Şule Çet için bilimsel mütalaa: Katledilmeden boynu kırıldı, polis eksik delil topladı

  • 14:09 8 Şubat 2019
  • Hukuk
ANKARA - Şule Çet'in katledilmesine ilişkin hazırlanan bilimsel mütaalada, ağır cinsel saldırı ve boynundaki kırığın düşmeden önce oluştuğu, polisin ise olay yerini incelemesinde eksik delil topladığı tespit edildi.  
 
Ankara'da cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20'nci katından atılarak katledilen üniversite öğrencisi Şule Çet davasında müşteki avukatlarının Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan aldıkları "bilimsel uzman mütalaası" mahkemeye sunuldu. Adli Tıp Uzmanları Prof. Dr. Hakan Kar ve Prof. Dr. Halis Dokgöz tarafından hazırlanan mütalaada Şule'nin katledilmeden önce boynunun kırıldığı tespit edildi. 
 
Polisler eksik delil toplamış
 
Cumhuriyet'te yer alan haberde mütalaada, Şule'nin boynundaki kırığın düşmeden daha çok boynuna "bası" yapılarak oluşmuş olabileceği, otopsi sırasında elde edilen bulguların Şule'nin ağır cinsel saldırıya uğradığını gösterdiği belirtildi. Mütalaada, olay yerinde polisin eksik delil topladığı tespiti de yapıldı.Rapor göre, olay yerinde sperm, kan vb. biyolojik leke tespiti için değişik dalga boylarında ışık kaynağı ile ışıklı inceleme yapılmadı. Masalar, sehpalar, lavabolar ve zemindeki halılar üzerinde birçok taze ve kurumuş leke mevcut olmasına karşın, bunlar biyolojik ve kimyasal yönden incelenmedi. Şule'nin üzerinden çıkartılan iç çamaşırlarında inceleme yapılmadı. Öte yandan önceki günkü duruşmada iki sanığın anlatımları, olaya ilişkin şüpheli yanları da netleştirdi. Çağatay Aksu, "Şule viski içmedi" derken, Berk Akand, "Şule'yi viski içerken gördüm" dedi. 
 
Mahkeme ek savunma aldı
 
Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen duruşmada mahkeme heyeti, haklarında kasten öldürme suçundan müebbet hapis istenen sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand'tan TCK'nin 82/1- maddesinde ağırlaştırılmış müebbet hapis öngören "kasten öldürme suçunun beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenmesi" suçundan ek savunma aldı. 
 
Ayrıca Şule'nin sadece sağ el 3. ve 4. tırnak altı örneklerinin Berk Akand'ın Y-STR DNA'sı ile aynı olduğu belirlendi. Tokalaşan kişilerden tırnak altı bölgesine doku geçmesinin beklenen bir durum olmadığı mütalaa edildi.