Ankara Kadın Platformu'ndan 8 Mart çağrısı

  • 12:01 27 Şubat 2019
  • Güncel
ANKARA - Ankara Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Sakarya Caddesi’nde yapacakları eyleme ilişkin, “Yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze ve kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı haklarımız ve hayatlarımız için bir arada olacağız" dedi.  
 
Ankara Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yapacakları eyleme ilişkin Mülkiyeler Birliği’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının yapılacağı salona "Krize, savaşa, şiddete ve eşitsizliğe karşı dayanışmayla güçleniyor, hayatı örgütlüyoruz" pankartı asıldı. Platform adına açıklamayı Yurdagül Çabat okudu.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün önemine değinerek sözlerine başlayan Yurdagül, 8 Mart'ın eşitlik, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele eden, “başka bir dünya mümkün” diyen kadınların yarattığı gün olduğuna dikkat çekti.  
 
'Bedenimize ve emeğimize yönelen şiddet artarak devam ediyor'
 
Kadınlar olarak 8 Mart'a giderken eşitsizliği, şiddeti ve sömürüyü değişen biçimleri ile bugün de tekrar yaşadıklarını anımsatan Yurdagül, "Tüm dünyada gün geçtikçe etkisini arttıran ekonomik kriz ve baskı ortamının yarattığı iklimle birlikte, bedenimize ve emeğimize yönelen şiddet ve sömürü, tüm biçimleri ile artarak devam ediyor. Şiddet, aynı zamanda çalışma yaşamının güvencesizleştirilmesiyle, ağırlaşan yaşam koşullarıyla, ücret eşitsizliğiyle, haksız işten atmalarla, uzun çalışma saatleri ile esnek, güvencesiz çalıştırılmayla katlanarak artıyor. Kadınlar giderek yoksullaştırılıyor, giderek sosyal güvenlik ağları dışına çıkarılarak aile kurumunun içine hapsedilmeye çalışılıyor. AKP iktidarı eliyle, bu saldırılar milliyetçi ve muhafazakar politikalarla katlanarak sürdürülüyor" diye konuştu. 
 
'Kadınları erkeğe muhtaç bırakan düzeni kabul etmiyoruz'
 
Kadınları ekonomik olarak zayıflatan, aileye bağımlı hale getiren, sosyal yardıma muhtaç bırakan düzeni kabul etmediklerini söyleyen Yurdagül, "İnsanca yaşamak için güvenceli çalışma hakkımızı, eşit işe eşit ücret hakkımızı, sendikalarda örgütlenme hakkımızı, çocuk ve yaşlı bakımının kamusallaşmasını talep ediyoruz! AKP İktidarı bir yandan çalışma yaşamına dönük hak gasplarını içeren yasal düzenlemelerle bir yandan da kazanılmış haklarımıza yönelik saldırıları ile her geçen gün yeni bir tartışmayı gündeme getiriyor" ifadelerinde bulundu.  
 
'Bir adım geri atmayacağız'
 
İktidarın kadın kazanımlarına göz diktiğini belirten Yurdagül şöyle devam etti: "Kadınları çalışma yaşamından dışlayarak aileye mahkûm eden iktidar, bir yandan boşanmayı zorlaştırmaya çalışıyor ve bir yandan da kadınların nafaka hakkına göz dikiyor. Kadınları her koşulda erkeğe bağımlı kılan zihniyetinizi kabul etmiyoruz. Nafaka mağduru erkekleri tartışmadan önce okula gönderilmeyerek çocuk yaşta evlendirilerek hayatı karartılan kız çocuklarını tartışacağız, çalışan kadının maaşına el koyan erkekleri tartışacağız, hamile olduğu için işten atılan kadınları tartışacağız. Cinsiyet eşitliğini sağlamadan nafakayı tartıştırmayız, mücadele ederek kazandığımız medeni haklarımızdan bir adım geri atmayacağız!"
 
'8 Mart'ta alanlardayız'
 
İşte, okulda, mahallede, sokakta kadınların bir arada ve güçlü olmasının yaratacağı etkinin hiçbir engelin duramayacağını vurgulayan Yurdagül, kadınlara şu çağrıda bulundu: "8 Mart Cuma günü saat 12.30 da Sakarya Caddesi’nde Ankara'nın dört bir yanından gelen kadınlarla birlikte yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze ve kazanılmış haklarımıza yönelik saldırılara karşı haklarımız ve hayatlarımız için bir arada olacağız.”  
 
Açıklama, kadınların alkışlamaları ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganı ile son buldu.