HDP'nin yürüyüşüne polis engeli: Vekiller oturma eylemine başladı

  • 11:48 11 Şubat 2019
  • Güncel
İSTANBUL - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun günler öncesi tehdit ettiği HDP’li vekiller Taksim Meydanı’nda. Ablukaya alınan Taksim’den Galatasaray Meydanı'na yürümek isteyen HDP'liler polis tarafından engelleniyor. HDP'li vekiller, yaptığı kısa açıklama sonrası oturma eylemine başladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 96 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'e destek amacıyla Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a yapacağı yürüyüş öncesi Taksim Meydanı ablukaya alındı. Meydana çok sayıda polis ve TOMA konuşlandırıldı.
 
İstiklal Caddesi'ne çıkan çok sayıda sokağa da yine yürüyüş nedeniyle TOMA ve çevik kuvvet polisleri yerleştirilmiş durumda. 
 
HDP'li vekiller ise, meydanın yanı başında bulunan Taksim Hil Otel'de bir araya geldi. Yürüyüşe başlamak üzere dışarı çıkan vekillerin, yürüyüşüne izin verilmiyor. Otelin girişi polisler tarafından kapatılırken, yürüyüşteki kararlılığını sürdürüyor. HDP'liler, emniyet yetkilileriyle yaptığı görüşme sonrası açıklamada bulundu. Açıklaması HDP'li vekiller oturma eylemine geçti. 
 
Süleyman Soylu yürüyüş öncesi tehditlerde bulunmuştu
 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün Ankara’da düzenlenen bir toplantıda yapılmak istenen yürüyüş üzerinden HDP’li vekilleri tehdit etmişti. Soylu, “HDP, bal gibi zillet ve illet ittifakına dahildir, dolayısıyla PKK da dahildir. Şimdi 'Apo' içeride diye, güya milletvekilleri yürüyüş yapacaklarmış sağda solda. Sizi yürüten adam değildir” ifadelerini kullanmıştı.