Açlık grevindeki kadın tutsaklar: Herkesi direnişe ses olmaya çağırıyoruz

  • 09:08 27 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevi eylemlerinin 74'üncü gününe giren Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki tutsaklar gönderdikleri mesajda, "Amed zindanında direniyoruz, tüm zindanlarda direniyoruz. Bedenlerini ölüme yatıran yüzlerce direnişçiyiz. Herkesi ölüme yatan bedenlerle beden olmaya, ses olmaya ve direnmeye çağırıyoruz" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride karşı Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri sürüyor. Leyla eyleminin 112'inci gününe girerken, 16 Aralık 2018'de greve başlayan tutsakların eylemi ise 74'üncü gününde devam ediyor. Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevini sürdüren gazeteci Kibriye Evren, Hilal Ölmez ve Evin Kaya eylemlerinin 74'üncü gününde kamuoyuna bir mesaj gönderdi.
 
Kibriye, Hilal ve Evin'in mesajı şu şekilde:
 
"5 Nolu Amed Zindan'ından direnişin sesiyle sesleniyoruz; tüm kadınlara, gençlere ve halkımıza!
 
Direnişin Kalesi Amed zindanında Leyla Güven'in başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 112'inci gününü geride bıraktı. Bizlerde Leyla Güven'in yoldaşları olarak bu büyük direnişe bedenlerimizi açlığa yatırarak, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecrit kalkana kadar direnmeye devam edeceğiz. Tecrit büyük bir insanlık suçudur. Tecrit karşısında başlatılan eylemimiz büyük bedelleri göğüsleyecek güçle devam ediyor. Kararlılık nedenlerimizi belirleyen bu güç, yaşamımızı anlamlı kılan fikirlerin toplamıdır, başlangıcıdır. Arend'in dediği gibi 'Başlangıç insanın en üstün yeteneğidir. Bu başlangıç her yeni doğumla güvence altına alınır ve başlangıç her insandır." Bu nedenle başladığımız eylemimiz bizim yeni başlangıcımız olup yeniden doğuşumuzun müjdecisidir.
 
'Sara ve direnenlerin maneviyatı bize güç veriyor'
 
Amed zindan direnişçileri 'Bizler yaşamı uğruna ölecek kadar seviyoruz' demişlerdi. Yeni bir direniş tarihiyle, yeni bir başlangıçla bu sevgiyi büyütüyoruz. Heval Sara'nın özgürlük aşkı, direniş ruhu, bulunduğumuz bu mekanda canlarını veren yoldaşlarımızın maneviyatı yolumuzu aydınlatıyor. Onların direnişi bize güç vererek büyütüyor Sayın Öcalan'ın yarattığı kadın eksenli yaşam ideolojisi, erkek egemen zihniyetin maddi-manevi tüm soykırımcı politikalarını alt-üst etmiştir. Biz kadınlar bu perspektif ve felsefeyle ruhen, zihnen ve kalben pratiklerimizle, eylemlerimizle Sayın Öcalan'a sahip çıkıyoruz ve çıkmaya devam edeceğiz.
 
'Direnişin kalesindeyiz ve sesimizi yükselteceğiz'
 
15 Şubat uluslararası komplo Abdullah Öcalan gerçeği karşısında yenilgiye uğramıştır. Öcalan,direnişiyle komployu boşa çıkarmıştır. Mutlak tecritle komployu devam ettirme çabalarını da boşa çıkaracağımızın direnişini veriyoruz. Faşizm ne kadar ısrar ederse etsin, yenilmeye mahkumdur. Faşizm direniş karşısında kırılacak, tecrit kalkacaktır. Bunun bedeli ne olursa olsun vermeye hazırız. Direnişin kalesindeyiz ve sesimiz buradan yükseltmeye devam edeceğiz.
 
'Herkesi direnenlerle birlikte direnmeye çağırıyoruz'
 
Direnişçiler olarak tüm devrimci demokratik kesimleri, kadınları, gençleri, yurtsever halkımızı bu direniş etrafında daha güçlü kenetlenmeye çağırıyoruz. Sur, Cizre, Nusaybin, Efrîn direniş ruhu ile direnmeye, mücadeleye davet ediyoruz. Tarihimiz direniş mirasıyla doludur. Bu direniş hafızasının taşıyıcısı halkımız bulunduğu her yerde mücadelesini büyüterek, eylemlerini çoğaltarak tecridi kırmak için topyekûn direnişe geçmelidir. Amed zindanında direniyoruz, tüm zindanlarda direniyoruz. Bedenlerini ölüme yatıran yüzlerce direnişçiyiz. Herkesi ölüme yatan bedenlerle beden olmaya, ses olmaya ve direnmeye çağırıyoruz. Direnenlerin verdiği yaşam gücüyle hepinizi selamlıyoruz. Kazanan direniş olacak, kaybeden faşizm olacaktır."