'15 Şubat karanlığını aydınlıkla buluşturacağız'

  • 11:17 8 Şubat 2019
  • Güncel
Tolîn Mihemed
 
ŞEHBA - Kongreya Star'ın uluslararası komploya dikkat çekmek amacıyla Şehba'da düzenlediği mitinge katılan kadınlar, 15 Şubat'ın tüm dünya halkları için kara bir gün olduğunu vurgulayarak, "15 Şubat'ı tüm dünya halklarına aydınlık bir gün yapacağız. Çünkü Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü tüm halkların özgürlüğü olacaktır" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın uluslararası komplo ile Türkiye'ye getirilişini protesto etmek ve İmralı'da devam eden tecride karşı başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Kongreya Star Koordinasyonu öncülüğünde dün Kuzey  ve Doğu Suriye'nin Qamişlo, Kobanê ve Şehba Kantonlarında kitlesel mitingler düzenlendi. Şehba Kantonu'na bağlı Ehdes ilçesinde düzenlenen mitinge katılan Efrîn ve Şehbalı kadınlar, İmralı tecridi ortadan kalkmadan ve Abdullah Öcalan özgür olmadan eylemlerine devam edeceklerinin altını çizdi.   
 
'Abdullah Öcalan'ı İmralı sisteminden özgürleştireceğiz'
 
Efrîn Kantonundan olan Şerîhan Elî, 15 Şubat uluslararası komployu kınayarak, "15 Şuabt günü biz Kürtler için kara bir gün. Ama biz direniş ve mücadelemiz sonucu bu kara günü beyaza büründüreceğiz. Abdullah Öcalan'ı İmralı sisteminden özgürleştireceğiz. Bu gerçekleşmeden de bir an olsun alanlardan ayrılmayacağız" dedi. 
 
'Abdullah Öclan'ın zindanda kalmasını kabul etmiyoruz'
 
Yine Efrîn Kantonundan olan Meyesa Sîdo da şöyle konuştu: "Biz Efrînli kadınlar olarak, bugün öder Abdullah Öcalan için alanlara çıktık. Abdullah Öcalan'ın zindanda kalmasını kabul etmiyoruz. Onun bizlerin içinde olması gerekiyor."   
 
'Önderliksiz yaşamımıza devam edemeyiz'
 
Naziliyê Xelîl de 15 Şubat'ın tüm halklar açısından kara bir gün olduğunu belirterek şunları söyledi: "Biz Abdullah Öcalan üzerinde geliştirilen bu komployu asla kabul etmedik. Önderimiz olmadan yaşamımıza devam edemeyiz. Hiçbir zaman Türk devletinin saldırılarından korkmadık. Sözümüzü yineliyoruz önderimizi özgürleştirecek ve işgal edilen topraklarımıza geri döneceğiz." 
 
'15 Şubat'ı tüm dünyaya aydınlık bir gün yapacağız'
 
Sedîqa Mustefa Sîdo, Abdullah Öcalan'ı ve Leyla Güven'i selamlayarak başlıyor konuşmasına. Sedîqa, "15 Şubat komplosunu kınıyor ve lanetliyoruz. 15 Şubat'ı tüm dünya halklarına aydınlık bir gün yapacağız. Çünkü Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü tüm halkların özgürlüğü olacaktır. Buradan Leyla Güven için de çağrı yapmak istiyorum. Leyla'nın eylemine destek vermek için halkların birlik olup eylemine ses vermesi gerekiyor. Biz Efrînli kadınlar olarak Leyla'nın ve eyleminin yanındayız. Önderimizin özgürlüğü için elimizden geleni yapmaya hazırız" şeklinde konuştu.  
 
'İsteğimiz Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması'
 
Mitinge katılan kadınlardan Zeyneb Hisên de şöyle konuştu: "Kadınlar olarak tek temenimiz Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşması. Biz kadınların mücadelesi ile bu gerçekleşecektir. Abdullah Öcalan'ı İmralı sisteminden çıkaracağız. Ve bunun için hazırız."