Leyla Güven’den Paris Belediyesi’ne mektup: Bu anlamlı dayanışma tarihe yazılacak

  • 09:20 8 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Meclis üyelerinin oy çokluğuyla “onursal vatandaşlık” veren Paris Belediyesi’ne bir mektup gönderen Leyla Güven,  “Sosyal demokrat olmanız gereği böyle bir süreçte Kürtlerle geliştireceğiniz dayanışma Paris komünü ruhuna ve tarihsel geleneğine atıftır” dedi. 
 
Paris Belediye Meclisi üyesi Danielle Simonnet’in talebi üzerine 93 gündür tecride karşı açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbakanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e 5 Ocak’ta onursal vatandaşlık verildi. Onursal vatandaşlık talebinin oy çokluğuyla kabul edilmesi ardından Leyla Güven, Paris Belediyesi’ne gönderilmek üzere yanında bulunanların yardımıyla bir mesaj kaleme aldı. 
 
Leyla’nın mesajı şu şekilde: 
 
“Değerli Paris Belediye Başkan ve Belediye Meclis üyeleri;
 
Diyarbakır’dan Paris’e direniş ruhuyla selam ve sevgilerimi yolluyorum. Çok üzgünüm ama Paris denince aklıma ilk gelen şey 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesidir. Sakine, Fidan, Leyla… Onları saygı ve minnetle anarken, 93 gündür sürdürdüğüm eylemin gücünü, ruhunu ve rengini onlardan aldığımı belirtmek isterim.
 
Paris kenti, 1871 yılında komünal yaşamın hayata geçirilmesi için ortaya konulan çaba ile tanınan bir kenttir. Paris komünü olarak tarihe geçen bu yaşam biçimi bugün bütün dünyada aranan en demokratik yöntemdir. Sizlerin de bildiği gibi Rojava’da kadınlar, öncülüğünde bir devrim gerçekleşti. Biz oradaki demokratik sistemi 21. yüzyılın en eşitlikçi sistemi olarak görüyoruz. Şimdiler de bu demokratik Ortadoğu modelinin mimarı Sayın Abdullah Öcalan üzerinde geliştirilen hukuksuz tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemindeyim. Sayımız şimdi 300’ü geçti. Talebimiz çok açık ve nettir. Biz Türkiye devletine kendi yasalarınızı uygulayın diyoruz.
 
AKP-MHP faşist iktidarı bütün medyayı ve toplumu tehdit ettiği için sesimizi burada kimseye duyuramıyoruz. Tam da böyle bir zamanda Belediye meclisinizin aldığı bu karar beni çok mutlu etti, onurlandırdı. Bu kararı çok önemsiyor ve değerli buluyorum. Sosyal demokrat olmanız gereği böyle bir süreçte Kürtlerle geliştireceğiniz dayanışma Paris komünü ruhuna ve tarihsel geleneğine atıftır. Çünkü Kürtler mazlumdur ve haklıdır. Eminim ki sizlerin bu anlamlı dayanışması da tarihe yazılacaktır. 
 
Gösterdiğiniz bu anlamlı dayanışmadan dolayı sizlere çok teşekkür ediyor, selam ve sevgilerimi iletiyorum. “