Açlık grevindeki Cihan Tamur'un annesi: Herkes bu haklı mücadeleye sahip çıksın

  • 09:09 6 Şubat 2019
  • Güncel
VAN - Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde 53 gündür açlık grevini sürdüren 5 tutsaktan Cihan Tamur'un annesi Hanife Tamur, daha fazla duyarlılık gösterilmesi çağrısında bulunarak, "Çocuklarımız haklı bir mücadele veriyor. Kimse bu haklı mücadele karşısında evinde oturmasın" dedi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in tutsak bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden başlattığı ve tahliye edildikten sonra da evinde sürdürdüğü süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 91'inci gününe girdi. Leyla'nın ardından aynı taleplerle açlık grevine başlayan yüzlerce tutsağın da eylemi sürüyor. Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tecridin kaldırılması amacıyla 5 tutsağın başlattığı açlık grevi ise 53'üncü gününde devam ediyor. Açlık grevinde olan tutsaklardan Cihan Tamur'u ziyaret eden anne ve babası kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
'Taleplerimiz karşılanıncaya dek mücadeleye devam'
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden oğlu Cihan'ı ziyaret etmek için Van’a gelen Sıddık Tamur, "Oğlumun sağlığı el verdikçe, görüşe çıkabildikçe onu ziyaret ediyoruz. 53 gün kolay değil o inandığı bir mücadele için girdiği açlık grevinde oldukça moralliydi. Oğlum, talebi yerine gelinceye dek eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Oğlumda ciddi bir kilo kaybı var. Daha önce de göğsünden ameliyat olduğu için sağlık problemleri yaşıyor. Ancak bu sağlık problemlerini asla yansıtmadı" dedi. 
 
Tüm kamuoyunun duyarlı olması gerektiği vurgusu yapan Sıdık, "Vicdanı olan herkesin bu sese ses olmasını istiyorum. Herkes bu haklı mücadeleye sahip çıksın. Belli talepler doğrultusunda bedenlerini ölüme yatıran siyasi tutsakların, kişisel hiçbir çıkarı yoktur" diye konuştu. 
 
'Açlık grevleri ölümle sonuçlanmadan…'
 
Cihan'ın annesi Hanife Tamur ise, ölümler gerçekleşmeden taleplerin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Siyasi iktidar 'Kürtler yok, insan hakları yok' diyor. Ben buradan başta ilgili bakanlar olmak üzere Hükümet’e sesleniyorum. Açlık grevi ölümlerle sonuçlanmadan çocuklarımızın taleplerini karşılayın. İnsanlar televizyonlarda görüyorlar Leyla vekilimiz ölüm noktasına geldi. Vücudu sıvı dahi kabul etmiyor. Gördükleri ve duydukları halde sesini çıkarmayan herkese sesleniyorum; haklı bir mücadele karşısında kimse boynunu bükmesin, evinde oturmasın" çağrısında bulundu.