Güler Tunç: Botan halkı 31 Mart zaferine hazır

  • 09:03 28 Şubat 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Seçim tarihinin belirlenmesinin ardından AKP’nin tüm gücüyle Botan’a yöneldiğini belirten HDP Yöneticisi Güler Tunç, “Engelleme ve baskılara karşı Botan halkı 31 Mart’ta zaferi kutlayacak. Seçim çalışmalarındaki coşku 31 Mart’ın bir fragmanı” dedi. 
 
31 Mart yerel seçimlerine az bir süre kala kayyım atanan belediyelerin olduğu kentlerde seçim heyecanı gün be gün artıyor. Seçim çalışmalarının heyecanla sürdüğü, büro açılışlarının miting havasında geçtiği Şırnak’ta, halk 31 Mart’ı sabırsızlıkla bekliyor. Tüm engellemelere rağmen 31 Mart’ta kadar çalışmalarını sürdüreceklerini ve seçimden zaferle çıkacaklarını vurgulayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Yöneticisi Güler Tunç, “Botan halkı seçim zaferine hazır” dedi.
 
‘Baskılar haftalar önce başladı’
 
Seçim tarihinin belirlenmesinin ardından AKP’nin tüm gücüyle Botan’a yöneldiğini ifade eden Güler, seçmen taşınmasından adaylarının gözaltına alınmasına kadar her türlü durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yaşananları değerlendiren Güler, “Başta Şırnak merkeze çok fazla seçmen kaydırıldı. Türkiye ve kent merkezinin farklı yerinden merkeze seçmen kaydı yapıldı. AKP Şırnak’ı alamayacağını çok iyi bildiği için oradaki halkın ne düşündüğünü de iyi bildiği için başka yerlerden seçmenlerini getiriyor. Yine farklı ilçelerde de seçim hileleri yapıldı. Bunlar dışında buradaki atmosferi bozmak için aynı gün içinde operasyonlarla adaylarımız dahi onlarca kadın gözaltına alındı” dedi. 
 
‘Seçim büromuzun açılışı Kaymakam’ın keyfine takıldı’
 
Seçim çalışmalarındaki coşkunun 31 Mart’ın bir fragmanı olduğunu kaydeden Güler, “Genel seçimlerde nasıl büyük bir zaferle buradaki oyları aldıysak 31 Mart’ta da yine aynı şekilde zafer elde edeceğiz. Biz halkımıza güveniyoruz. 31 Mart’ta yine Botan’da seçim başarısı kutlanacak. Biz Cizre’deki kadın bürosunu da 8 Mart Kadınlar Günü’nden bir gün önce açacağız. Cizre’de 5 seçim bürosu açmayı düşünüyorduk, bunlardan biri her seçimde olduğu gibi yine kabul edilmedi. Kentin en kalabalık yerinde çarşıda açmak istediğimiz büromuza ‘kaymakamlık rahatsız oluyor’ denilerek izin verilmedi. Bunun neden yapıldığını da çok iyi biliyoruz. Ama onların on kişi geldiği seçim bürolarını biz mahallelerde bile açtığımızda binlerce insan geliyor. Halk açılışlarda bile seçim gününde yaşanacak coşkuyu herkese gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Bütün çabaları boşa çıkacak’
 
Yapılan oyun ve engellemelere rağmen halkın tavrının diğer seçimlerle aynı olacağını belirten Güler, şöyle dedi: “AKP Botan’da hiçbir zaman başarıya ulaşamadı bu seçimde de bunu yapamayacağını çok iyi bildiği için bu oyunları oynuyor. Tehdit edip baskı kuruyorlar, seçim bürolarımıza dahi engel olmaya çalışıyorlar. Onlarda biliyor ki 2 bin seçmen de gelse 200 bin de gelse Botan halkı, her zaman iradesiyle başarıya ulaşacaktır. Yine onların boşa çıkan baskılarına karşı bizim de seçim çalışmalarımız durmadan devam ediyor. Kadın büroları ile birlikte büro açılışlarımız devam ediyor. Sokak sokak, ev ev seçim çalışmalarımız da devam ediyor.”