Kelebek etkisi yaratan eylemde 90 gün

  • 09:21 5 Şubat 2019
  • Güncel
Habibe Eren
 
ANKARA - Tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevinde 3 ayı geride bırakan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in kelebek etkisi yaratan eylemine destek amacıyla 90 gün boyunca dünyanın ve Türkiye’nin bir çok yerinden eylem ve etkinlikler gerçekleştirildi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in, İmralı Adası'nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle başlatmış olduğu süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi bugün itibari ile 90'ıncı gününe girdi. 7 Kasım günü tutuklu yargılandığı davada kelepçe dayatmasını kabul etmeyen ve duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak İmralı tecridine karşı açlık grevine başlayacağını duyuran Leyla'nın direnişi 3 ayı geride bırakırken, aynı taleple destek eylemleri de dalga dalga yayıldı. Leyla ile aynı taleple cezaevlerinde ilk grubun başlattığı açlık grevi eylemi 52, HDP Hewlêr Temsilcisi Nasır Yağız'ın eylemi 77, Fransa'nın Strasbourg kentindeki 14 eylemcinin 51, Galler'de İmam Şiş'in 51, Maxmur'da İştar Meclisi Üyesi Fadile Tok'un eylemi 17, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın eylemi ise 22'nci gününe girdi.  
 
Sağlık durumu ağırlaştı
 
Tutuklu yargılandığı davanın 25 Ocak günü görülen 5'inci duruşmasında tahliye edilen Leyla, açlık grevi eylemine Diyarbakır'daki evinde devam etme kararı aldı. Sağlık sorunları artan Leyla, artık sıvı almakta zorlanıyor, mide krampları yaşıyor, ışığa ve kokuya karşı hassasiyeti artarken destek almadan da yürüyemiyor. Öte yandan Leyla'nın eylemi her akşam HDP milletvekilleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticileri ile Tevgere Jinên Azad (TJA) aktivistleri tarafından evinin önünden selamlanıyor. 
 
Leyla'nın, 8 Kasım 2018'de başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine ilk günden itibaren destekler gelmeye başladı. Leyla'nın eyleminde ilk günden bu güne yaşananların kronolojisi ise şöyle:  
 
Kasım
 
* Leyla'nın eyleminin 10'uncu gününden itibaren destek amacıyla 5 ayrı şehirde aralarında HDP'li vekillerin de olduğu ve 2 gün sürecek olan açlık grevi eylemleri başlatıldı. 
 
* Kadınlar Leyla'nın mücadeleci ruhu ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinliklerinin startını verdi.  
 
* HDP Kadın Meclisi üyeleri ile TJA aktivistleri, polis engeline rağmen Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde Leyla'ya destek verdi.  
 
* Leyla, eyleminin 14'üncü gününde ilk demecini yanında tutsak bulunan gazeteci Kibriye Evren'e vererek, "Sayın Öcalan'ın içinde bulunduğu tecride en fazla kadınlar karşı çıkmalıdır, çünkü kadın özgürlüğü için muazzam bir çaba ve emek vermiştir. Ayrıca toplumsal barışın teminatı Sayın Öcalan'dır" dedi. 
 
* Cezaevi idaresi Leyla'ya açlık grevi dolayısıyla disiplin cezası verdi. 
 
* Kandıra Cezaevi'nde bulunan kadın siyasetçiler, Leyla'nın başlatmış olduğu açlık grevini selamlayarak, "Türkiye halklarına İmralı tecridi üzerinden dayatılan savaş politikalarına karşı Leyla'nın başlattığı direnişi sahipleniyoruz" açıklaması yaptı.   
 
* 25 Kasım etkinliklerinde Leyla'yı unutmayan kadınlar, eylemine destek açıklamalarında bulundu. 
 
* HDP Gençlik Kongresi'nde Leyla'nın eylemi selamlandı. 
 
* Eyleminin 20'nci gününde Leyla, partisinin grup toplantısına "Ben, yaşamı uğrunda ölecek kadar sevenlerin yoldaşıyım" mesajı gönderdi. 
 
* HDP Hewlêr temsilcisi Nasır Yağız da, süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 
 
Aralık
 
* Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve 14 kadın tutsak, 10 günlük açlık grevine girdi. “Leyla'nın talebi milyonların talebi” diyen Sebahat’e cezaevi yönetimi tarafından 10 ay etkinliklere çıkmama ve disiplin cezası verildi. 
 
* TJA bileşenleri öncülüğünde "örgütlülüğümüz özgürlüğümüzdür" şiarıyla HDP Kadın Meclisi'nin katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleştirilen konferansta Leyla'nın talepleri sahiplenildi ve kadın örgütlülüğünün tecridi kıracağı vurgulandı. 
 
* HDP Mersin İl binasını basan polis, Leyla'nın eylemine destek amacıyla açlık grevine giren 10 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltında da açlık grevine devam edildi. 
 
* HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partili 9 vekil ile birlikte PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecride karşı Meclis'te açlık grevine başladı. Pervin, tecridin en çok konuşulması gereken yer olduğu için Meclis çatısı altında eylemi başlattıklarını söyledi. 
 
* Leyla'nın eylemine uluslararası kamuoyundan çok sayıda kurum ve kişiden destek geldi.
 
* Cezaevleri başta olmak üzere Avrupa'nın birçok kenti, Hewlêr, Maxmur ve  Kuzey Suriye kentlerinde dönüşümlü açlık grevleri başlatıldı. 
 
* Açlık grevi eyleminin 30'uncu gününde Leyla, gönderdiği mesajında "Kürt kadınları olarak; içeride ve dışarıda, her yerde yaşamın her alanında tecridi parçalamak için mücadelenin öncüsü olacağız. Herkese başarılar diliyorum. Bu mücadelenin kazananları bizler olacağız" dedi. 
 
* Jinên Azad Ên Sosyalîst (JAS), Leyla'yı selamladı ve eylemi büyütmeye çağırdı.
 
* TJA'lı kadınların 3 günlük açlık grevi eylemi başlattığı HDP Diyarbakır İl Örgütü binasına baskın yapan polis, 25 kadını gözaltına aldı. Kadınlar darp edildi ve yerlerde sürüklendi. 
 
* Leyla Güven'in eylemine destek olmak amacıyla HDP Diyarbakır il binasında başlatılan açlık grevi eylemi polislerce basıldı. Açlık grevine giren 50 kişi gözaltına alındı.
 
* HDP Van İl Örgütü'nün il binasında devam ettiği açlık grevinin üçüncü gününde yapılan polis baskınında aralarında yerine kayyım atanan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Çetin'in de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı
 
* Moskova'da yaşayan Kürtler, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla başlatılan açlık grevi eylemlerine basın açıklamasıyla katıldıklarını duyurdu.
 
* Urfa'da, gerçekleştirilen açlık grevine destek  verdikleri için 5 kişi tutuklandı.
 
* Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde tutulan gazeteci Kibriye Evren ile Elif Kaya ve Hilal Ölmez tecride karşı dikkat çekmek amacıyla süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı.
 
* Diyarbakır, Gebze, Kandıra, Van ve Patnos cezaevlerinde kalan 30 tutsak süresiz-dönüşümsüz açlık grevine  başladı.
 
 * Til Hemîs ilçesinde Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi kınamak ve tecride karşı eylemde olan Leyla Güven'e destek olmak amacıyla yüzlerce kişinin katılımıyla açlık grevi eylemi başlatıldı.
 
* Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 10 günlük açlık grevine başladı.
 
* FARC'ın kadın mensupları, Abdullah Öcalan'a dönük tecride son verilmesi için eylemde olan Leyla'ya destek açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Öcalan'ın tutukluluğu barış ve siyasi çözüm yolunda engeldir" denildi. 
 
* Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevinde bulunan 3 tutsak hücreye konuldu. 
 
* Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan kadın tutsaklar tecride karşı ve Leyla Güven'e destek vermek için 3'er kişilik gruplar halinde süresiz-dönüşümlü açlık grevine başladı. 
 
* Tüm tepkilere rağmen PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik sürdürülen tecrit, İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen bir dizi eylemle protesto edildi
 
* HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Leyla'nın eylemine 3 günlük açlık grevi ile destek verdi.
 
* Yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'ın 10 günlük açlık grevi eylemini aynı cezaevinde tutsak bulunan Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun devraldı. 
 
*Tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan, tecride karşı sürdürdüğü açlık grevi 35'inci gününe ulaşan Leyla'ya çizimleriyle destek verdi.
 
Ocak
 
* Ankara'da bir araya gelen yazar, aydın ve şairler, açlık grevinin 58'inci gününde olan Leyla'ya ses verilmesi gerektiğini söyledi. 
 
* Açlık grevi eyleminin 58'inci gününde Leyla, annesi Cevriye Güven’i kaybetti. Leyla, cenaze törenine ve taziyeye katılamadı. 
 
* Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan 3 tutsak ve Tarsus T Tipi 1 Nolu Kapalı Cezaevi'nde 7 tutsak daha tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı.
 
* İsviçreli kadın örgütleri, açlık grevinin 60'ıncı gününde olan Leyla'ya destek mesajı verdi.
 
* Leyla'nın posterinin asıldığı HDP Sur ilçe binasına polislerce baskın düzenlendi. Posterleri indiren polis, HDP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Ali Altunkaynak'ı gözaltına aldı.
  
 * Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterler, Leyla'nın açlık grevi eylemine ilişkin destek açıklaması gerçekleştirdi.
 
 * HDP il binasında gerçekleştirilen halk toplantısının ardından HDP'li  vekillerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ne doğru  yürüyüşe geçti. Yürüyüşe polis saldırırken, kadınlar ve HDP'li vekiller darp edilmelerine rağmen cezaevi önüne ulaşarak açıklama yaptı.  
 
* Uluslararası Kadın Vakfı öncülüğünde bu yıl 5’incisi gerçekleştirilecek olan "Se Jinen Azad" etkinliği kapsamında verilen Onur Ödülü'ne açlık grevinin 65'inci gününde Leyla layık görüldü. 
 
 * Leyla'nın tutuklu bulunduğu cezaevine yürümek isteyen gruba polislerce müdahale edildi.
 
 * İmralı tecridine karşı açlık grevinde olan Leyla'nın ölüm sınırında olduğuna dikkat çeken İsveç Kadın Barış İnisiyatifi, herkesi tecride karşı yapılan bu eyleme sahip çıkmaya çağırdı.
 
* DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak, İmralı tecridinin kaldırılması talebi ile 15 Ocak'ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı.
 
* PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı Strasbourg'da yürütülen açlık grevinin 31'inci gününde, Avrupa Parlamentosu önünde miting düzenlendi. Mitinge katılan binlerce kişi ve kurum temsilcisi, Leyla'nın eylemini selamladı ve tecride karşı direnilmesi gerektiğini belirtti.
 
* RJAK, her yıl düzenlediği “Sakine Cansız Mücadele ve Direniş” ödülünü bu yıl Leyla'ya verdi.
 
 * France Insoumise Başkanı ve Fransa Sol Parti Milletvekili Jean-Luc Mélenchon, yeni yıldaki projesi ve hedeflerine ilişkin düzenlenen resepsiyonda Leyla'nın açlık grevi eylemine dikkat çekerek, "Leyla'nın direnişini selamlıyorum. Tüm yüreğimizle sizinleyiz" mesajı verdi.
 
* Kamuoyundaki tepkiler üzerine kardeşi Mehmet Öcalan İmralı Adası'na giderek Abdullah Öcalan ile kısa süreli bir görüşme gerçekleştirdi. 
 
* İmralı görüşmesi sonrası Leyla Güven ve eylemdeki diğer tutsaklar, tecrit tümüyle kaldırılıncaya kadar eylemlerini sürdürecekleri kararlılığını açıkladı.
 
* Açlık grevinin 73'üncü gününde olan Leyla için uluslararası imza kampanyası başlatıldı.
 
* 74 gündür açlık grevinde olan Leyla'nın eylemine destek vermek amacıyla Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önüne giden kadınlara polis saldırdı. Çok sayıda kadın darp edilerek gözaltına alındı.   
 
* Leyla Güven'in ve tutsakların açlık grevi eylemine bir destek de tutuklu bulunduğu cezaevinde 10 günlük açlık grevi eylemini başlatan Aysel Tuğluk'tan geldi. Aysel, 10 günlük açlık grevine başladı. 
 
* Rusya Moskova'da Kürt kadınları ile dostları, Leyla'nın eylemini selamladı ve tecridin derhal sona ermesini istedi.
 
* HDP Yenişehir ilçe binasına, Leyla'nın tecridin kaldırılması talebiyle 76 gündür sürdürdüğü açlık grevine dikkat çekmek amacıyla asılan "Zindan direnişini büyütelim" yazılı pankart gerekçesiyle baskın düzenlendi.
 
* Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa temsilciliği, dünyadaki tüm kadın örgütlerine Leyla ve açlık grevindeki diğer kadın tutsaklarla dayanışma çağrısı yaptı.
 
* Açlık grevi eyleminin 77'nci gününde Leyla Güven için başlatılan imza kampanyasını kısa bir sürede 6 bin kişi desteklerken, kampanya yayılarak sürüyor.
 
* Mücadeleci Genç Kadınlar Örgütü öncülüğünde sosyal medyada “Leyla İçin Bir Kelime” kampanyası başlatıldı.
 
* Rüstem Cudî (Maxmur) Kampı'nda tecride karşı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 38'inci gününe girerken, İştar Meclisi üyesi Fadile Tok da süresiz-dönüşümsüz açlık grevine girdiğini duyurdu. 
 
* Eyleminin 78 gününde Leyla Güven ile dayanışmak amacıyla bir mektup kaleme alan Arjantin'deki Plaza de Mayo Anneleri, Leyla'nın çağrısını büyütmeye çalışacaklarını vurguladı. 
 
* Leyla ve diğer tutsakların açlık grevlerine ilişkin TTB Diyarbakır Açlık Grevleri İzleme Platformu, Adalet Bakanlığı'na ve tüm uluslararası kamuoyuna acil çağrıda bulundu.
 
* Nobel ödüllü 50 isim, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi için uluslararası kurumlara ortak mektup gönderdi.
 
* Başlatmış olduğu açlık grevinin 78'inci gününde olan Leyla'ya Arjantin'deki aktivistlerden destek ve dayanışma mektubu geldi. 
 
* Ankara Kadın Platformu, Leyla'nın açlık grevi eylemine dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada yaptığı  #LeylaYaşasın eylemine çok sayıda sosyal medya kullanıcısı mesajları ile destek verdi.  
 
* Leyla’nın eyleminin 80’ininci gününde görülecek duruşmasını takip etmek için Diyarbakır'a gelen Avrupa heyeti, Leyla'nın mücadelesini haklı bulduklarını belirterek, "Talepleri bizim de talebimizdir, tecrit kalkmalıdır" dedi. 
 
* Leyla tutuklu yargılandığı ve katılmadığı davadan tahliye edildi. Leyla'yı cezaevi çıkışında büyük bir kitle zılgıt ve alkışlar ile karşılarken, Leyla zorla ambulansa koyularak evine götürüldü. 
 
* İsveçli 53 politikacı, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını için uluslararası toplumun Avrupa Konseyi ve Avrupa İşkenceyi Önleme Merkezi'ne baskı yapmaya çağırdı.
 
* İmralı tecridine karşı açlık grevinde olan Leyla'ya ve tutsaklara destek için Adana ve Mersin'de gençler duvarlara yazılamalar yaptı.
 
* İsveç'in başkenti Stockholm'de kadın örgütleri bünyesinde çalışma yürüten bir grup kadın, 81 gündür İmralı tecridine karşı açlık grevi yapan Leyla ile dayanışma mesajı verdi.
 
* İsveç Sol Parti Milletvekili Amineh Kakabaveh, Leyla ve tutsakların açlık grevi eylemlerine videolu destek verdi. 
 
* HDP eski Muş Milletvekili Burcu Çelik, İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle 82 gündür açlık grevinde olan Leyla'nın eylemine destek amacıyla 10 günlük açlık grevi eylemine başladı.  
 
* İran'ın Kürdistan bölgesinden 100'e yakın gazeteci, yazar, aktivist ve kadın kurumları temsilcisi Leyla'nın eylemine destek verdiklerini belirterek, bir mektup kaleme aldı.  
 
* Leyla'nın evinin önüne giden HDP'lilere polis müdahale etti.
 
* Abdullah Öcalan'ın avukat ve ailesi ile düzenli görüşmeler sağlanmayana kadar eylemine devam edeceğini her fırsatta dile getiren Leyla, Avrupa Konseyi'ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ve Avrupa Parlamentosu'na (AP) da ayrı ayrı mektuplar yazarak taleplerini iletti. Leyla, CPT ve AP'ye misyonlarını yerine getirme çağrısında da bulundu. 
 
* Leyla'nın eylemine destek olmak amacıyla aralarında HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları, Semra güzel, Dersim Dağ, Tülay Hatimoğulları, Rıdvan Turan, Selçuk Mızraklı'nın da bulunduğu bir gruba polis müdahale etti.
 
* HDP milletvekilleri, partinin genel merkezi tarafından çıkarılan program kapsamında tecrit ve açlık grevleri eylemleri için nöbet eylemi başlattı.
 
* Kongreya Star Serêkaniyê Yönetimi, tecridin kaldırılması talebiyle eyleminin 84’üncü gününde Leyla’ya destek için 110 kişinin katılımıyla açlık grevi eylemi başlattı.
 
 * Hamburg Eyalet Meclisi'ndeki Sol Parti grubu üyesi parlamenterler, açlık grevi eylemi 84. güne giren Leyla'ya destek vermek için sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.
 
* Avrupa'da yaşayan 160 sanatçı, siyasetçi ve yazar, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik devam eden tecride ilişkin Almanya'da Berlin Parlamentosu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 
 
*İştar Meclisi üyesi kadınlar, Birleşmiş Milletler (BM) Hewlêr Temsilciliği önünde çadır kurarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik ağırlaştırılmış tecride karşı açlık grevi eylemi başlattı. Kadınlar, KDP asayişinin çadırlarına saldırısına rağmen eylemlerine açık alanda devam etti.  
 
Şubat
 
* Leyla'ya evinin önüne gelen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu grup, alkış ve zılgıtlarla destek verdi. Batman'da HDP'li vekillerin de aralarında bulunduğu onlarca kişi yürüyüş düzenledi. 
 
* HDP Adana ve Mersin Gençlik Meclisi üyelerinin yanı sıra Cizre'de de Leyla'ya destek amacıyla ses çıkarma eylemi düzenlenip, yazılama yapıldı.
 
* Leyla, açlık grevi eyleminin 89'uncu gününde evinin önünde polis ablukasına alınan kitleyi sağlık sorunları nedeniyle selamlayamadı. 
 
* HDP Adana Gençlik Meclisi üyeleri Leyla Güven'e destek amacıyla E5 karayolu üzerinde bulunan köprüye "Tecride sessiz kalma direnişe ses ver" pankartı asıp, ses çıkarma eylemi yaptı.