Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde 13 intihar girişimi iddiası

  • 09:21 9 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır T Tipi 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsaklar ve adli tutuklulara cezaevi yönetimi tarafından baskı uygulandığı ve bu baskılardan dolayı 13 adli tutuklunun intihar girişiminde bulunmak istediği iddia edildi. 
 
Diyarbakır T Tipi 1 Nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan hem siyasi tutsaklar hem de adli tutukluların ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu bilgisi edinildi. Cezaevi idaresinin adli tutuklulara karşı faşizan yaklaşımlarla hareket ettiği ve kuralları kendilerine göre belirlediği tutuklular tarafından kaydedildi.  
 
‘Yaklaşımlar çok sert’
 
Cezaevinde baskılar sadece bunlarla sınırlı kalmadığı kaydedilirken, siyasi tutsakların Kürtçe sözlüklerinin alınıp verilmediği, Kürtçe kitapların verilmediği idarenin istediği tarzda kitabı verdiği, Türkçe kitap ve romanların da mahkeme tarafından yasaklandığı belirtildi. Ayrıca tutsakların, “Bize karşı yaklaşımlar çok sert. Çok fazla ırkçı yaklaşımlar sergileniyor. Sürekli saldırgan gibi yaklaşılıyor ve hiçbir soruna çözüm getirilmiyor” dediği aktarıldı.  
 
İkamet farklı olunca oy kullanılamıyor
 
Ayrıca 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin büyük illerde ikametin aynı olması zorunluluğundan cezaevinde bulunan bir tutsağın oy kullanamayacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Sadece Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde değil diğer birçok cezaevinde de ikametler farklı olduğundan tutsak veya hükümlüler oy kullanamayacak.
 
13 tutuklu intihara sürüklendi
 
Adli tutuklulara dönük saldırılarında had safhaya ulaştığı aktarılırken, 13 adli tutuklunun yaşananlardan kaynaklı intihara sürüklendiği iddia edildi. Konuya ilişkin ulaşmaya çalıştığımız tutuklu yakınları yaşananları doğrularken, tutsakların kendilerine yönelik yapılan baskıların medyaya yansımasını ve seslerinin duyurulması çağrısında bulunduğu ifade edildi.