkezinde bulunmasına rağmen köy şartlarından daha düşük bir yaşam sürdürdüğünü kaydeden Leyla Kaya da, mahallede ekmek ve gıda gibi temel ihtiyaçların yanı sıra, elektrik, ulaşım ve eğitim gibi belediye hizmetlerin karşılanmadığına ifade etti. Mahallede okul olmamasından kaynaklı çocuklarının ilkokul eğitimlerini dahi tamamlamadan okulu bırakmak zorunda kaldıklarını belirten Leyla, “Mahallemiz yokluk içinde yaşam sürdürüyor. Tandırlarımız da kırıldı. Ekmek alabileceğimiz fırınımız, gıda ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz marketimiz dahi yok. Mahallemizde birkaç yıl önce yıkılan okul yerine yenisi yapılmadığı için çocuklarımızı kilometrelerce uzakta bulunan Hasan Paşa Mahallesi’ndeki okula göndermek zorunda kalıyorduk. Servis ücretlerini veremediğimiz için çocuklarımız okula gitmekten vazgeçtiler. Çocuklarımızın birçoğu ilkokul dahi okumuyor” dedi.
 
‘Kayyım mahalle sınırlarımıza dahi yaklaşmasın’
 
Kayyım atanan belediyenin yaşamlarını daha da zorlaştırdığını ifade eden Ayşe Tanış ise, 31 Mart yerel seçimler öncesi partililerin halk ziyaretlerini anımsatarak, kayyımın mahalle sınırlarına dahi yaklaşmasını istemediklerinin altını çizdi. Kaçak elektrik kullandıkları iddiasıyla belediye yetkilileri tarafından evlerin kapılarının kırılarak baskın yapıldığını ve elektriklerinin kesildiğini belirten Ayşe, tüm mahalleye en az 8 bin TL para cezası kesildiğini söyledi. Ayşe, “Mahalleye hiçbir hizmet yok. Ne temel ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız marketimiz, fırınımız, tandırımız, ne de elektrik, ulaşım, eğitim hizmetleri var. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de elektrik cezası kesip gidiyorlar. Hizmet var mı ki, vergi olsun?” diye sordu.
 
Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyeler zamanında mahallelerinin ihtiyaçlarının karşılandığını kaydeden Ayşe, şöyle dedi:  “Mahallemize içme suyundan tutunda eğitim ve ulaşım hizmetlerine kadar birçok ihtiyacımız zamanında ve yerinde karşılanıyordu. Şimdiler de ise bu hizmetler verilmiyor.”