İhraç edilen Figen: 31 Mart kadının gücünü yansıtmak için bir şans

  • 09:16 6 Şubat 2019
  • Siyaset
VAN - İhraç edilen SES üyesi Figen Çolakoğlu, kayyımların kadın emeğine yönelik saldırılarının merkezin politikalarından bağımsız olmadığını belirterek, "Kadınların yerel yönetimlerde söz sahibi olduğu müdürlüklere, çalışmalara, kurumlara ciddi bir yönelim gelişti. Bu seçim kadının sesini, duruşunu, mücadelesini gücünü yansıtmak için de bir şans" dedi. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nın (SES) birçok üyesi Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edildi. SES üyesi Figen Çolakoğlu da bu kadınlardan biri. 20 yıl kamu hizmetinde bulunan Figen, bir buçuk yılı aşkın süre önce ihraç edildi. 692 sayılı KHK ile ihraç edilen Figen, hala mücadelelerine devam ettiklerini belirterek, nasıl bir belediye istediklerini anlattı. 
 
'Mücadele etmeyi esas alıyoruz"
 
Van'da 40 civarında sağlık emekçisinin ihraç edildiğini belirten Figen, "Darbe girişiminden sonra yaşanan hukuksuzluğun yansımasının ardıllarıydık. Mücadelenin bir noktasındaysanız, mevcut iktidarın dilinin çok uzağında bir durumunuz varsa, demokrasi ve emek mücadelesi içerisindeyseniz o noktada karşıt olabilme durumunuz söz konusu oluyor. Muhalif görülen herkes gibi biz de iktidarın kendince cezalandırdığı bireyler konumuna düştük. Bizler bu durumu mücadelenin biraz daha şekil değiştirmiş bir evresi olarak nitelendiriyoruz. Mücadele etmeyi esas alıyoruz" diye konuştu. 
 
'Yerel seçimler bu kıskaçtan çıkmanın bir yolu'
 
Emekçiler olarak 31 Mart yerel seçimleri önemli bulduklarını ifade eden Figen, “Yerel seçimleri genel seçimlerden önemli görüyorum. Yerelin sesinin duyurulması, var olan bu kıskaçtan çıkmanın bir yolu" ifadelerini kullandı. 
 
'Seçimler kadının gücünü yansıtmak için bir şans'
 
Ekonomik özgürlüğü elinde bulunan, çalışan, kendi ayakları üzerinde duran güçlü kadınlara yönelik daha fazla yönelim olduğunu vurgulayan Figen, sistemin kadının emeğini sömüren, eve kapatan, hedefe koyan bir yaklaşım içerisine girdiğini söyledi. Belediyelere atanan kayyımların da bu yüzden ilk saldırısının kadın kazanımlarına olduğunu hatırlatan Figen, "Kadınların yerel yönetimlerde söz sahibi olduğu müdürlüklere, çalışmalara, kurumlara ciddi bir yönelim gelişti. Üreten kadının emeğine de bir ket vuruldu. Bu saldırılar mevcut ülke politikasının yerelde devamıdır. Bu seçim kadınlar için de çok önemli. Kadının sesini, duruşunu, mücadelesini gücünü yansıtmak için de bir şans olarak düşünüyorum" dedi. 
 
'Halk iradesine sahip çıkmalı'
 
Yerellerde, halkı temsil edecek, iradesi olacak ve halkla birlikte çalışacak yönetimlere ihtiyaç olduğunu kaydeden Figen, iktidarın güdümü ve tahakkümü doğrultusunda, toplumu ezen ve yok etmeye çalışan bir yaklaşımdan uzak yönetimlerin ortaya çıkması gerektiğinin altını çizdi. Figen, şöyle dedi: "Halkın iradesini sahiplenmesi gerekiyor. Biz kadınlara da düşen toplumdaki renkleri ortaya çıkarmak. Çünkü o renkleri bir arada kurduğumuz zaman gerçek anlamda güçlü olacağımızı düşünüyorum."