Feminist kadınlardan Leyla Güven'e ziyaret

  • 14:48 27 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Türkiyeli feminist kadınlar açlık grevinin 112'nci gününde olan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'i evinde ziyaret etti. Kadınların ziyaretinden büyük moral aldığını dile getiren Leyla'ya, kadınlar ise "Direniş herkese umut aşıladı" diyerek eyleminin önemli olduğunu belirtti. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde ağırlaşan tecridin kaldırılması talebi ile başlattığı açlık grevi 112'nci gününde. Leyla'nın eylemi devam ederken, en fazla destek ise kadınlardan geliyor. Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar Leyla'nın direnişini sahiplenmek için Diyarbakır'a gelerek, Leyla'yı evinde ziyaret ediyor. Bugün de İstanbul'dan feminist kadınlar Leyla'yı evinde ziyaret etti. Leyla'nın dinleniyor olmasından kaynaklı önce kızı Sabiha Temizkan ile sohbet eden kadınlar, Sabiha'ya "Çok güçlü duruyorsun ve annenin direnişini bize çok güzel yansıtıyorsun, hissettiriyorsun" dedi. Sabiha da bu sözler için kadınlara teşekkür etti. 
 
'Beni yaşatan dayanışmadır'
 
Ardından Leyla'nın odasına geçen kadınları, Leyla "Hoş geldiniz kadınlar, çok mutlu oldum" sözleri karşıladı. "Beni ayakta tutan ve hala yaşatan var olan bu direniş ve kadınların sahiplenişidir" diyen Leyla, kadınların mücadelede önemli bir paydaya sahip olduğunu belirtti. Leyla, yorgun ve kısık sesiyle "Size sarılmayı çok istiyorum fakat maalesef sarılamıyorum, siz sarıldığımı hissedin" diyerek, kadınların birlikteliğinden ve dayanışmasından büyük güç aldığını kaydetti. 
 
'Leyla'nın direnişi herkese umut aşıladı'
 
Yorgun olması nedeniyle daha fazla konuşamayan Leyla'ya kadınlar da enerjileri ile moral vermeye çalıştı. Ayşegül Devecioğlu "Ağlayan Dağ, Susan Nehir" kitabını Leyla için getirdiğini belirterek Leyla'nın baş ucuna bıraktı. "Şuan sana sarılmak istiyorum, o kadar güzel görünüyorsun ki. Sen şuan hepimiz için grevdesin, biz seni görmekten büyük mutluluk duyduk" diyen Ayşegül, Leyla'nın direnişinin herkese umut aşıladığını ifade etti. Sokaklarda herkesin direndiğini söyleyen Ayşegül, "Barış istiyoruz" diyerek herkesin kendi alanında direndiğini kaydetti. 
 
'Bütün Türkiye tecrit altında'
 
Kadınlar daha sonra ise aralarında gülerek Ayşe Derzan'ın hapis cezası aldığını söyledi. Ayşe ise "27 kişiye birden hüküm verildi. Herkese veriyorlar cezayı. Hicbir gerekçe olmadan bana 3 sene verdiler. Ortada bir suçun olması gerekmiyor. Senin de dediğin gibi bütün Türkiye tecrit altında aslında" dedi. Leyla'nın buna karşılık, "Şimdi bir de buraya geldin, suçun katlandı" demesi ise herkesi kahkahalara boğdu.  
 
Leyla'yı daha fazla yormak istemeyen kadınlar, toplu bir fotoğraf çektirdikten sonra Leyla'yı alkışlayarak evinden ayrıldı.