Seçim öncesi fezlekeler hızlandırıldı: HDP siyasetinden korkuyorlar

  • 09:06 9 Şubat 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Muazzez Orhan, Pero Dündar ve Remziye Tosun hakkında "örgüt propagandası yapma" iddiasıyla fezleke hazırlandı. Fezlekelerin süreçten bağımsız olmadığını belirten Pero Dündar, özellikle belediye eşbaşkan adayı olan vekiller hakkında apar topar fezleke hazırlandığına vurgu yaptı. 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, son 4 ay içerisinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri hakkında çok sayıda fezleke hazırladı. Hakkında fezleke hazırlanan 33 milletvekilinden 16'sını kadın vekiller oluşturuyor. Vekillerin sosyal medya paylaşımlarından basın açıklamalarına kadar gerçekleştirdikleri birçok etkinlik suç sayılarak "örgüt propagandası"  iddiasıyla fezleke hazırlandı.
 
En son HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Muazzez Orhan,  Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında fezleke hazırlandı. 4 kadın vekil hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla düzenlenen fezlekede, 9 Eylül 2018 tarihinde partilerine yönelik operasyonlara karşı Diyarbakır’da AZC Plaza önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına katılmaları suç sayıldı. 
 
'Fezlekeler siyasi süreçten bağımsız değil'
 
Hazırlanan hiçbir fezlekenin hukuki dayanağının olmadığını belirten Pero Dündar, hazırlanışlarının da siyasi süreçten bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi. Yaptıkları hiçbir eylem ve etkinliğin suç kapsamında değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Pero, fezlekelerin daha çok katıldıkları cenaze törenleri ve toplumsal olaylara ilişkin olduğunu anımsattı.
 
Pero, "Kadınlar olarak bu ülkenin gerçekliği olan Kürt sorununun demokratik çözümünden yana olduğumuzu her platformda dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Sonucu her ne olursa olsun vicdan ve sorumluluk sahibi bizler, demokrasi ve barış kaygısı olan bütün kesimlerle birlikte bu sesi duyurmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu fezlekeler barışa karşı hazırlanmıştır. Bu fezlekeler halkların kardeşliğini isteyen, demokrasiden özgürlükten, bir arada yaşamaktan yana olanları korkutmak, yıldırmak ve sindirmek için hazırlanmıştır. Bundan önceki hazırlanan fezlekelerin tamamının içeriği de bu şekilde okunmalıdır" dedi. 
 
'Halkları sindirmek ve korkutmak istiyorlar'
 
Yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olan vekiller hakkında apar topar fezleke hazırlandığına dikkat çeken Pero, bu durumun HDP'nin siyasetinden korktuklarının göstergesi olduğunu belirtti. Pero, "Sandıktan çıkana saygı duymayan, seçimle alamadığını gasp ederek, kayyım atayarak almaya çalışan iktidar, yerel seçim öncesi eşbaşkan adaylarımızı gözaltına alarak, darp ederek, psikolojik bir baskı uygulayarak, halkaları sindirmek ve korkutmak istiyorlar. Nitekim yerel seçim öncesi sandıktan çıkana saygı duymayacağını belirten açıklamaların yapılması da bunlardan bağımsız değildir. Ancak şu unutulmamalıdır ki demokrasi güçleri, halklar bu mesajlara gerekli cevabı en anlamlı ve demokratik bir şekilde sandıklarda verecektir" ifadelerini kullandı.  
 
'HDP siyaseti erkek egemen iktidarın hedefinde '
 
Tarihsel süreçlerin tamamında erkek egemen toplumların kadınların yönetim mekanizmalarında ve siyasette aktif bir şekilde yer almasına tahammül edemediklerini vurgulayan Pero, şöyle devam etti: "Elbette ki bugün mevcut iktidarın, HDP'de siyaset yapan kadınlara beslediği düşmanlık da bu zihniyetin sürdürücüsü olduğunu göstermektedir. Eşbaşkanlık ve eşit temsiliyeti savunan, bunu bütün mekanizmalarında işleten ve kadınların aktif bir şekilde siyasette öncü olmasını hedefleyen HDP siyaseti erkek egemen iktidarın hedefindedir. Kadın milletvekili ve belediye eşbaşkan adayları arasında kadına en çok yer veren birinci partiyiz. Buna tahammül edemeyen AKP iktidarı kadın milletvekillerimiz hakkında fezlekeler hazırlarken, kadın belediye eşbaşkan adaylarımızı gözaltına alıyor. Darp ediyor ve kadın düşmanlığını açık bir şekilde gösteriyor. İktidar kadını siyasetin dışına itmek istiyor. Halkalar sandıkta iradelerine sahip çıkacak ve gerekli cevabı verecektir."