Su basan konutlara halk esprisi: Evde balık tutmaya gidiyorum!

  • 09:08 7 Şubat 2019
  • Güncel
ŞIRNAK -  Yasaktan sonra alt yapı sorunun bir türlü çözüme kavuşturulamadığı Şırnak'ta, yeni yapılan TOKİ konutlarında ki evlerde sular altında kaldı. Yurttaşlar ise durumu, sosyal medyada "Evde balık tutmaya gidiyorum" şeklinde tiye aldı.  
 
Üç yıl önce ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra yüzde 70’i yıkılan Şırnak’ta yaşanan alt yapı sorunları devam ediyor. Yıkılan binlerce evin yerine TOKİ konutları inşa edilirken, kentte her gün bir çukur patlıyor ya da yol çöküyor. Kış ayı boyunca kanalizasyonların patladığı kentte yeni yapılan konutların çekilen son fotoğrafları yaşanan durumu özetliyor. 
 
Konutları su bastı! 
 
Virajlı ve yamaçlı yolları ile bilinen kentte, sorunlar bitmek bilmiyor. Çatışmalardan sonra yıkılan ev ve sokakların aylarca yapılmadığı, kayyımdan sonra da üstü örtünecek şekilde yapılan alt yapı yeni yapılan TOKİ konutlarını da vurdu. Yoldan geçen iş makineleri ve sürekli yıkılan duvarlar ile adeta şantiye yerini aratmayan kentte, yeni yapılan konutları su bastı. Bahçelievler mahallesinde sular altında konutların görüntüsü yurttaşlar arasında espiri konusu oldu. Su basan konutların fotoğrafını çeken yurttaşlar, durumu sosyal medya hesaplarında, "Evde balık tutmaya gidiyorum" diye paylaşarak tiye aldı. 200'e yakın konutta kuranın çekildiği evlerin ise ne zaman teslim edileceği hala bilinmiyor. 
 
Yıkılan duvar heyelan riski oluşturuyor! 
 
Bunun dışında Yenimahalle'de bulunan ve üstünde TOKİ temelinin atıldığı bir bölgede duvarın yıkıldığı ve heyelan riski oluştuğu görüldü. Yokuş aşağı bulunan toprak bölgesinin koruyan duvarın bir kaç haftadır yıkık durumda olduğu öğrenildi. Mahalle halkından alınan bilgiye göre, bir kaç haftadır yıkık olan duvarın belediye ekiplerine söylenilmesine rağmen onarılmadı. Etkili olacak bir yağmurla heyelan riskinin oluşacağına dikkat çeken yurttaşlar, "Üstünde konutlar altında biz varız yol var. Duvarın tamamı çökmeden bir şey yapılması gerek. Ama duvar çöktü yol kaydı halen kimse bir şey yapmadı. Bir yağmurla bu toprağın hepsi kayar" ifadelerini kullandı.