Cenazelerini almak isteyen ailelere ‘Valilik şartı’!

  • 09:08 8 Şubat 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre’deki yasak sırasında yaşamını yitirenlerin aileleri, 3 yıldır cenazelerini alamazken, en son Valilik tarafından ailelere “Biz araç vermeyeceğiz. Aileden 2 kişi aracıyla gidip cenazeyi alacak” şartı konulduğu belirtildi. Aileler, "Mezarlığa giden bir yol yok. Kendimizin dahi zor gittiği mezarlığa araçla nasıl gideceğiz? Bu ne vicdana ne de insanlığa sığar" diye tepki gösterdi. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde 3 yıl önce ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. 3 ay süren yasak sırasında cenazeleri teşhis edilen onlarca kişi ise, ilçe mezarlığı yasak olduğundan Şırnak Merkez’de bulunan mezarlığa defnedildi. Bahçelievler mahallesinde bulunan Ziyarete Nâla Rû Mezarlığı’nda Cizre’de yaşamını yitiren 45 kişiye ait mezar bulunuyor. Cenazelerini almak için Valiliğe defalarca dilekçe ile başvuran aileler, mezar taşlarına isim dahi yazılmadığına dikkat çekti.
 
Valilik: Aileden sadece 2 kişi olacak
 
Ziyarete Nâla Rû olarak bilinen ve merkez dışında kalan mezarlıkta, 45’ten fazla mezar bulunuyor. “Yasak var” gerekçesiyle Cizre’den getirilen cenazeler için ailelerin birçok kez yaptığı başvuru çeşitli gerekçelerle kabul edilmedi. Aileler, Valiliğin son olarak kendilerine koşulları tek tek sayarak cenazeleri çıkarabilecekleri şartları önlerine sunduğunu belirtti. 
 
Valiliğin ailelere ilettiği 2 şartın şu şekilde olduğu kaydedildi:
 
* Cenazeleri veririz ama aileden yalnız 2 kişi olacak ve o esnada polis ile askerler başınızda olacak.
 
* Çıkarılan cenaze için biz araç vermeyeceğiz. Kendi aracınızı kendiniz ayarlayacaksınız.
 
‘Bu ne vicdan ne de insanlığa sığar’
 
Kendilerine konulan şartlara tepki gösteren aileler, mezarlığa giden bir yolun olmadığını, kendilerinin dahi zor gittiği mezarlığa aracın nasıl gideceğini sordu. Onlarca cenazenin bulunduğu mezarlığın çevresinde bir telin bile olmadığını söyleyen aileler, “Mezarlıkta su yok, mezarlığa giden yol bile yok. Mezarlardaki taşlara isim bile yazamıyoruz. Biz bu durumdan çok sıkıldık. Cenazeleri 2 kişiyle almak istemiyoruz. Yolun olmadığı mezarlığa kendi aracımızı götürüp cenazeleri almamız gerektiğini söylüyorlar. Bu ne vicdana ne de insanlığa sığar” dedi.