'Yargının erkeği koruma ısrarına izin vermeyeceğiz'

  • 09:12 9 Şubat 2019
  • Hukuk
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - AYM'nin, müftülere nikah kıyma yetkisine yapılan itirazı reddetmesinin “çocuğa yaklaşımın göstergesi” olduğunu belirten HDP’li Züleyha Gülüm, "Yargının erkeği koruma ısrarına izin vermeyeceğiz" dedi.
 
5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 22'nci maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle, il ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisine karşı 23 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yapılan iptal kararı reddedildi. Müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi halinde çocuk yaşta evlendirilmelerin artacağı ve cinsel suçların gizleneceği uyarısında bulunan kadınlar, birçok yerde eylemlerle yasaya tepki gösterdi. AYM'nin, yasanın iptali için yapılan başvuruyu reddetmesi sonrası yeniden harekete geçen kadın örgütleri, yasanın geri çekilmesini istiyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Avukat Züleyha Gülüm,  müftülere nikah kıyma yetkisinin sonuçlarını değerlendirdi.
 
'AYM kararı çocuğa olan yaklaşımı gösteriyor'
 
Resmi nikahın müftülerce kıyılabileceğine dair düşünülen yasal düzenlemeye karşı kadınların ses çıkardığını belirten Züleyha, Anayasa Mahkemesi'nin kadınların itirazlarına kulak kapattığını ifade etti. Bu yasanın gerek Anayasa’ya aykırılığı gerek ise çocuk evlendirmelerin önünü açacağından kaynaklı kabul edilemez bulduklarını dile getiren Züleyha, Anayasa'nın hukuk sisteminden uzaklaştığını ve iktidarın maşası haline geldiğini söyledi. Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamalarına ilişkin Anayasa Mahkemesi'ne götürülen davalarda da benzer kararların çıkarıldığını anımsatan Züleyha, bunun nedeninin ise Anayasa Mahkemesi üyelerinin bağımsız bir seçimle değil, iktidarın seçtiği kişilerden seçilmiş olmasından kaynaklandığını belirtti. Resmi nikah kıyılmadan dini nikahın yapılmasının önceleri cezalandırılmaya tabi iken, bu kararı reddeden Anayasa Mahkemesi'nin ise şimdiler de resmi nikah olmadan dini nikah kıyılabilmeye izin verdiğini belirten Züleyha, bu izinin Anayasa Mahkemesi'nin çocuğa bakış açısına olan yaklaşımının net göstergesi olduğunu vurguladı.
 
'AKP din ile devlet işlerini tek elden yürütüyor'
 
Resmi nikahın müftüler tarafından kıyılabilme kararının, evlenme yaşına gelmemiş çocukların zorla evlendirilmelerinin önünü açacağını kaydeden Züleyha, bu kararın dini referans alarak verilemeyeceğini ifade etti. AKP'nin dini kullanarak ülkeyi laiklikten uzaklaştırdığını belirten Züleyha, "AKP'nin dini referanslarla bir evlilik ilişkisinin kuramayacağı üzerinden çokça itirazlarımız vardı. Çünkü eğer bir ülkede laiklik var diyorsanız ki bizim açımızda Türkiye'de gerçek anlamıyla bir laiklik yok. O zaman siz resmi işlemlerinizi bir dinin ya da yalnızca Sünni mezhebinin referanslarına göre uygulayamazsınız. Size 'Müftü nikahı istiyor musunuz?' diye sorulduğunda 'Hayır' demenizin önünü kapatan bir yaklaşım bu aynı zamanda. Çünkü bizler bu ülkede farklı dinlere mensup olanlara nasıl davranıldığını ve dışlandığını çok iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
'Çocuklar evlilik adı altında tecavüze zorlanıyor'
 
Ülkede çok sayıda çocuğun dini nikah ile evlilik adı altında tecavüze maruz bırakıldığına dikkat çeken Züleyha, “Çocuk istismarcılarına af yasası” ile bu evliliklerin daha fazla desteklendiğini dile getirdi. Geçmişteki af düzenlemelerinin erkeği "Ne de olsa af diye bir şey var. Çıkmıştı, yine çıkar" söylemini uyandırdığına işaret eden Züleyha, bu gibi sorunlara neden olmadan derhal yasal düzenlemelerden vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Züleyha, cinsel istismar faillerine af yasasının özellikle 18 yaş altı gözükse de asıl olarak 15 ve altı olan çocukları, faillerle evlendirilme üzerine kurulu olduğunu söyledi. “Evliliğin 5 yıl boyunca düzenli yürümesi şartıyla erkeğin cezasının affı” diye bir yasal düzenlemenin de olduğuna değinen Züleyha, “Bu da aslında kız çocuğunun evlilik adı verilen suç ortamından ayrılma hakkını da elinden alıyor. Suç ortamından ayrılmak isteyen kız çocuğunun cezayı geri getireceği ihtimalinden kaynaklı, böylesi bir ayrılığa izin verilemeyeceği kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.
 
'Kadın kazanımlarımızı asla geri vermeyeceğiz'
 
Züleyha, iktidarın kadın kazanımlarına saldırdığını ve bu saldırıları ise “Erkek egemen zihniyetin yanında olmak ve bu zihniyeti arttırarak devam ettireceğim” sözünü destekleyen icraatlarla desteklediğini dile getirdi. Züleyha, son olarak "Erkek egemen zihniyetinizle mücadele edeceğiz. Kadın kazanımlarımızı ise asla geri vermeyeceğiz" diyerek mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi.