Ortadoğu'daki gençlik örgütlenmeleri Qamışlo’da buluşuyor

  • 09:07 11 Şubat 2019
  • Güncel
QAMIŞLO - Diyarbakır’da 2015 yılında gerçekleşen “1. Ortadoğu Gençlik Konferansı”nın ikinci ayağı Kuzey Suriye’nin Qamişlo kentinde 20-23 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Hazırlıkları tamamlanma aşamasına gelen “2. Ortadoğu Gençlik Konferansı"nda Ortadoğu’dan yüzlerce genç buluşacak. 
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) gençlik örgütleri öncülüğünde 2015 yılında Diyarbakır’da “1. Ortadoğu Gençlik Konferansı” gerçekleştirilmişti. Konferans sonucunda ise “Ortadoğu Gençlik Koordinasyonu” ilan edildi. Ancak çeşitli nedenlerle Koordinasyon, faaliyete geçemezken, ikinci konferans tarihinin de gecikmesine neden oldu. 
 
Birinci Konferans'ta alınan kararlar arasında Kuzey Suriye’de ikinci konferansın yapılması yer aldı. Bu karar temelinde 14 Temmuz 2018 tarihinde Kuzey Suriye’nin Qamişlo kentinde “Ortadoğu Gençlik İnisiyatifi” ilan edildi. İnisiyatifte Arap, Kürt, Türk, Türkmen, Ermeni ve Süryani gençlik oluşumları yer aldı. Ortadoğu Gençlik İnisiyatifi, ikinci konferans için hazırlıkları başlattı. 
 
Kısa ve uzun vadeli hedefler belirlendi
 
Konferansın kısa vadeli hedefleri arasında, Ortadoğu'da gençlik örgütlerinin tanışma sürecinin başlatılması, Ortadoğu'daki krizin tartışılması ve çözüm yolları üzerinde yoğunlaşılması, ortak mücadele için doğru örgütsel mekanizma belirlenmesi gibi hedefler bulunuyor. 
 
Uzun vadeli hedeflerde ise, demokratik ve sosyalist bir Ortadoğu için ortak mücadeleci ruhun geliştirilmesi, Ortadoğu krizinde halkların demokratik çizgisini büyütmek ve Ortadoğu’daki egemenlere karşı serhildan ve devrim perspektifini yaymak gibi hedefler bulunuyor.
 
4 günlük program hazırlandı
 
4 gün sürecek olan konferansta, egemenlerin yaratığı kaos ve krizlere karşı “Demokratik Ulus” çözümü tartışılacak. Farklı konular hakkında seminerler verilecek ve tartışma platformları oluşturulacak. Konferansın birinci gününde katılımcılar ve misafirler birer birer konuşma yapacak. İkinci günde emperyalistlerin ve egemenlerin Ortadoğu'daki projeleri,  kadın özgürlük mücadelesi ve Oryantalizm, Milliyetçilik, Dogmatizm gibi kavramlar tartışılacak. 
 
Konferansın üçüncü gününde “Kürt halkının özgürlük mücadelesi”, “Filistin halkının kurutuluş mücadelesi”, “Din ve inanç sorunları ve demokratik İslam”, “68 Gençlik Kuşağı” ile “Ortadoğu'da jerontokrasi” gibi konular tartışılacak. Konferansın son gününde ise, “21. yüzyılda Ortadoğu’daki  kriz, gençliğin özgür bir gelecek için rol ve görevleri” ile gençliğin örgütleme hattı tartışılacak. Konferans alınacak kararlarla sona erecek. 
 
Hazırlıklar son aşamada
 
Hazırlık kapsamında Ortadoğu'daki gençlik örgütleri, partiler, devrimci, sosyalist ve demokratik oluşumlarla görüşmeler gerçekleştirilerek, davet edildi. Hazırlıklar son aşamaya gelirken, konferans 20-21-22-23 Şubat’ta düzenlenecek. "2. Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı"nın sloganı ise "Gençlik öncülüğünde demokratik ve çok renkli bir Ortadoğu'ya doğru" şeklinde belirlendi.