Enternasyonallerden Leyla Güven'e mektup: 8 Mart'ta seninle alanlarda olacağız

  • 10:37 27 Şubat 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Jineoloji Akademisi Andrea Wolf Enstitüsü'nün enternasyonal dayanışma amacıyla Leyla Güven'e hitaben gönderdiği mektupta, "Direnen kadınlar hiçbir zaman yalnız değildir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde öncü duruşun ve eylemin ile vermek istediğin mesaj ile bizler de alanlara çıkacağız" denildi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması amacıyla Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 112'nci gününe girdi. Leyla ile dayanışma için ise her gün dünyanın dört bir tarafından mektup ve mesajlar gönderiliyor. Rojava'da bulunan Jineoloji Akademisi Andrea Wolf Enstitüsü de enternasyonal dayanışma amacıyla Leyla'ya hitaben bir mektup kaleme aldı.  
 
"Leyla Güven arkadaşımıza" başlığı ile yazılan mektupta, 8 Mart alanlarında Leyla'nın kadınlar ile birlikte olacağı vurgulandı. 
 
Mektubun tamamı şu şekilde: 
 
Leyla Güven arkadaşımıza, 
 
Değerli arkadaşımız, devrimci ruh ile sen bize güç ve iradeyi işaret ediyorsun. Bizde sana bu mektubu yazıyoruz. Seni görüyor ve hissediyoruz. Duygu, düşünce ve direnişimiz ile seninleyiz. 
 
Görüyoruz ki faşizm ve tecrit zulmüne karşı direniyor ve öncülük ediyorsun. Senin eylemin sadece özgürlük karşıtlarına dönük değil. Bu süreçte eylemin bir çağrıdır ve bizlerin insanlığı savunmak için ayağı kalkması gerekiyor. Güç ve direnişimizi birleştirmemiz gerekiyor.   
 
Sen tüm dünya kadınlarına sessizliklerini bozmaları için çağrı yapıyorsun ve Türkiye'nin faşizmine karşı her yerde ortak mücadeleye işaret ediyorsun. Senin direnişin bir mücadelenin fitilinin yakılmasıdır ve bu tüm kadınlar için daha da büyüyor. Sen yolumuzu aydınlatıyor, öncülük ediyor ve netleşmemizi, direnişimizi büyütmemizi söylüyorsun.   
 
Değerli arkadaşımız biz seninleyiz ve hep beraberiz
 
Direnen kadınlar hiçbir zaman yalnız değildir. Sen bize Heval Sara'nın zindanda nasıl yanına geldiğini, senle nasıl konuştuğunu gösterdin. Sende bizim yanımıza geldin. Sen bize kadının gücünü gösterdin. Bize daha fazla nasıl güçlenebiliriz, direnişimizi nasıl büyütebiliriz ve daha anlamlı bir yaşamı güzellik ve ahlak ile nasıl inşa edebiliriz. Bunları sen bize öğrettin. 
 
Bir Kürt kadın ve özgürlük mücadelesi üyesi olarak sen tüm dünya kadınlarına özgürlüğün yolunu gösterdin. Demokratik toplum, özgür dünya çizgisine işaret ettin. Bizde bu hat üzerinde tüm yoldaşlarımız ve kızkardeşlerimiz ile Rojava'da halklar ile birlikte mücadele ediyoruz. Kadın tarihi ve özgür yarınlar için birleşiyoruz. Bu renkte ortak mücadelemizi daha da güçlendiriyoruz. Yaşam ve hayal ettiğimiz bir dünyayı adım adım inşa ediyoruz. Sen doğru yaşam ve yeni bir dünyayı bize işaret ediyorsun. Anlamlı bir yaşam, her canlıya saygılı, kadının adaleti ile kurulmuş bir dünya ve sevgi ve beraberlik. Bunları sen bize gösteriyorsun. 
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde öncü duruşun, eyleminle vermek istediğin mesajla bizler de alanlara çıkacağız. Hangi şehirde veya köyde olursak olalım sen bütün kadınların eylemlerinde bizlerle  olacaksın. 
 
Omuz omuza vererek Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesini tüm dünyada büyüteceğiz. Ve bunu Önder Abdullah Öcalan'ın paradigması çerçevesinde yapacağız. Tecride karşı direnişimiz sürdürecek ve daha da büyüteceğiz. 
 
Zindanlarda ve ya dışarda özgürlük arayışçılarının büyük direnişi önünde saygı ile eğiliyor ve selamlarımızı iletiyoruz. Tecridin kırılması ve Önder Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü sağlanana kadar dünya kadınları ile direnişimizi ortaklaştıracak ve birlikte büyüteceğiz.  
 
Kazanacağımıza olan inancımız ile seni kucaklıyor, saygı ve sevgilerimizi sana ve arkadaşlarına yolluyoruz. 
 
Selam ve sevgilerimizle 
 
Jineoloji Akademisi Andrea Wolf Enstitüsü."