İhmaller zinciri davasında mütalaa verildi: Okul idaresi de kusurlu

  • 09:25 6 Şubat 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Yenişehir ilçesinde geceleri polis karakolu olarak kullanılan Turgut Özal İlkokulu'nda vincin beton bloğa çarpması sonucu yaşamını yitiren 6 yaşındaki Ayaz Özdemir ve Furkan Öner'in davasında savcı mütalaasını mahkeme heyetine sundu. Savcı, okul idaresinin de kusurlu görülmesi ve haklarında yasal işlem yapılması gerektiği yönünde talepte bulundu.
 
Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesi Ben u Sen mahallesinde 30 Mart 2016 tarihinde gündüzleri okul, geceleri ise polis karakolu olarak kullanılan Turgut Özal İlkokulu'nun etrafına vinç ile duvar örülürken, devrilen beton bloğun altında kalarak yaşamını yitiren Ayaz Özdemir (6) ve Furkan Öner'in (6) ölümü, bir kişinin de yaralanmasına ilişkin 3 sanık hakkında açılan davada, savcı mütalaasını mahkeme heyetine sundu.  
 
Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savcı, "Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan vinç operatörü Aziz Korkmaz, vincin kiralandığı firma sahibi Mahmut Kazaylek ve beton blokları üreten firmanın yetkilisi Faik Uysal hakkında 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarını talep etti. 
 
Sağlık ve güvenlik yönetmeliği yerine getirilmedi
 
Savcı mütalaasında, 3 bilirkişi heyeti tarafından 17 Ağustos 2016 tarihinde düzenlenen rapora dikkat çekerek, "Olayın iş kazası olduğu, Ali Uysal İnşaat LTD. Şirketi'nin asıl işveren, Ömeroğlu LTD. Şirketi'nin alt işveren olduğu, yüklenici firma yetkililerinin yürüttüğü çalışma nedeniyle tedbiri alma sorumluluklarının bulunduğu, alması gereken tedbirlerin yetkili kişilerce alınmadığı sanık Mehmet Faik Uysal'ın ve Mahmut Kazaylek'in iş sağlığı ve güvenliği kanununu, yapı işlerinde sağlık ve güvenlik yönetmeliğini yerine getirmedikleri 1. derecede asli kusurlu olduklarını" hatırlattı.  
 
Vinç operatörü asli kusurlu
 
Yine mütalaada, bilirkişi raporunda vinç operatörü sanık Aziz Korkmaz'ın eğitimini almadığı bir aracı kullanarak, yetkisi olmayan bir görevi üstlenip hatalı davranışı sonucu kazaya neden olduğunun tespit edildiğine ve kazanın oluşumunda 1. derecede asli kusurlu olduğuna yer verildi.  
 
Suç duyurusu
 
Mütalaada, olayda Hatay'dan ihale alarak işi takip etmeyen Uysal şirketi yetkilileri Ali Uysal, Murat Uysal ve diğer şirket yetkilileri ile yapım işi görevlileri şantiye görevlisi ve okul önünde çalışma yapılmasına rağmen tedbir almayan okul müdürü ve nöbetçi öğretmen hakkında suç duyurusunda bulunulması talep edildi. Mehmet Faik Uysal adında birinin bulunup bulunmadığının ihaleyi alan firma sahiplerinin nüfus kayıtları incelenerek araştırılacağı, yapılan işin Vali Yardımcısı Remzi Kattaş başkanlığında yürütülmesine rağmen işin sürdürülmesi esnasında yetersiz sürücü belgeli şahsın çalıştırılması, risk analizi yapılmaması ve diğer konularda da denetiminin yapılmadığı anlaşılmakla kazanın oluşumunda ihmali ve kusuru bulunan Hasan Ateş ve Remzi Kattaş ile diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasını isteyen savcı, Hatay menşeli firma ile ihaleyi veren vali yardımcısı arasındaki ihale aşamalarındaki hukuka aykırılıkların incelenmesi için de ayrıca suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmesi istendi.  
 
Bir sonraki duruşma ise 19 Şubat'ta görülecek.