Kuzey ve Doğu Suriye'de kadınlar alanlarda: Çözüm tecridin kırılmasında

  • 15:04 7 Şubat 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ -  Kuzey ve Doğu Suriye'de kadınlar Kongreya Star öncülüğünde alanlara çıkarak, uluslararası komployu boşa çıkarma sözünü yineledi. Mitinglerde Leyla Güven'in eylemi selamlandı. 
 
Kongreya Star Koordinasyonu, Kuzey ve Doğu Suriye genelinde tecride karşı 92 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven öncülüğündeki açlık grevi direnişlerine destek ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası komplo ile Türkiye'ye getirilişinin 21'inci yılını protesto etmek amacıyla Qamişlo, Kobanê ve Şehba'da mitingler düzenledi. "Tecridi Kıralım, Faşizmi Yıkalım, Demokratik Ulusu İnşa Edelim" sloganıyla düzenlenen mitingler için Qamişlo Kantonu'nda kadınlar Heysem Kuço stadında, Fırat Bölgesi'ndeki kadınlar Kobanê'deki 19 Temmuz parkında, Halep'in Şêxmeqsûd mahallesindeki kadınlar Önderlik Bulvarında, Efrîn ve Şehbalı kadınlar ise Ehdas ilçesinde bir araya geldi.
 
Şehba
 
Şehba ve Erfîn Kantonu kadınları Ehdes ilçesinde buluştu. "Şehba halkı tecrit ve faşizmi yıkacak, demokratik ulusu inşa edecektir" ve "Kongreya Star Kuzey ve Doğu Suriye'deki kantonlarda öncülük yapıyor", "Sözümüz var İmralı tecridini yıkacağız Önder Apo ile özgür yaşayacağız" ve "Leyla'nın duruşu ve Şilêdizê ruhu ile komployu parçalayacağız" Kürtçe ile Arapça yazılı dev pankartlar açılırken, kitlenin tamamı Abdullah Öcalan ve Leyla Güven'in fotoğrafının olduğu bayrak ve lolipoplar taşıdı.   
 
Mitinge Efrînli, Şehbalı kadınların yanı sıra kurum temsilcileri, özerk yönetim üyeleri, komün ve meclis temsilcileri de katıldı. Saygı duruşu ile başlayan mitingde, Kongreya Star Koordinasyonundan Wahîde Xelil kısa bir konuşma yaptı. Wahîde, Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit ile demokratik ulus perspektifinin parçalanmaya çalışıldığını söyleyerek, Kürt halkının tecridin kaldırılması için mücadeleye devam edeceğini belirtti.     
Daha sonra Kongreya Star Koordinasyonunun hazırladığı ve tüm kantonlarda okunacak olan ortak basın metni okundu. Basın metninin Arapçasını Özgür Kadın Birliği Koordinasyonu Üyesi Rîhab Cibo, Kürtçesini ise KPC-D Üyesi Zaxo Hisên okudu.
 
Miting Leyla Güven'in eylemini ve Abdullah Öcalan'ı selamlayan sloganlar ile sona erdi.  
 
Qamişlo
 
Kongreya Star öncülüğünde yapılan mitinglerin Cizre Bölgesi'ndeki adresi ise Qamişlo'daki Heysem Kuço stadı oldu. Saygı duruşu sonrası Kongreya Star Koordinasyonu Üyesi Daliya Henan tarafından Kongreya Star'ın açıklaması okundu.
 
Açıklamanın okunması sonrası Kongreya Star Koordinasyonu Üyesi Foza Yusif mitingde konuşma yaptı. Abdullah Öcalan'ın tutsak edilmesiyle komplocuların, halkların özgürlük iradesini hedef aldığını belirten Foza, "20 yıldır bu halk, özgürlük ve onur yolunda yürüyor. Kürt kadınları ve Mezopotamyalı kadınlar uluslararası komploya karşı onurlu bir şekilde duruyor. Bugün ise komplocular, Kuzey ve Doğu Suriye'ye saldırarak komployu sürdürmek istiyor" dedi.
 
Komplocuların, Abdullah Öcalan'ın fikirlerini teslim alamayacağını söyleyen Foza, şöyle devam etti: 
 
"Bu topraklarda ısrarımızla Demokratik Ulus projesini geliştirdik ve özgürlüğümüz için mücadele ettik. Büyük irademiz ve tüm alanlarda yürüttüğümüz mücadeleyle komploculardan intikam alacağız. Leyla Güven'in eylemiyle bu intikam direnişi ortaya çıkmıştır. Kadınlar olarak birlik olup, komplonun amacına ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Komplo kadınların birliği ile boşa çıkacak, komplocular asla amacına ulaşamayacaktır. Zafere kadar kardeşlik ve adalet mücadelemizi yürüteceğiz."
 
Kongreya Star Koordinasyonu tarafından hazırlanan ortak metin ise şu şekilde:  
 
"Kuzey ve Doğu Suriye kadınlarından yurtsever Kürt halkına ve demokratik kamuoyuna;
 
Bilindiği gibi uluslararası komplo ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin üzerinden 21 yıl geçti. 15 Şubat 1999 takvim yapraklarına 'kara gün' olarak geçti. Komplonun 21'inci yılına gireceğimiz bu günlerde Kürt halkı direnişi ile kirli planları altüst etmiştir. Biz Kürt, Arap, Süryan, Ermeni, Çeçen ve Kuzey ile Doğu Suriye'de yaşayan bütün kadınlar olarak, komplonun 21'inci yılında komploda rol oynayan tüm güçleri lanetliyoruz. Önder Apo etrafında ateşten çember oluşturan, 20 yıl boyunca bütün güçlüklere rağmen mücadelesinden tek bir adım geri gitmeyen, özgürlük mücadelesi yürütenleri devrimci duygularımızla selamlıyoruz.  'Güneşimizi karartamazsınız' eylemleri ile önderliğimiz etrafında ateşten çember olan şehitlerimizi de saygı ve minnet ile anıyoruz.  
 
'En büyük saldırılar önderliğimiz üzerinden hayata geçirildi'
 
Sevgili kadınlar, bilindiği gibi uluslararası güçler kendi çıkarları için hiçbir sınır tanımıyor, en büyük saldırılarını da önderliğimiz üzerinde hayata geçirmişlerdir. ABD bu saldırılarda başat rol oynarken, İsrail, Yunanistan ve Rusya'da buna dahil oldu. Bu güçlerin birliği 20 yıldır da önderliğimiz üzerinde kirli ve barbar uygulamalarını sürdürmektedirler. Önder Apo 20 yıldır İmralı Adası'nda aşırlaştırılmış tecrit altında tutuluyor ve bunun tarihte de başka bir örneği yoktur. Önder Apo şahsında tecrit Kürt kadınları, gençleri ve halkına genelde ise tüm Ortadoğu halklarına ve barışına uygulanmaktadır. Önderliğimize uygulanan bu tecrit ile Kürt halkını çöktüreceklerini düşündüler. Kürt kadınları ve mücadelesi ortadan kaldırmak planlandı. Komplo aslında 'Jin jiyan azadi ve özgür toplum' gerçekliğine karşı yapıldı. Çünkü kadının mücadelesi erkek egemen sisteme karşı özgürlük mücadelesidir.       
 
'Özelde kadınlar üzerinden komplo devam ettirilmek istendi'
 
Fakat önderliğimiz komplo ve tecridin amaçlarını İmralı Adası'nda boşa çıkardı. Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigma ile komploculardan hesap sordu. Komplonun devamı olarak daha sonra hayata geçirilmeye çalışılan hamlelere Kürt halkı ve kadınları devrimci halk savaşı ile cevap vermiştir. Bilinmelidir ki DAİŞ'in ortaya çıkarılması da bu hayata geçirilmeye çalışılan hamlelerin devamıdır. Ve özelde de kadınlar üzerinde komplo devam ettirilmek istendi. DAİŞ komplocular tarafından beslendi ve büyütüldü. Fakat Kürt kadınları cephelerdeki yerlerini alarak, DAİŞ'in geriletilmesine ve Kürt kadınlarının mücadelesinin tüm dünyada görülmesine ön ayak oldu. Tüm dünya Rojava Devriminde kadınların rolünü ve gücünü gördü. Rojava Devrimi sadece Ortadoğu halkları için değil tüm dünyaya örnek oldu.  
 
Komplocu güçler şimdi de 3'üncü dünya savaşının yürütücülüğünü yapmaktadırlar. Komplocu güçler bu yüzden kendilerine engel olarak gördükleri Önderimizi unutturmayı ve etkisiz kılmayı hedefliyor. Bu yüzdendir ki 2016 yılından bu yana kendisinden haber alınamıyordu. Avrupa Konseyinde bulunan İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) tecride ve insanlık dışı uygulamalara karşı sessizliği tercih etti. Komplo ve tecrit Önderimize ve ortaya koyduğu paradigmasınadır. Önderimizin paradigmasının bölge halkına yansımaları ortadadır. Halk önderine olan bağlılığından geri durmayacaktır.   
 
'Uluslararası komplo devam ediyor'
 
Amerika'nın son dönemde Kürt özgürlük hareketine karşı tutunduğu tavır komplonun bir gerçekliğidir. Bölgede yaratılan demokratik sistemden kendine pay alma derdindedir. Önderimize uygulan tecrit, Efrîn'in işgali ve demografik yapısının değiştirilmeye çalışılması, Kuzey ve Doğu Suriue'ye dönük saldırı hazırlıkları, buna karşı olan sessizlik, Şengal ve Maxmur'a yapılan saldırılar, KDP'nin ve Türkiye'nin ortaklığı, RJAK bürolarının kapatılması bunlar tek başına olan değil birbiri ile bağlantılı olan durumlardır. Bunlar uluslararası komplonun devamıdır.  
 
Değerli halkımız, unutmayalım ki bu korku ortaya koyduğumuz demokratik ve halklar ile birlikte oluşturduğumuz ortak yaşamı paylaşma ortamınadır. Önderimiz 20 yıldır İmralı'da direnişine devam ediyor. Bu direniş Kürt ve bölge halkının geleceği aydınlatma direnişidir. Bu direniş kadınların yolunu özgürleştirme direnişidir.  
 
'Çözüm tecridin kırılmasında'
 
Bu gerçekliğe karşı 'Sözümüz var İmralı sistemini parçalayacağız ve Önder Apo ile özgür yaşayacağız' sloganı ile bütün saldırılara karşı duruyoruz. Şiarımızdan da anlaşılacağı gibi başlıca sorun Önder Apo'ya uygulanan tecrittir. Çözüm de tecridin kırılmasındadır. Bunun için şuan tüm coğrafyaya yayılan açlık grevi direnişleri mevcut. Leyla Güven'in öncülük ettiği bu direnişe sahip çıkmak hepimizin başlıca görevidir. Faşizme karşı durmak ahlaki bir sorumluluk diyenler bugün Hewlêr'de, Strasbourg'da ve cezaevlerinde açlık grevindeler. 
 
'Önder Apo'yu özgürleştirme yılı olacak'
 
Gün direnişi daha da büyütmek günüdür. Kazanımlarımız her dönemkinden çok daha fazla. Bugün Doğu ve Kuzey Suriye'de kadınların öncülüğünde kadınlar savaş meydanından siyaset alanına, örgütlenme alanından toplumsal alana her alanda direniyor ve kazanımlarına sahip çıkıyor. Kürt kadınları önderine borçludur. Bu yüzden komplonun 21'inci yılı biz kadınlar için mücadele ve Önder Apo'yu toplum ile buluşturarak özgürleştirme yılı olacak.  Suriye halklarının birliği için elimizden geleni yapacak ve bunu bir perspektif olarak önümüze koyacağız.  
 
Bizler de Kongreya Star olarak komplonun 21. yılında alanlardan ayrılmayacak ve 15 Şubat gününe kadar eylemlerimize devam edeceğiz."