TJA: Tecrit Kürt sorununun demokratik çözümü önünde engeldir

  • 14:21 5 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - TJA, tecride karşı açlık grevindeki Leyla Güven’in eyleminin 3 ayı geride bıraktığına dikkat çekilerek eyleme destek amacıyla başlatılan imza kampanyasında 10 bin 500’ü aşkın imzanın atıldığını duyurdu ve kampanyanın devam ettiğini duyurdu. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması talebiyle başlattığı açlık grevinin 90’ıncı gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve farklı cezaevlerinde tutsakların devam ettiği açlık grevi eylemlerine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Leyla’nın eylemi için http://change.org  üzerinden başlatılan uluslararası imza kampanyasının 10 bin 500 imzayı geçtiği belirtilen açıklamada kampanyaya, kadın aktivist, gazeteci, yazar, akademisyen, parlamenter, feminist, STK ve demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra insan hakları savunucuları ve uluslararası kamuoyundan gelen desteğin yayılarak sürdüğü kaydedildi. 
 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
 
“İmralı Adası’nda yıllardır bütün dünyanın gözleri önünde sürdürülen bu işkence rejimi karşısında Leyla Güven son çare olarak sağlığını ortaya koyarak mutlak tecride son demekte savaş politikalarını diyalog ve müzakereye tercih eden devletin zulmünü ve acımasız yüzünü teşhir etmektedir. Leyla Güven’in açlık grevine başladığı tarihten şu ana kadar Türkiye’nin farklı cezaevlerinden 300’e yakın siyasi tutsak da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlamış ve devam etmektedir. 
 
Bu tecrit AKP hükümetinin faşizm sürecini tırmandırmasının başlangıcıdır aynı zamanda. Olağanüstü halin ilan edilmesi, ifade özgürlüğü ve örgütlenme hakkının engellenmesi ve hatta yaşam hakkına yönelik ciddi saldırılar bu süreçte yaygınlaşmış ve sıradanlaşmıştır. Ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olarak sürdürülen bu tecrit Türkiye halklarının barış içinde ve birlikte yaşama arzusuna da saldırıdır. Kürt sorununun demokratik çözümü önündeki engeldir.
 
Devlet, müzakerelerde Kürt halkını temsil eden, barış için yol haritası hazırlamış olan ve çatışmayı sonlandırmak için her dönem inisiyatifler geliştirmiş olan sayın Öcalan’ı tecrit ederek geleceğe dönük her türlü masaya dönme ve barışçı çözüm imkan ve ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır.”
 
Açıklamada ayrıca imza kampanyasına dair https://www.change.org/p/leyla-guven-petition-for-leyla-guven  linki de paylaşıldı.